Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"

Źródło:
Fakty TVN
Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"
Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Rekordowe wydatki kancelarii premiera i prezydenta. "Cięcia wydatków pojawić się mogą"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Miliony złotych do podziału i do spięcia w budżecie. Na przykład budżet Kancelarii Prezydenta RP jest najwyższy w historii. Także wydatki w Kancelarii Premiera RP są rekordowo wysokie, bo przekraczają dwa miliardy złotych. Posłowie właśnie decydują, na co w tym roku pójdą publiczne pieniądze.

Budżet Kancelarii Prezydenta RP w 2024 roku ma być aż o 11 milionów wyższy niż w 2023 roku. To daje ponad 274 miliony złotych. Będzie on też najwyższy w historii. Kancelaria uzasadnia to między innymi wzrostem wynagrodzeń oraz organizacją uroczystości państwowych i obchodami różnych rocznic. - Projekt, który został przedłożony, (...) jest zaplanowany adekwatnie do potrzeb - zaznacza Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta RP.

Posłowie nowej koalicji rządowej dopytują, czy cięcia są jednak możliwe. W kontekście tłumaczeń urzędników kancelarii przytaczają przykład obchodów 105. rocznicy powstania wielkopolskiego. - Pan prezydent ograniczył się do wysłania listu na obchody, więc uzasadnienie wydatków Kancelarii Prezydenta RP związanych z uroczystościami państwowymi i obchodami różnych rocznic 28 grudnia wyglądało akurat trochę niesmacznie - wyjaśnia Jarosław Urbaniak, poseł PO.

Sejm pracuje nad budżetem
Sejm pracuje nad budżetemTVN24

Wiele wydatków

- Nie wykluczam, a zakładam wręcz, że w kilku przynajmniej przypadkach takie cięcia wydatków pojawić się mogą - mówi Janusz Cichoń, poseł PO i przewodniczący Komisji Finansów Publicznych.

Do tej pory jednak żadna poprawka oficjalnie w tej sprawie do przewodniczącego komisji nie wpłynęła. Budżet kancelarii premiera też jest rekordowo wysoki, bo przekroczył kwotę dwóch miliardów złotych. Projekt budżetu, nad którym pracowali posłowie podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, przygotował jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego. Rząd Donalda Tuska składa do niego jedynie autopoprawki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spór o budżety TK, Sądu Najwyższego, KRS i IPN. W tle oskarżenia o upartyjnienie

Minister rozwoju ogłosił nowy projekt ustawy "Mieszkanie na start", na który w budżecie zapisano 500 milionów złotych. Poseł lewicy ocenił go tak: - Jeżeli pojawi się projekt z dopłatami dla banków i deweloperów, to Razem tego projektu w Sejmie nie poprze - ostrzega Adrian Zandberg, poseł Lewicy. Rząd chce, by nowa wersja preferencyjnych kredytów na pierwsze mieszkanie ruszyła w połowie roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali 500 rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS