Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"

Źródło:
Fakty TVN
Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"
Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Miliony złotych do podziału i do spięcia w budżecie. Na przykład budżet Kancelarii Prezydenta RP jest najwyższy w historii. Także wydatki w Kancelarii Premiera RP są rekordowo wysokie, bo przekraczają dwa miliardy złotych. Posłowie właśnie decydują, na co w tym roku pójdą publiczne pieniądze.

Budżet Kancelarii Prezydenta RP w 2024 roku ma być aż o 11 milionów wyższy niż w 2023 roku. To daje ponad 274 miliony złotych. Będzie on też najwyższy w historii. Kancelaria uzasadnia to między innymi wzrostem wynagrodzeń oraz organizacją uroczystości państwowych i obchodami różnych rocznic. - Projekt, który został przedłożony, (...) jest zaplanowany adekwatnie do potrzeb - zaznacza Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta RP.

Posłowie nowej koalicji rządowej dopytują, czy cięcia są jednak możliwe. W kontekście tłumaczeń urzędników kancelarii przytaczają przykład obchodów 105. rocznicy powstania wielkopolskiego. - Pan prezydent ograniczył się do wysłania listu na obchody, więc uzasadnienie wydatków Kancelarii Prezydenta RP związanych z uroczystościami państwowymi i obchodami różnych rocznic 28 grudnia wyglądało akurat trochę niesmacznie - wyjaśnia Jarosław Urbaniak, poseł PO.

Sejm pracuje nad budżetem
Sejm pracuje nad budżetemTVN24

Wiele wydatków

- Nie wykluczam, a zakładam wręcz, że w kilku przynajmniej przypadkach takie cięcia wydatków pojawić się mogą - mówi Janusz Cichoń, poseł PO i przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

Do tej pory jednak żadna poprawka oficjalnie w tej sprawie do przewodniczącego komisji nie wpłynęła. Budżet kancelarii premiera też jest rekordowo wysoki, bo przekroczył kwotę dwóch miliardów złotych. Projekt budżetu, nad którym pracowali posłowie podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, przygotował jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego. Rząd Donalda Tuska składa do niego jedynie autopoprawki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spór o budżety TK, Sądu Najwyższego, KRS i IPN. W tle oskarżenia o upartyjnienie

Minister rozwoju ogłosił nowy projekt ustawy "Mieszkanie na start", na który w budżecie zapisano 500 milionów złotych. Poseł lewicy ocenił go tak: - Jeżeli pojawi się projekt z dopłatami dla banków i deweloperów, to Razem tego projektu w Sejmie nie poprze - ostrzega Adrian Zandberg, poseł Lewicy. Rząd chce, by nowa wersja preferencyjnych kredytów na pierwsze mieszkanie ruszyła w połowie roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Przewiduje częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z przerywaniem ciąży. Prawo i Sprawiedliwość wnosi o jego odrzucenie w całości. Lewica apeluje o poparcie, mówiąc o drobnym kroku w kierunku bezpieczeństwa kobiet. Kto na ten krok się zdecyduje - o tym przekonamy się 12 lipca, bo wtedy odbędzie się głosowanie.

Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W letnie wakacyjne dni wiele osób przesiada się na rower. Nie wszyscy jednak pamiętają o założeniu kasku. Tymczasem o wypadek nietrudno, a głowa niechroniona kaskiem narażona jest na poważne, często nieodwracalne uszkodzenia. Rowerzyści w spotkaniu z samochodami często nie mają szans.

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

- Musimy mieć równą pozycję w negocjacjach z big techami - ocenił w programie "Fakty po Faktach" Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, odnosząc się do kwestii zmian w prawie autorskim. - Cieszy nas otwartość pana premiera na wysłuchanie naszych racji - komentował redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

Źródło:
TVN24

Od podpaleń do szpiegowania. Rosja toczy ukrytą wojnę z państwami NATO, w tym z Polską. Jednym z celów jest utrudnianie uzbrajania Ukrainy.

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wynik eurowyborów dał skrajnej prawicy nowy impet. Na razie jednak, zamiast tworzyć jedną siłę, rozmienia się na drobne. Europosłowie Alternatywy dla Niemiec tworzą grupę razem z europosłami Konfederacji: Europę Suwerennych Narodów. Większość partii skrajnej prawicy będzie w grupie Patrioci dla Europy. Wciąż będzie istnieć frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Bydgoszczy powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, a w Niemczech od 2026 roku będą stacjonować kolejne amerykańskie systemy obrony powietrznej. Rosja to dla NATO główny przeciwnik, ale niejedyny. Za równie ważne zagrożenie uznano też komunistyczne Chiny.

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS