Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnychKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i wykonują badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Liczba kobiet w ciąży, które w tym roku zrobiły badania prenatalne, wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego.

- Wzrost o 25 procent, który w tej chwili notuje ministerstwo, to jest ogromne osiągnięcie - podkreśla prof. Ewa Wender-Ożegowska, krajowa konsultant ds. położnictwa i ginekologii. - Z miesiąca na miesiąc obserwujemy coraz większą ilość pacjentek - dodaje Monika Gablankowska, położna z Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie.

Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. - Każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpieczeństwa zdrowotnego swojego i swojego dziecka, i do takiego spokoju - zaznacza Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TEŻ: Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Wcześniej prawo do bezpłatnych badań miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma. - Jedynym wskazaniem do wykonania badań prenatalnych jest bycie w ciąży - podkreśla prof. Mirosław Wielgoś z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, konsultant krajowy ds. perinatologii. Potrzebne jest też skierowanie od lekarza prowadzącego na USG pierwszego i drugiego trymestru.

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniujeKatarzyna Górniak/Fakty TVN

"Jest to standard obecnej medycyny"

- To jest olbrzymi postęp w diagnostyce prenatalnej, która w XXI wieku musi być dostępna dla wszystkich pacjentek - ocenia prof. Ewa Wender-Ożegowska.

Niektóre wady płodu da się naprawić jeszcze w łonie matki. Inne - po odpowiednim prowadzeniu ciąży i przygotowaniu do porodu - tuż po nim. - Lekarz pediatra, który przychodzi do porodu, wie, z kim ma do czynienia - zapewnia dr Sławomir Piwowarczyk, ginekolog z Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Błagał lekarzy, by ratowali mu żonę", Agnieszka zmarła po stracie ciąży bliźniaczej. Koniec śledztwa

Teraz takiej wiedzy jest więcej. - Będziemy w stanie wykryć więcej tych rzeczy, których nie wykrywaliśmy do tej pory, szczególnie w tej młodszej populacji - zauważa prof. Ewa Wender-Ożegowska. - W znakomitej większości przypadków badania prenatalne wykażą, że wszystko jest w porządku. Mamy taką sytuację w ponad 95 procent przypadków - przekazuje prof. Mirosław Wielgoś.

Wydatki na badania prenatalne wyniosły w tym roku blisko 110 milionów złotych. - O 30 procent wzrosły koszty tych badań, to zawsze jest obciążenie dla NFZ, ale są takie wydatki, na których oszczędzać po prostu nie wolno - argumentuje Izabela Leszczyna.

- Wykonaliśmy bardzo duży przeskok cywilizacyjny. Jest to standard obecnej medycyny, tak funkcjonują nowoczesne systemy ochrony zdrowia - ocenia prof. Michał Radwan z Kliniki Leczenia Niepłodności "Gameta".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS