Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków

Źródło:
Fakty TVN
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatkówMarzanna Zielińska/Fakty TVN

W sobotę ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Można zapisać dziecko przez internet, infolinię, a wkrótce także w przychodniach.

Kobiety, które raka pokonały, najlepiej wiedzą, jak wielkim cieniem choroba kładzie się na całej rodzinie, dlatego wspierają kampanię promującą program szczepień przeciwko HPV. Rusza on 1 czerwca. Wirus ten przenosi się głównie drogą płciową. Dlatego tak ważne jest, by zaszczepić również chłopców. Córkę lub syna można zapisać na szczepienie w najbliższym POZ, a także za pośrednictwem infolinii lub Internetowego Konta Pacjenta.

Prawo do bezpłatnych szczepień ma każde dziecko w wieku dwunastu i trzynastu lat. W sumie osiemset tysięcy nastolatków. - W tej chwili do programu wchodzą całe roczniki, czyli cały rocznik 2010 i cały rocznik 2011, a dopiero od kolejnego roku będą tak naprawdę wchodzić dzieci konkretnymi datami, czyli już od daty urodzenia - przekazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Ideałem byłoby wyszczepienie 70 procent populacji. Tam, gdzie się to udało, na przykład w krajach skandynawskich, zachorowalność na raka szyjki macicy spadła o ponad 90 procent. W Australii raka szyjki macicy uważa się za prawie całkowicie wyeliminowanego. - Gdyby udało się tak skuteczny program przeprowadzić w Polsce, mamy rocznie 3000 zachorowań mniej na raka szyjki macicy i 1500 zgonów wśród kobiet w Polsce mniej - wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

- Tutaj rolą lekarzy, położnych, generalnie akcji edukacyjnych jest to, żeby uświadamiać, żeby coraz więcej mówić na temat etiologii raka szyjki macicy i tego, jak możemy mu zapobiegać - tłumaczy doktor Anna Parzyńska, ginekolożka.

Profesor Robert Jach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o wirusie HPV i szczepieniach dzieci
Profesor Robert Jach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o wirusie HPV i szczepieniach dzieciTVN24

Moc świadomości

Dlatego w promowanie programu chcą się zaangażować również farmaceuci. - W różnego rodzaju akcje edukacyjne, które będą oswajały i będą edukowały w kontekście tych dalekosiężnych celów, jakie przyświecają wszelkim szczepieniom - dodaje Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Wydaje się to konieczne, bo na razie szturmu na przychodnie nie ma. - Takie informacje powinny być przede wszystkim publikowane w szkołach, czy to przez Librusa do rodziców, poprzez wydziały edukacji - uważa Marta Nowak z Miejskiego Centrum Medycznego "Śródmieście" w Łodzi.

O raku szyjki macicy w przypadku HPV mówi się najczęściej, ale trzeba pamiętać, że ten wirus powoduje również nowotwory głowy i szyi, a u mężczyzn raka prącia i odbytu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pół biedy, jeśli chodziłoby tylko o dynie, choć to nasz eksportowy hit. W tym roku i same dynie, i zbiory, są mniejsze. Tegoroczna susza szkodzi wielu roślinom uprawnym. To uderza po kieszeni i rolników, i nas wszystkich. Jaką cenę płacimy już teraz za kryzys klimatyczny?

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Źródło:
Fakty TVN

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa po raz czwarty spróbuje przesłuchać Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny powinien stawić się przed komisją czwartego listopada o 10 rano. Do tej pory nie przysłał zwolnienia lekarskiego, ale w swoich mediach społecznościowych napisał, że to jest "niby komisja", a jej członkowie, wzywając go na przesłuchanie, popełniają przestępstwo.

"Nie ma żadnej komisji śledczej, nie ma żadnych członków, to jest ściema"

"Nie ma żadnej komisji śledczej, nie ma żadnych członków, to jest ściema"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS