Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audyt
Paweł Płuska/Fakty TVN
Pytania o stan polskiej policji. Sejmowa większość zapowiada wnioski o audytPaweł Płuska/Fakty TVN

Po wydarzeniach we Wrocławiu i Andrychowie pytania o stan polskiej policji wracają ze zdwojoną siłą. Doświadczeni policjanci mówią o degrengoladzie, a sejmowa większość o skutkach upolitycznienia, dlatego zapowiada wnioski o audyt.

Maksymilian F., podejrzewany o postrzelenie dwóch konwojujących go policjantów, w sobotę późnym wieczorem został doprowadzony do prokuratury.

- Prokurator przedstawił mu zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów. Czyny te są zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności. Podejrzany w trakcie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył enigmatyczne wyjaśnienia - przekazał Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Sąd podzielił już zdanie prokuratury i aresztował podejrzanego. Teraz najważniejsza jest walka o życie obu rannych policjantów. Ich stan wciąż jest krytyczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Sytuacje z Wrocławia i z Andrychowa każą zadać pytanie o procedury oraz o to, co się dzieje w policji. - Ryba psuje się od głowy. Mamy przykład pierwszego oficera policji, pierwszego policjanta, który bawi się granatnikiem. To jak ta policja jest wyszkolona? - pyta Marcin Tomczak, były policyjny antyterrorysta.

"To jest problem ostatnich kilku lat"

Przypominane jest nie tylko zdarzenie z komendantem Jarosławem Szymczykiem w roli głównej, ale wszystko to, co działo się z policją w ostatnich latach: jak stawała się partyjną agencją ochrony, jak niszczono - choćby przez brutalne zachowanie wobec protestujących kobiet - etos policji i munduru.

CZYTAJ TAKŻE: Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"

- Problem takiej degrengolady funkcjonalności to jest problem ostatnich kilku lat, to jest problem upolitycznienia policji, to jest problem zatracenia jej misji, misji w kierunku niesienia pomocy - wskazuje Piotr Caliński, były komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. - Z instytucji, która była godną zaufania, polska policja dzisiaj na każdym kroku udowadnia, że coś jest nie tak i ten proces to nie był proces, który wydarzył się w przeciągu tygodnia, miesiąca - dodaje posłanka Trzeciej Drogi i była policjantka Magdalena Sroka, która również chce audytu w polskiej policji.

Począwszy od zasad przyjmowania do służby, jak i szkoleń, bo każda nieudolność w prowadzeniu postępowań, przekraczanie uprawnień, łamania procedur, pokazuje, że sytuacja w formacji jest zła. Paradoksalnie - jak słyszymy - im wyższa szarża, tym mniej znaczący stawał się etos i profesjonalizm.

- Mam wrażenie, że nastąpiło pęknięcie w policji, czyli oderwali się porządni, rzetelni policjanci, którzy służą społeczeństwu, od kadry kierowniczej, która spełniała tylko oczekiwania kręgów politycznych - uważa Caliński. - Moim zdaniem w tej chwili policja jest bezpańska. Komendanta Szymczyka nie ma, nikt nie wie, co się z nim dzieje. Zapowiadał 11 listopada, że odejdzie z policji. Nie wiemy tak naprawdę, czy złożył papiery przenoszące go na emeryturę. Jest bezkrólewie i to jest złe - mówi Tomasz Szymański, poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS