Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków

Źródło:
Fakty TVN
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatkówMarzanna Zielińska/Fakty TVN

W sobotę ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Można zapisać dziecko przez internet, infolinię, a wkrótce także w przychodniach.

Kobiety, które raka pokonały, najlepiej wiedzą, jak wielkim cieniem choroba kładzie się na całej rodzinie, dlatego wspierają kampanię promującą program szczepień przeciwko HPV. Rusza on 1 czerwca. Wirus ten przenosi się głównie drogą płciową. Dlatego tak ważne jest, by zaszczepić również chłopców. Córkę lub syna można zapisać na szczepienie w najbliższym POZ, a także za pośrednictwem infolinii lub Internetowego Konta Pacjenta.

Prawo do bezpłatnych szczepień ma każde dziecko w wieku dwunastu i trzynastu lat. W sumie osiemset tysięcy nastolatków. - W tej chwili do programu wchodzą całe roczniki, czyli cały rocznik 2010 i cały rocznik 2011, a dopiero od kolejnego roku będą tak naprawdę wchodzić dzieci konkretnymi datami, czyli już od daty urodzenia - przekazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Ideałem byłoby wyszczepienie 70 procent populacji. Tam, gdzie się to udało, na przykład w krajach skandynawskich, zachorowalność na raka szyjki macicy spadła o ponad 90 procent. W Australii raka szyjki macicy uważa się za prawie całkowicie wyeliminowanego. - Gdyby udało się tak skuteczny program przeprowadzić w Polsce, mamy rocznie 3000 zachorowań mniej na raka szyjki macicy i 1500 zgonów wśród kobiet w Polsce mniej - wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

- Tutaj rolą lekarzy, położnych, generalnie akcji edukacyjnych jest to, żeby uświadamiać, żeby coraz więcej mówić na temat etiologii raka szyjki macicy i tego, jak możemy mu zapobiegać - tłumaczy doktor Anna Parzyńska, ginekolożka.

Profesor Robert Jach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o wirusie HPV i szczepieniach dzieci
Profesor Robert Jach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o wirusie HPV i szczepieniach dzieciTVN24

Moc świadomości

Dlatego w promowanie programu chcą się zaangażować również farmaceuci. - W różnego rodzaju akcje edukacyjne, które będą oswajały i będą edukowały w kontekście tych dalekosiężnych celów, jakie przyświecają wszelkim szczepieniom - dodaje Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Wydaje się to konieczne, bo na razie szturmu na przychodnie nie ma. - Takie informacje powinny być przede wszystkim publikowane w szkołach, czy to przez Librusa do rodziców, poprzez wydziały edukacji - uważa Marta Nowak z Miejskiego Centrum Medycznego "Śródmieście" w Łodzi.

O raku szyjki macicy w przypadku HPV mówi się najczęściej, ale trzeba pamiętać, że ten wirus powoduje również nowotwory głowy i szyi, a u mężczyzn raka prącia i odbytu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS