Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków

Źródło:
Fakty TVN
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatków
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Ruszyła rejestracja na szczepienia dzieci przeciwko HPV. Obejmie w sumie osiemset tysięcy nastolatkówMarzanna Zielińska/Fakty TVN

W sobotę ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Można zapisać dziecko przez internet, infolinię, a wkrótce także w przychodniach.

Kobiety, które raka pokonały, najlepiej wiedzą, jak wielkim cieniem choroba kładzie się na całej rodzinie, dlatego wspierają kampanię promującą program szczepień przeciwko HPV. Rusza on 1 czerwca. Wirus ten przenosi się głównie drogą płciową. Dlatego tak ważne jest, by zaszczepić również chłopców. Córkę lub syna można zapisać na szczepienie w najbliższym POZ, a także za pośrednictwem infolinii lub Internetowego Konta Pacjenta.

Prawo do bezpłatnych szczepień ma każde dziecko w wieku dwunastu i trzynastu lat. W sumie osiemset tysięcy nastolatków. - W tej chwili do programu wchodzą całe roczniki, czyli cały rocznik 2010 i cały rocznik 2011, a dopiero od kolejnego roku będą tak naprawdę wchodzić dzieci konkretnymi datami, czyli już od daty urodzenia - przekazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Ideałem byłoby wyszczepienie 70 procent populacji. Tam, gdzie się to udało, na przykład w krajach skandynawskich, zachorowalność na raka szyjki macicy spadła o ponad 90 procent. W Australii raka szyjki macicy uważa się za prawie całkowicie wyeliminowanego. - Gdyby udało się tak skuteczny program przeprowadzić w Polsce, mamy rocznie 3000 zachorowań mniej na raka szyjki macicy i 1500 zgonów wśród kobiet w Polsce mniej - wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

- Tutaj rolą lekarzy, położnych, generalnie akcji edukacyjnych jest to, żeby uświadamiać, żeby coraz więcej mówić na temat etiologii raka szyjki macicy i tego, jak możemy mu zapobiegać - tłumaczy doktor Anna Parzyńska, ginekolożka.

Profesor Robert Jach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o wirusie HPV i szczepieniach dzieci
Profesor Robert Jach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o wirusie HPV i szczepieniach dzieciTVN24

Moc świadomości

Dlatego w promowanie programu chcą się zaangażować również farmaceuci. - W różnego rodzaju akcje edukacyjne, które będą oswajały i będą edukowały w kontekście tych dalekosiężnych celów, jakie przyświecają wszelkim szczepieniom - dodaje Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Wydaje się to konieczne, bo na razie szturmu na przychodnie nie ma. - Takie informacje powinny być przede wszystkim publikowane w szkołach, czy to przez Librusa do rodziców, poprzez wydziały edukacji - uważa Marta Nowak z Miejskiego Centrum Medycznego "Śródmieście" w Łodzi.

O raku szyjki macicy w przypadku HPV mówi się najczęściej, ale trzeba pamiętać, że ten wirus powoduje również nowotwory głowy i szyi, a u mężczyzn raka prącia i odbytu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS