"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUE

"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUE
"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUE
Maciej Knapik | Fakty TVN
"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUEMaciej Knapik | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny w składzie pięciu sędziów, któremu przewodniczył sędzia Stanisław Piotrowicz, orzekł, że wykonywanie i stosowanie środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnoszących się do polskich sądów jest niezgodne z polską konstytucją.

Stanisław Piotrowicz jako sędzia zachowuje się podobnie jak wtedy, gdy był posłem Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczył obradom komisji sejmowych: często odbiera głos interlokutorom. Nie inaczej było podczas środowego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, kiedy przerwał wypowiedź przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich Pawła Filipka.

Będąc posłem, Stanisław Piotrowicz zajmował się tworzeniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a będąc członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, współuczestniczył w doborze jej składu. W środę przewodniczył składowi pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który odpowiadał na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN sprowadzające się do tego, czy TSUE może skutecznie zawiesić stosowanie przepisów dotyczących tej Izby.

Cala rzesza prawników, a także Sąd Najwyższy uznaje, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa.

- (Stanisław Piotrowicz - przyp. red.) nigdy w tej sprawie nie powinien orzekać, a teraz udaje, że będzie wydawał bezstronny wyrok jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego? - skomentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Tak jak wiernie służył komunie, tak teraz wiernie służy PiS-owi - ocenił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Szkoda Rzeczypospolitej na takie buractwo - powiedziała Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

TSUE kontra TK

W środę, zanim zapadł wyrok TK, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Innymi słowy, trybunał w Luksemburgu orzekł, że Izba Dyscyplinarna nie może działać, a trybunał w Warszawie - że trybunał w Luksemburgu nie może wydawać takich decyzji.

- Jesteśmy cały czas w trakcie tego prawnego polexitu, który odbywa się krok po kroku, i zobaczymy, gdzie nas zaprowadzi - skomentował decyzję TK Adam Bodnar ustępujący z urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do wyroku Trybunału Konstytucyjnego odniósł się również Donald Tusk. "To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii. I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę" - napisał na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej.

"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat"

Swojego zadowolenia z decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie krył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Chciałem z satysfakcją przyjąć orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który stanął na gruncie ochrony polskiego porządku konstytucyjnego przed bezprawną ingerencją - powiedział.

Problem w tym, że to Unia Europejska może nałożyć kary na Polskę, a w drugą stronę to się nie uda, bo to Polska dostaje z Unii pieniądze, a nie odwrotnie.

- Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat i dzisiaj nastąpiła kulminacja - oceniła mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy". - Przyjdą retorsje i udawanie, że tak nie będzie, jest zamykaniem oczu - zwraca uwagę Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- To bardzo niebezpieczna gra, która może doprowadzić do zamrożenia środków, a potem do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej - uważa Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zignorowanie postanowienia o środku tymczasowym TSUE może skutkować karami sięgającymi kilku milionów euro dziennie. Jest też obawa związana ze wstrzymaniem wypłaty funduszy europejskich.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W środę rano sprawę praworządności bagatelizował i chciał zakończenia sporu. - Sam poruszyłem temat z intencją zamknięcia tej brzęczącej osy w pokoju, która niepotrzebnie wleciała przez okno i trzeba jej pozwolić wylecieć - przekazał szef rządu.

Prawnik prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że polski rząd będzie musiał się dogadać z Komisją Europejską w sprawie zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy.

Po co nam konflikt z Unią Europejską? Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie odpowiedział dziś na to pytanie.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS