Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt
Paweł Płuska/Fakty TVN
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audytPaweł Płuska/Fakty TVN

Po wydarzeniach we Wrocławiu i Andrychowie pytania o stan polskiej policji wracają ze zdwojoną siłą. Doświadczeni policjanci mówią o degrengoladzie, a sejmowa większość o skutkach upolitycznienia, dlatego zapowiada wnioski o audyt.

Maksymilian F., podejrzewany o postrzelenie dwóch konwojujących go policjantów, w sobotę późnym wieczorem został doprowadzony do prokuratury.

- Prokurator przedstawił mu zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. Czyny te są zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności. Podejrzany w trakcie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył enigmatyczne wyjaśnienia - przekazał Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Sąd podzielił już zdanie prokuratury i aresztował podejrzanego. Teraz najważniejsza jest walka o życie obu rannych policjantów. Ich stan wciąż jest krytyczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Sytuacje z Wrocławia i z Andrychowa każą zadać pytanie o procedury oraz o to, co się dzieje w policji. - Ryba psuje się od głowy. Mamy przykład pierwszego oficera policji, pierwszego policjanta, który bawi się granatnikiem. To jak ta policja jest wyszkolona? - pyta Marcin Tomczak, były policyjny antyterrorysta.

"To jest problem ostatnich kilku lat"

Przypominane jest nie tylko zdarzenie z komendantem Jarosławem Szymczykiem w roli głównej, ale wszystko to, co działo się z policją w ostatnich latach: jak stawała się partyjną agencją ochrony, jak niszczono - choćby przez brutalne zachowanie wobec protestujących kobiet - etos policji i munduru.

CZYTAJ TAKŻE: Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"

- Problem takiej degrengolady funkcjonalności to jest problem ostatnich kilku lat, to jest problem upolitycznienia policji, to jest problem zatracenia jej misji, misji w kierunku niesienia pomocy - wskazuje Piotr Caliński, były komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. - Z instytucji, która była godną zaufania, polska policja dzisiaj na każdym kroku udowadnia, że coś jest nie tak i ten proces to nie był proces, który wydarzył się w przeciągu tygodnia, miesiąca - dodaje posłanka Trzeciej Drogi i była policjantka Magdalena Sroka, która również chce audytu w polskiej policji.

Począwszy od zasad przyjmowania do służby, jak i szkoleń, bo każda nieudolność w prowadzeniu postępowań, przekraczanie uprawnień, łamania procedur, pokazuje, że sytuacja w formacji jest zła. Paradoksalnie - jak słyszymy - im wyższa szarża, tym mniej znaczący stawał się etos i profesjonalizm.

- Mam wrażenie, że nastąpiło pęknięcie w policji, czyli oderwali się porządni, rzetelni policjanci, którzy służą społeczeństwu, od kadry kierowniczej, która spełniała tylko oczekiwania kręgów politycznych - uważa Caliński. - Moim zdaniem w tej chwili policja jest bezpańska. Komendanta Szymczyka nie ma, nikt nie wie, co się z nim dzieje. Zapowiadał 11 listopada, że odejdzie z policji. Nie wiemy tak naprawdę, czy złożył papiery przenoszące go na emeryturę. Jest bezkrólewie i to jest złe - mówi Tomasz Szymański, poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS