Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN
Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób
Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób
Marek Nowicki/Fakty TVN
Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osóbMarek Nowicki/Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

To jeden z niewielu sukcesów z czasów urzędowania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Niespełna cztery lata temu pojawiła się pierwsza tabliczka informująca o tym programie. Dziś lekarze zgodnie oceniają jego efekty.

- Był to program dobry. Na pewno świetnie, że została wprowadzona profilaktyka na taką szeroką skalę - ocenia dr Paweł Lewek, specjalista medycyny rodzinnej. - Jest to, uważam, bardzo duży sukces. Bardzo dobry program - mówi Rafał Gozdur, specjalista medycyny rodzinnej.

Dzięki prostym badaniom krwi i testom na wykrycie utajonej krwi w kale udało się wykryć wiele chorób nowotworowych na wczesnym etapie ich rozwoju. Potwierdzają to onkolodzy.

- Takich pacjentów tutaj również u nas mamy, którzy rozpoczęli tę drogę diagnostyki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej w ramach tego programu profilaktycznego i następnie zostali przekierowani do nas do uzupełnienia diagnostyki i do leczenia. Mówimy na przykład o nowotworach jelita grubego - wskazuje Jacek Ciupis, specjalista radioterapii onkologicznej z Radomskiego Centrum Onkologii.

Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się
Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się TVN24

Badania przesiewowe zostały spopularyzowane jak nigdy dotąd

Nowotwory jelita grubego są prawdziwą plagą, bo rozpoznawane są późno, a potem z tego powodu źle się leczą. Rocznie zapada na ten typ nowotworu około 20 tysięcy Polaków, a umiera około 12 tysięcy. Właśnie coś się wreszcie ruszyło w tej kwestii.

- Ja jak zaczynałam pracę w epidemiologii nowotworów, to nie przypuszczałam, że coś takiego nastąpi, bo zmniejsza się powoli, ale się zmniejsza, zachorowalność na raka jelita grubego - komentuje prof. Joanna Didkowska, kierowniczka Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej.

ZOBACZ TEŻ: Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony

Niewykluczone, że przyczynił się do tego ten program. Co prawda z Profilaktyki 40 PLUS skorzystał jedynie co piąty uprawniony, ale to i tak okazało się sukcesem. Bo badania przesiewowe zostały spopularyzowane jak nigdy dotąd. Wiele osób w ogóle pierwszy raz z nich skorzystało.

- Panel badań, który był w tym programie 40 PLUS, był nieco szerszy i ludzie dobrze na to odpowiadali i rejestrowali się dzięki temu, a przy okazji trafiali na inne, niedostępne w ramach tego programu badania - wskazuje Karolina Kamińska, koordynatorka sekcji profilaktyki i promocji zdrowia Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

- Podczas ostatniego pół roku zbadaliśmy w Radomskim Centrum Rodziny w naszej placówce trzy tysiące pacjentów w ramach Profilaktyki 40 PLUS. Oznacza to, że połowa pacjentów, którzy zadeklarowali chęć leczenia w naszej przychodni, przystąpiła do tego programu - informuje Dorota Ząbek, dyrektorka zarządzająca Radomskiego Centrum Onkologii.

W maju ruszy nowy program badań profilaktycznych

Od maja z nowego, bogatszego programu profilaktycznego będą mogli skorzystać dorośli Polacy także poniżej 40. roku życia. Pozostaje pytanie: jak do nich dotrzeć?

CZYTAJ TAKŻE: Jest nowy raport o liczbie zgonów z powodu raka. "Mamy dobre wieści"

- Może właśnie powinniśmy otrzymywać jakieś nagrody, takie odczuwalne, widoczne. Mogą to być gadżety, mogą to być pewne upominki, a może właśnie ulgi podatkowe. (...) Zachęcam właśnie organizatorów, żeby śmiało testować różne rozwiązania i znaleźć właśnie ten złoty sposób na Polaków, żeby oni rzeczywiście chętnie i gremialnie korzystali z tych badań profilaktycznych - mówi prof. Łukasz Balwicki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS