Nie ma pieniędzy na leczenie raka. "W Polsce traktujemy zdrowie ludzkie jako towar"

15.01.2023 | Nie ma pieniędzy na leczenie raka. "W Polsce traktujemy zdrowie ludzkie jako towar"
15.01.2023 | Nie ma pieniędzy na leczenie raka. "W Polsce traktujemy zdrowie ludzkie jako towar"
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.01.2023 | Nie ma pieniędzy na leczenie raka. "W Polsce traktujemy zdrowie ludzkie jako towar"Marek Nowicki | Fakty TVN

Szpital Uniwersytecki w Krakowie znalazł się pod ścianą, bo brakuje pieniędzy na onkologię. Premier Morawiecki na początku roku zadeklarował, że celem rządu jest to, żeby pacjenci onkologiczni byli leczeni "skutecznie i komfortowo". Tymczasem dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie mówi o tym, jak jest w rzeczywistości: że szpitale muszą wydzierać sobie środki w ramach Ratunkowego Dostępu Do Technologii Lekowych.

Na pacjentów Oddziału Onkologicznego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie padł blady strach. Brakuje pieniędzy na ich dalsze leczenie. Chodzi o Ratunkowy Dostęp Do Technologii Lekowych (RDTL).

- Zmuszeni jesteśmy informować naszych pacjentów, że to leczenie przerwiemy nie dlatego, że nie działa, tylko dlatego, że działa, ale nie jesteśmy w stanie sfinansować dalej tych terapii - wyjaśnia profesor Piotr Wysocki, specjalista onkologii klinicznej, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

RDTL to dla chorych na raka terapie ostatniej szansy. Pan Tomasz Stelmach jest pacjentem, który korzysta z tego mechanizmu.

- W tej chwili nie mam tej pewności, czy za trzy tygodnie mogę jechać do szpitala i dostać wlew - mówi Tomasz Stelmach. On akurat wlew jeszcze dostanie. Jednak nowi pacjenci - już nie.

Powodem jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia dał za mało pieniędzy na 2023 rok. - Z wydanych 21 milionów otrzymuję 7 milionów, a na kontynuację w roku 2023 dostaję zaledwie 6 milionów, co wystarczy mi, przy prawie stu pacjentach, którzy są włączeni do leczenia, na leczenie tylko i wyłącznie do końca marca - wylicza Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Nowi chorzy będą musieli czekać, aż umrą chorzy, którzy do tej pory są leczeni w programach lekowych, a to jest absolutnie nieakceptowalne z czysto ludzkiego i etycznego punktu widzenia - mówi prof. Piotr Wysocki.

Obietnice kontra rzeczywistość

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że środki są i będą. - Z jednej strony mógłbym powiedzieć, że mnie to dziwi, ale chyba bardziej mnie oburza stanowisko dyrektora i w pewien sposób próba straszenia pacjentów. Bo trudno to inaczej odbierać, jak straszenie pacjentów tym, że nie będą mieli dostępu do terapii - komentuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odpowiada, że to nie straszenie, tylko fakty. Szpital tych pieniędzy nie ma, a środki na Ratunkowy Dostęp Do Technologii Lekowych są niesprawiedliwie rozdzielane między województwa. Ośrodki muszą je sobie wzajemnie wydzierać.

- W Polsce czynimy jeden podstawowy problem, że traktujemy zdrowie ludzkie jako towar, a to nie może być tak, i efektem tego, że traktujemy zdrowie ludzkie jako towar, że zmuszamy szpitale do konkurowania jako komercyjne przedsiębiorstwa, jest właśnie sytuacja taka, z jaką mamy do czynienia z Ratunkowym Dostępem Do Technologii Lekowych - wyjaśnia Marcin Jędrychowski.

Na początku stycznia premier oświadczył, że sytuacja w polskiej onkologii jest dobra, a będzie jeszcze lepsza. - Nasz cel to Polska, w której nowotwory są wykrywane jak najwcześniej, a pacjenci leczeni są skutecznie i komfortowo. Chcemy, żeby każdy pacjent onkologiczny był spokojny - podkreślił szef rządu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS