Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt
Paweł Płuska/Fakty TVN
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audytPaweł Płuska/Fakty TVN

Po wydarzeniach we Wrocławiu i Andrychowie pytania o stan polskiej policji wracają ze zdwojoną siłą. Doświadczeni policjanci mówią o degrengoladzie, a sejmowa większość o skutkach upolitycznienia, dlatego zapowiada wnioski o audyt.

Maksymilian F., podejrzewany o postrzelenie dwóch konwojujących go policjantów, w sobotę późnym wieczorem został doprowadzony do prokuratury.

- Prokurator przedstawił mu zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. Czyny te są zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności. Podejrzany w trakcie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył enigmatyczne wyjaśnienia - przekazał Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Sąd podzielił już zdanie prokuratury i aresztował podejrzanego. Teraz najważniejsza jest walka o życie obu rannych policjantów. Ich stan wciąż jest krytyczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Sytuacje z Wrocławia i z Andrychowa każą zadać pytanie o procedury oraz o to, co się dzieje w policji. - Ryba psuje się od głowy. Mamy przykład pierwszego oficera policji, pierwszego policjanta, który bawi się granatnikiem. To jak ta policja jest wyszkolona? - pyta Marcin Tomczak, były policyjny antyterrorysta.

"To jest problem ostatnich kilku lat"

Przypominane jest nie tylko zdarzenie z komendantem Jarosławem Szymczykiem w roli głównej, ale wszystko to, co działo się z policją w ostatnich latach: jak stawała się partyjną agencją ochrony, jak niszczono - choćby przez brutalne zachowanie wobec protestujących kobiet - etos policji i munduru.

CZYTAJ TAKŻE: Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"

- Problem takiej degrengolady funkcjonalności to jest problem ostatnich kilku lat, to jest problem upolitycznienia policji, to jest problem zatracenia jej misji, misji w kierunku niesienia pomocy - wskazuje Piotr Caliński, były komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. - Z instytucji, która była godną zaufania, polska policja dzisiaj na każdym kroku udowadnia, że coś jest nie tak i ten proces to nie był proces, który wydarzył się w przeciągu tygodnia, miesiąca - dodaje posłanka Trzeciej Drogi i była policjantka Magdalena Sroka, która również chce audytu w polskiej policji.

Począwszy od zasad przyjmowania do służby, jak i szkoleń, bo każda nieudolność w prowadzeniu postępowań, przekraczanie uprawnień, łamania procedur, pokazuje, że sytuacja w formacji jest zła. Paradoksalnie - jak słyszymy - im wyższa szarża, tym mniej znaczący stawał się etos i profesjonalizm.

- Mam wrażenie, że nastąpiło pęknięcie w policji, czyli oderwali się porządni, rzetelni policjanci, którzy służą społeczeństwu, od kadry kierowniczej, która spełniała tylko oczekiwania kręgów politycznych - uważa Caliński. - Moim zdaniem w tej chwili policja jest bezpańska. Komendanta Szymczyka nie ma, nikt nie wie, co się z nim dzieje. Zapowiadał 11 listopada, że odejdzie z policji. Nie wiemy tak naprawdę, czy złożył papiery przenoszące go na emeryturę. Jest bezkrólewie i to jest złe - mówi Tomasz Szymański, poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS