Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu

Źródło:
Fakty TVN
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rządu
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu nie są dobre dla rząduJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Polskie władze zareagowały nieodpowiednio po tym, jak w grudniu spadła w Polsce rosyjska rakieta. W najnowszym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 uznało tak aż 70 procent pytanych. To wynik dla rządu miażdżący. Ponadto 54 procent ankietowanych stwierdziło, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powinien zostać zdymisjonowany.

Rzeczywistość dla Mariusza Błaszczaka nie jest wcale łaskawa. Dowodem tego jest sondaż. Na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 Kantar zapytał Polaków, czy ich zdaniem władze odpowiednio zareagowały na upadek rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Wyniki są miażdżące dla władz. Tylko 17 procent pytanych odpowiedziało, że owszem, władze zareagowały odpowiednio. Przeciwnego zdania było 70 procent ankietowanych. 13 procent badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". - Nie dziwi mnie oburzenie Polaków tym zaniechaniem, które dzisiaj już jest ewidentne - mówi generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Mariusz Błaszczak po tym, jak się okazało, że rosyjska rakieta spadła niedaleko ośrodka szkolenia NATO, a wojsko przez cztery miesiące jej nie znalazło, nadal przyjmował nagrody. Gdy rakietę znalazła kobieta w czasie konnej przejażdżki - minister w oficjalnym oświadczeniu zarzucił niekompetencje dowódcy operacyjnemu. Później zapadła cisza. Mariusz Błaszczak nie odpowiedział na pytania nawet utajnionej sejmowej komisji. Gdy reporter TVN24 zapytał o zaufanie do ministra, w jego obronie stanął sam prezes Kaczyński. - A pana w tym momencie, niestety, jestem zmuszony - to nie jest żadna osobista wobec pana uwaga - traktować jako przedstawiciela Kremla, bo tylko Kreml chce, żeby ten pan przestał być ministrem obrony narodowej - powiedział 27 maja prezes PiS.

Gawkowski: jestem przekonany, że Błaszczak kłamie w sprawie tego, kiedy dowiedział się o incydencie z rakietą
Gawkowski: jestem przekonany, że Błaszczak kłamie w sprawie tego, kiedy dowiedział się o incydencie z rakietąTVN24

Większość ankietowanych chce dymisji Błaszczaka

Wyniki kolejnego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 dla Mariusza Błaszczak też są złe. 54 procent pytanych uznało, że powinien być zdymisjonowany w związku z upadkiem rosyjskiej rakiety na polskim terytorium. 32 procent stwierdziło, że nie powinien. 14 procent badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". - Warto byłoby zapytać Jarosława Kaczyńskiego, czy on uważa, że 54 procent ankietowanych to są jacyś obcy agenci - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO.

Warto zauważyć, że Jarosław Kaczyński, który tak ostro broni ministra, miał swój udział w kształtowaniu polskiej obrony powietrznej. Po tragicznym upadku rakiety koło ukraińskiej granicy i śmierci dwóch Polaków Niemcy zaproponowali rozmieszczenie w Polsce Patriotów, czyli najlepszego sprzętu do zestrzeliwania rakiet. Mariusz Błaszczak na piśmie z tej propozycji się ucieszył, ale później się przestał cieszyć, bo przemówił Jarosław Kaczyński. Uznał, że Polska nie potrzebuje niemieckiej pomocy w zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet i rząd też tego nie chciał. - Dotychczasowa postawa Niemiec nie daje żadnych podstaw do tego, żeby sądzić, że oni zdecydują się na ingerencję, na to, żeby strzelać do rakiet rosyjskich - mówił 28 listopada 2022 roku Jarosław Kaczyński.

- Im lepiej jest chronione ukraińskie niebo, tym lepiej jest chroniona polska ziemia - przekonywał 30 listopada 2022 roku Mateusz Morawiecki. Kilka tygodni po tych wypowiedziach rosyjska rakieta przeleciała pół Polski i nie została zestrzelona. Mogła przenosić każdą głowicę, ale nawet z głowicą betonową ważyła prawie dwie tony. Nie została odnaleziona przez wojsko, stanowiła zagrożenie, a polskie władze po upadku rosyjskiej rakiety na polskim terytorium ciągnie nie wystosowały nawet oficjalnych pretensji do Rosji.

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 5-6 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS