"Mamy ogromny żal", mówią rodzice. Dzieci chore na SMA "pozbawione szansy"

07.01.2021 | "Mamy ogromny żal", mówią rodzice. Dzieci chore na SMA "pozbawione szansy"
07.01.2021 | "Mamy ogromny żal", mówią rodzice. Dzieci chore na SMA "pozbawione szansy"
Marek Nowicki | Fakty TVN
07.01.2021 | "Mamy ogromny żal", mówią rodzice. Dzieci chore na SMA "pozbawione szansy"Marek Nowicki | Fakty TVN

W sierpniu minionego roku Ministerstwo Zdrowia obiecywało, że w styczniu 2021 roku w Polsce ruszą przesiewowe badania noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni. Nie ma jednak badań, są tylko kolejne zapewnienia, kolejne terminy i ogromne rozczarowanie.

"Nie zgadzamy się na badania przesiewowe w kierunku SMA" – taką opinię wydała Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, powołując się między innymi na opinie brytyjskiego rządu.

"Rekomendacje brytyjskie UK NSC z 2018 r. nie zalecają wprowadzania krajowego programu badań przesiewowych w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni u nosicieli lub noworodków, wskazując na niedostateczną bazę dowodową" – brzmi treść opinii.

Rdzeniowy zanik mięśni między innymi powoduje, że dzieci - takie jak dwuletni Mikołaj Karelus z Białegostoku - nie chodzą. Rodzice Mikołaja są oburzeni decyzją Agencji.

- Mamy ogromny żal. Jest nam po prostu niezwykle smutno, przykro, że wszystkie inne dzieci w Polsce, urodzi się ich prawdopodobnie około 50, zostaną pozbawione tej szansy – komentuje sytuację Natalia Karelus, mama Mikołaja.

Szansy nie dostał też Mikołaj. Rodzice są przekonani, że gdyby ich syn miał wykonane badanie przesiewowe w szpitalu zaraz po urodzeniu, toby chodził.

- Nasza sytuacja byłaby diametralnie inna. Mikołaj, gdyby dostał lek przedobjawowo, na pewno w tej chwili zachowywałby się jak zdrowe dziecko, rozwijałby się jak jego rówieśnicy – uważa pani Natalia.

Deklaracje ministerstwa

U Mikołaja chorobę wykryto dopiero, gdy nie zaczął chodzić, czyli po roku. W ramach badań przesiewowych, na które Agencja się nie zgodziła, każdy noworodek tuż po urodzeniu mógłby być badany genetycznie, czy nie ma SMA. Jeżeli miałby, to podawano by mu lek. Pomimo że jeszcze objawy nie wystąpiły. W sierpniu Ministerstwo Zdrowia obiecywało wprowadzić takie badania przesiewowe już od stycznia 2021 roku.

- Jako Ministerstwo Zdrowia deklarujemy rozpoczęcie od przyszłego roku, z początkiem przyszłego roku, badań przesiewowych pod kątem SMA. Tak, by leczenie rozpoczynać wtedy, kiedy ono jest najbardziej skuteczne – informował w sierpniu 2020 roku Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nadal obiecuje, że badania będą, tylko resort musi zrobić to, czego do tej pory nie zrobił, czyli obliczyć, ile to wszystko będzie kosztować. Bez tego Agencja pomysłu nie zatwierdzi.

Od kiedy mogą rozpocząć się badania przesiewowe?

- Liczmy, że do końca stycznia, po złożeniu wniosku, w lutym Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji powinna wydać decyzję już na bazie tego poprawionego wniosku i chcielibyśmy jak najszybciej ruszyć – odpowiada Wojciech Andrusiewicz. Precyzuje, że ma na myśli jeszcze 2021 rok.

Pozostaje jeszcze pytanie, jaki lek powinny dzieci otrzymywać po wykryciu choroby. Na SMA są dwa i oba są bardzo drogie. Jeden jest refundowany, a drugi - terapia genowa - nie jest. I to właśnie na tę terapię kolejne dziecko w Polsce - czyli Mikołaj - zbiera kolejne miliony złotych.

Zbiórka dla Mikołaja jest prowadzona na portalu siepomaga.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS