Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnychKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i wykonują badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Liczba kobiet w ciąży, które w tym roku zrobiły badania prenatalne, wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego.

- Wzrost o 25 procent, który w tej chwili notuje ministerstwo, to jest ogromne osiągnięcie - podkreśla prof. Ewa Wender-Ożegowska, krajowa konsultant ds. położnictwa i ginekologii. - Z miesiąca na miesiąc obserwujemy coraz większą ilość pacjentek - dodaje Monika Gablankowska, położna z Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie.

Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. - Każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpieczeństwa zdrowotnego swojego i swojego dziecka, i do takiego spokoju - zaznacza Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TEŻ: Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Wcześniej prawo do bezpłatnych badań miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma. - Jedynym wskazaniem do wykonania badań prenatalnych jest bycie w ciąży - podkreśla prof. Mirosław Wielgoś z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, konsultant krajowy ds. perinatologii. Potrzebne jest też skierowanie od lekarza prowadzącego na USG pierwszego i drugiego trymestru.

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniujeKatarzyna Górniak/Fakty TVN

"Jest to standard obecnej medycyny"

- To jest olbrzymi postęp w diagnostyce prenatalnej, która w XXI wieku musi być dostępna dla wszystkich pacjentek - ocenia prof. Ewa Wender-Ożegowska.

Niektóre wady płodu da się naprawić jeszcze w łonie matki. Inne - po odpowiednim prowadzeniu ciąży i przygotowaniu do porodu - tuż po nim. - Lekarz pediatra, który przychodzi do porodu, wie, z kim ma do czynienia - zapewnia dr Sławomir Piwowarczyk, ginekolog z Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Błagał lekarzy, by ratowali mu żonę", Agnieszka zmarła po stracie ciąży bliźniaczej. Koniec śledztwa

Teraz takiej wiedzy jest więcej. - Będziemy w stanie wykryć więcej tych rzeczy, których nie wykrywaliśmy do tej pory, szczególnie w tej młodszej populacji - zauważa prof. Ewa Wender-Ożegowska. - W znakomitej większości przypadków badania prenatalne wykażą, że wszystko jest w porządku. Mamy taką sytuację w ponad 95 procent przypadków - przekazuje prof. Mirosław Wielgoś.

Wydatki na badania prenatalne wyniosły w tym roku blisko 110 milionów złotych. - O 30 procent wzrosły koszty tych badań, to zawsze jest obciążenie dla NFZ, ale są takie wydatki, na których oszczędzać po prostu nie wolno - argumentuje Izabela Leszczyna.

- Wykonaliśmy bardzo duży przeskok cywilizacyjny. Jest to standard obecnej medycyny, tak funkcjonują nowoczesne systemy ochrony zdrowia - ocenia prof. Michał Radwan z Kliniki Leczenia Niepłodności "Gameta".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS