Pytania o rekonstrukcję rządu i zmiany w umowie koalicyjnej. "To nie jest Pismo Święte"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o rekonstrukcję i zmiany w umowie koalicyjnej. "To nie jest Pismo Święte"
Pytania o rekonstrukcję i zmiany w umowie koalicyjnej. "To nie jest Pismo Święte"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Pytania o rekonstrukcję rządu i zmiany w umowie koalicyjnej. "To nie jest Pismo Święte"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Premier Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu na przełomie wiosny i lata. Wcześniej konstruowane będą listy do europarlamentu. Nie jest tajemnicą, że jedno z drugim się wiąże. Na ten moment koalicja idzie do kolejnych wyborów w takiej samej konfiguracji jak 15 października i 7 kwietnia.

Na pytanie, czy rozważa wspólny start z Koalicją Obywatelską, marszałek Sejmu odpowiada krótko: nie. Szymon Hołownia tę decyzję ogłosił we wtorek rano. - Uważamy, że ten format, czyli Trzecia Droga, dwukrotnie się sprawdził - tłumaczy Hołownia pytany, dlaczego nie chce iść z Koalicją Obywatelską.

Trzecia Droga znowu razem?

- Ja to też szanuję - komentuje decyzję Hołowni premier Donald Tusk, podkreślając jednocześnie, że gdyby to od niego zależało, w wyborach europejskich wystartowaliby jako jedna wspólna koalicja 15 października. - Te partie, które pokonały PiS, które wzięły na siebie odpowiedzialność za rządy w Polsce, mogłyby pójść razem do wyborów i wtedy oczywiście wyborcy nie mieliby wtedy takich dylematów - mówi Tusk. Koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, która w wyborach samorządowych ponownie uzyskała trzeci wynik, o mandaty do Parlamentu Europejskiego też chce walczyć w tym samym składzie. - Jesteśmy gotowi zawsze na każde rozwiązanie, ale ja jestem zadowolony z Trzeciej Drogi bardzo - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. - Dzisiejszy (wtorek - red.) i jutrzejszy (środa - red.) dzień będą kluczowe dla decyzji, którą podejmiemy - komentuje Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

- Jest sprawdzony model, jest sprawdzony sojusz nasz z Polskim Stronnictwem Ludowym - podkreśla Michał Kobosko, poseł Polski 2050.

Po południu w tej sprawie zebrały się władze Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Takie ryzyko zawsze istnieje. My będziemy ciężko pracowali przez te dwa miesiące, żeby ta sytuacja się zmieniła - zapowiada Kobosko w odpowiedzi na pytanie o ryzyko tego, że Prawo i Sprawiedliwość znowu może zdobyć pierwsze miejsce w nadchodzących wyborach.

Czy będą zmiany w umowie koalicyjnej rządu?

Poseł Michał Kobosko będzie jednym z liderów list Trzeciej Drogi. Z rządu do Parlamentu Europejskiego, jak mówi się nieoficjalnie, chcieliby wyjechać ministrowie Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Bartłomiej Sienkiewicz i Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej. I to na pewno nie koniec. Ministry z Lewicy też mają znaleźć się na tej liście. - Co do rekonstrukcji rządu, ona na pewno się zdarzy i ja o tym już mówiłem, że przełom wiosny i lata wydaje mi się takim stosownym momentem - zapowiada Tusk.

Jako jeden z powodów rekonstrukcji rządu w tym okresie Donald Tusk podał właśnie start w wyborach i wzmocnienie list do Parlamentu Europejskiego przez niektórych ministrów z jego rządu. - Z pracą w rządzie pożegnają się też ci, których uznam, jako premier, że z jakichś powodów nie wykorzystali optymalnie tych kilku miesięcy - dodaje szef rządu.

Hołownia: umowa koalicyjna to nie jest Pismo Święte

Temat rekonstrukcji rządu, jak zapowiedział we wtorek Donald Tusk, ma po raz pierwszy pojawić się też na spotkaniu liderów. Pytanie, czy tematem spotkania będą zmiany w umowie koalicyjnej, pozostaje otwarte. - Ja nie widzę w tej chwili w ogóle tematu, żebyśmy mieli o tym rozmawiać. Inna rzecz, że umowa koalicyjna to nie jest Pismo Święte i jak trzeba będzie ją renegocjować, to będziemy ją renegocjować. Jesteśmy w końcu jednym z parterów - mówi Szymon Hołownia. W siedzibie na Nowogrodzkiej po raz pierwszy po wyborach samorządowych spotkali się też politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem przekonany, że będziemy iść wspólnie jako Zjednoczona Prawica. Ta formuła przynosi nam wciąż duże korzyści - mówi Adam Bielan, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN