Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnychKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i wykonują badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Liczba kobiet w ciąży, które w tym roku zrobiły badania prenatalne, wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego.

- Wzrost o 25 procent, który w tej chwili notuje ministerstwo, to jest ogromne osiągnięcie - podkreśla prof. Ewa Wender-Ożegowska, krajowa konsultant ds. położnictwa i ginekologii. - Z miesiąca na miesiąc obserwujemy coraz większą ilość pacjentek - dodaje Monika Gablankowska, położna z Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie.

Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. - Każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpieczeństwa zdrowotnego swojego i swojego dziecka, i do takiego spokoju - zaznacza Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TEŻ: Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Wcześniej prawo do bezpłatnych badań miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma. - Jedynym wskazaniem do wykonania badań prenatalnych jest bycie w ciąży - podkreśla prof. Mirosław Wielgoś z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, konsultant krajowy ds. perinatologii. Potrzebne jest też skierowanie od lekarza prowadzącego na USG pierwszego i drugiego trymestru.

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniujeKatarzyna Górniak/Fakty TVN

"Jest to standard obecnej medycyny"

- To jest olbrzymi postęp w diagnostyce prenatalnej, która w XXI wieku musi być dostępna dla wszystkich pacjentek - ocenia prof. Ewa Wender-Ożegowska.

Niektóre wady płodu da się naprawić jeszcze w łonie matki. Inne - po odpowiednim prowadzeniu ciąży i przygotowaniu do porodu - tuż po nim. - Lekarz pediatra, który przychodzi do porodu, wie, z kim ma do czynienia - zapewnia dr Sławomir Piwowarczyk, ginekolog z Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Błagał lekarzy, by ratowali mu żonę", Agnieszka zmarła po stracie ciąży bliźniaczej. Koniec śledztwa

Teraz takiej wiedzy jest więcej. - Będziemy w stanie wykryć więcej tych rzeczy, których nie wykrywaliśmy do tej pory, szczególnie w tej młodszej populacji - zauważa prof. Ewa Wender-Ożegowska. - W znakomitej większości przypadków badania prenatalne wykażą, że wszystko jest w porządku. Mamy taką sytuację w ponad 95 procent przypadków - przekazuje prof. Mirosław Wielgoś.

Wydatki na badania prenatalne wyniosły w tym roku blisko 110 milionów złotych. - O 30 procent wzrosły koszty tych badań, to zawsze jest obciążenie dla NFZ, ale są takie wydatki, na których oszczędzać po prostu nie wolno - argumentuje Izabela Leszczyna.

- Wykonaliśmy bardzo duży przeskok cywilizacyjny. Jest to standard obecnej medycyny, tak funkcjonują nowoczesne systemy ochrony zdrowia - ocenia prof. Michał Radwan z Kliniki Leczenia Niepłodności "Gameta".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS