Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja włocławskiego aeroklubu

Źródło:
Fakty TVN
Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja włocławskiego aeroklubu
Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja włocławskiego aeroklubu
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Ścięli swoje włosy, by powstały z nich peruki dla walczących z rakiem. Akcja wrocławskiego aeroklubuJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Lotnisko Aeroklubu Włocławskiego zamieniło się w salon fryzjerski, i to w szczytnym celu. Na jego terenie można było ściąć włosy, z których powstaną peruki dla osób chorych na nowotwory. Wcześniej uczestnicy akcji mogli liczyć na ekstremalnie atrakcyjną nagrodę - skok z wysokości 4000 metrów.

Najpierw skok na spadochronie, a potem ścięcie włosów w szczytnej sprawie. Wszystko to pomysł małoletniego Olafa Kaczmarka, który zapuścił włosy dla rówieśników, którzy tracą je z powodu choroby. - Pomóc chorym dzieciom i dać im perukę, żeby miały włosy - tak chłopiec tłumaczy tę akcję.

- Naszym celem jest przede wszystkim to, żeby pokazać psychologiczne aspekty cierpienia tych dzieci i żebyśmy przez jakiekolwiek działanie wspierali innych ludzi - dodaje Tomasz Kozłowski, skoczek i organizator akcji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

W przypadku kobiet oraz dzieci choroba i utrata włosów to trauma. - Od pół roku naprawdę intensywnie dbałam o włosy i trzymam kciuki, żeby komuś mogły się przydać do tego, żeby miał trochę przyjemniej z tymi moimi włosami - mówi aktorka Monika Mrozowska, która wzięła udział w akcji.

Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustki
Kolejna faza testów leku, który może być przełomem w leczeniu raka trzustkiDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Chcą czuć się sobą

Dla uczestników akcji to tylko tymczasowa zmiana, ale dla osób walczących z chorobą to cenny dar. Pani Aleksandra Wiederek-Barańska osiem lat temu zachorowała na raka piersi, lekarze dawali jej kilka miesięcy życia. Choroba wraca, a ona walczy. Nawet czyjeś włosy są jak terapia. - Choroba onkologiczna jest bardzo stygmatyzująca. Bywają dni, że zakładam perukę i wtedy czuję się równie dobrze, inaczej. Mogę bawić się wizerunkiem, ale też nie czuję na sobie tych spojrzeń - wyznaje kobieta.

- Panie w momencie takim trudnym, gdzie są leczone chemioterapią, chcą jak najbardziej naturalnie wyglądać. Szukają też modeli najbardziej zbliżonych do siebie, żeby czuć się sobą w nich, a nie przebraną osobą - mówi Joanna Szuper z salonu peruk "Rokoko".

ZOBACZ TEŻ: Onkolog zachorował na raka mózgu. Podjął leczenie pionierską metodą, są wstępne rezultaty

Takich peruk mogą potrzebować tysiące osób. - Mam nadzieję, że z tego powstanie coś, z czego jakaś dziewczynka albo chłopiec, który lubi długie włosy, będzie zadowolony - mówi Jaśmina Nowak.

Czasem proste ścięcie włosów znaczy aż tak wiele. - Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc, może ktoś obetnie włosy i odda je dzieciom potrzebującym - podkreśla posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa, która wzięła udział w akcji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS