Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN
Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"
Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
wideo 2/7
Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w środę oficjalnie wyznaczy datę wyborów prezydenckich. Nadal pozostaje jednak pytanie o uznanie ważności wyboru prezydenta, bo orzekać w tej sprawie ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - nie jest sądem. 

- W przypadku nawet jeżeli Sąd Najwyższy nie wyda uchwały o stwierdzeniu ważności tych wyborów, nie będzie problemu z objęciem urzędu przez nowo wybranego prezydenta - uważa profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego.

Problem się pojawi, gdy izba orzeknie nieważność wyborów, a to może się wydarzyć, gdy różnica między kandydatami będzie niewielka. PiS może wtedy zasypać izbę - którą samo powołało i samo obsadziło - protestami wyborczymi. 

- PiS pokazał wiele razy, że nie będzie się ograniczał, będzie wszystkie środki możliwe wykorzystywał w przypadku, gdy przegra - zauważa Ryszard Petru, poseł Polski 2050. 

- Byłbym fałszywy, gdybym powiedział, że Polacy nie będą stosować tej możliwości - przyznaje Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Karol Nawrocki: to oczywiste, że poparcie Trzaskowskiemu spada
Karol Nawrocki: to oczywiste, że poparcie Trzaskowskiemu spadaTVN24

Protesty to niejedyny problem

Protesty wyborcze rozpatrywałaby Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która nie jest sądem. - Jeżeli protest wyborczy jest realizacją jakiegoś prawa politycznego obywatela, to sąd go musi rozstrzygnąć, a nie po prostu jakiś organ udawany, wadliwie powołany - podkreśla profesor Włodzimierz Wróbel.

Protesty to niejedyny problem, na jaki zwracają uwagę prawnicy. - Izba Kontroli Nadzwyczajnej, powołując się na przykład na niewypłacenie środków dla Prawa i Sprawiedliwości, stwierdza nieważność wyborów - wskazuje Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

CZYTAJ TAKŻE: Domański napisał do PKW w sprawie pieniędzy dla PiS. Jest pełna treść listu

PKW najpierw odmówiła wypłaty pieniędzy PiS-owi za nieprawidłowości w kampanii wyborczej, a później, po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej, zmieniła zdanie, choć przyznaje, że nie wie, czy ta izba jest sądem. Minister finansów Andrzej Domański domaga się od PKW wyjaśnień. 

- Po prostu przenieść ten cały spór, a jest to możliwe, na drogę sądową i niech sąd rozstrzygnie, czy ta Izba Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie jest sądem, czy nie i tyle. Wtedy nie będzie to rozstrzygnięcie polityków, ale rozstrzygnięcie sądowe - sugeruje profesor Włodzimierz Wróbel.

Domański: rozmawiałem o tej sprawie również z premierem Tuskiem
Domański: rozmawiałem o tej sprawie również z premierem TuskiemTVN24

Propozycja PSL

Sprawę mógłby rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny, ale musiałby to zrobić szybko. Także szybko Sejm powinien się zająć ustawą marszałka Hołowni, która przenosi uznanie ważności wyborów z Izby Kontroli Nadzwyczajnej do całego Sądu Najwyższego. Problem w tym, że tam zasiadają neosędziowie, z którymi legalni sędziowie orzekać nie będą. I tu PSL zgłasza swoją poprawkę do ustawy, którą komisja zajmie się w czwartek. 

- Proponujemy, aby o ważności wyborów rozstrzygał Sąd Najwyższy zgodnie z konstytucją, ale w składzie 15 sędziów z najdłuższym stażem orzekania w Sądzie Najwyższym - przekazuje Marek Sawicki, poseł PSL. 

PiS będzie przeciw. - Wielu profesorów prawa mówi (..) ja czytałem wiele opinii, które mówią, że to jest niepotrzebne - przekonuje Robert Telus, poseł tego ugrupowania. Nie uściśla, o jakich profesorach mówi. - Proszę poczytać w mediach, ja w tej chwili nazwisk nie znam, mi jest trudno powiedzieć - ucinał.

Ale dla legalnie wybranych sędziów jest to propozycja rozsądna. - To rozwiązanie, które można rozważyć. Ja nie widzę powodu, żeby nie orzekać w takim składzie - komentuje Piotr Prusinowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: TSUE odmawia rozpoznania pytania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych: skład orzekający nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem

Wstępne rozmowy w koalicji już się odbyły. - Powinniśmy robić wszystko, aby ważność wyborów stwierdzona była przez Sąd Najwyższy, przez sędziów, którzy mają prawo w tym sądzie zasiadać - ocenia Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi. - Odpowiedzialność za to powinien wziąć prezydent Duda - uważa natomiast Magdalena Bielat, wicemarszałkini Senatu z Lewicy.

Dotąd prezydent nie zgadzał się na żadne próby zmian dotyczące Izby Kontroli Nadzwyczajnej, na czele której stoi bliska koleżanka Andrzeja Dudy. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS