Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN
Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"
Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
wideo 2/7
Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w środę oficjalnie wyznaczy datę wyborów prezydenckich. Nadal pozostaje jednak pytanie o uznanie ważności wyboru prezydenta, bo orzekać w tej sprawie ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - nie jest sądem. 

- W przypadku nawet jeżeli Sąd Najwyższy nie wyda uchwały o stwierdzeniu ważności tych wyborów, nie będzie problemu z objęciem urzędu przez nowo wybranego prezydenta - uważa profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego.

Problem się pojawi, gdy izba orzeknie nieważność wyborów, a to może się wydarzyć, gdy różnica między kandydatami będzie niewielka. PiS może wtedy zasypać izbę - którą samo powołało i samo obsadziło - protestami wyborczymi. 

- PiS pokazał wiele razy, że nie będzie się ograniczał, będzie wszystkie środki możliwe wykorzystywał w przypadku, gdy przegra - zauważa Ryszard Petru, poseł Polski 2050. 

- Byłbym fałszywy, gdybym powiedział, że Polacy nie będą stosować tej możliwości - przyznaje Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Karol Nawrocki: to oczywiste, że poparcie Trzaskowskiemu spada
Karol Nawrocki: to oczywiste, że poparcie Trzaskowskiemu spadaTVN24

Protesty to niejedyny problem

Protesty wyborcze rozpatrywałaby Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która nie jest sądem. - Jeżeli protest wyborczy jest realizacją jakiegoś prawa politycznego obywatela, to sąd go musi rozstrzygnąć, a nie po prostu jakiś organ udawany, wadliwie powołany - podkreśla profesor Włodzimierz Wróbel.

Protesty to niejedyny problem, na jaki zwracają uwagę prawnicy. - Izba Kontroli Nadzwyczajnej, powołując się na przykład na niewypłacenie środków dla Prawa i Sprawiedliwości, stwierdza nieważność wyborów - wskazuje Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

CZYTAJ TAKŻE: Domański napisał do PKW w sprawie pieniędzy dla PiS. Jest pełna treść listu

PKW najpierw odmówiła wypłaty pieniędzy PiS-owi za nieprawidłowości w kampanii wyborczej, a później, po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej, zmieniła zdanie, choć przyznaje, że nie wie, czy ta izba jest sądem. Minister finansów Andrzej Domański domaga się od PKW wyjaśnień. 

- Po prostu przenieść ten cały spór, a jest to możliwe, na drogę sądową i niech sąd rozstrzygnie, czy ta Izba Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie jest sądem, czy nie i tyle. Wtedy nie będzie to rozstrzygnięcie polityków, ale rozstrzygnięcie sądowe - sugeruje profesor Włodzimierz Wróbel.

Domański: rozmawiałem o tej sprawie również z premierem Tuskiem
Domański: rozmawiałem o tej sprawie również z premierem TuskiemTVN24

Propozycja PSL

Sprawę mógłby rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny, ale musiałby to zrobić szybko. Także szybko Sejm powinien się zająć ustawą marszałka Hołowni, która przenosi uznanie ważności wyborów z Izby Kontroli Nadzwyczajnej do całego Sądu Najwyższego. Problem w tym, że tam zasiadają neosędziowie, z którymi legalni sędziowie orzekać nie będą. I tu PSL zgłasza swoją poprawkę do ustawy, którą komisja zajmie się w czwartek. 

- Proponujemy, aby o ważności wyborów rozstrzygał Sąd Najwyższy zgodnie z konstytucją, ale w składzie 15 sędziów z najdłuższym stażem orzekania w Sądzie Najwyższym - przekazuje Marek Sawicki, poseł PSL. 

PiS będzie przeciw. - Wielu profesorów prawa mówi (..) ja czytałem wiele opinii, które mówią, że to jest niepotrzebne - przekonuje Robert Telus, poseł tego ugrupowania. Nie uściśla, o jakich profesorach mówi. - Proszę poczytać w mediach, ja w tej chwili nazwisk nie znam, mi jest trudno powiedzieć - ucinał.

Ale dla legalnie wybranych sędziów jest to propozycja rozsądna. - To rozwiązanie, które można rozważyć. Ja nie widzę powodu, żeby nie orzekać w takim składzie - komentuje Piotr Prusinowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: TSUE odmawia rozpoznania pytania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych: skład orzekający nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem

Wstępne rozmowy w koalicji już się odbyły. - Powinniśmy robić wszystko, aby ważność wyborów stwierdzona była przez Sąd Najwyższy, przez sędziów, którzy mają prawo w tym sądzie zasiadać - ocenia Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi. - Odpowiedzialność za to powinien wziąć prezydent Duda - uważa natomiast Magdalena Bielat, wicemarszałkini Senatu z Lewicy.

Dotąd prezydent nie zgadzał się na żadne próby zmian dotyczące Izby Kontroli Nadzwyczajnej, na czele której stoi bliska koleżanka Andrzeja Dudy. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS