Jest nowy raport o liczbie zgonów z powodu raka. "Mamy dobre wieści"

Źródło:
Fakty TVN
Jest nowy raport o liczbie zgonów z powodu raka. "Mamy dobre wieści"
Jest nowy raport o liczbie zgonów z powodu raka. "Mamy dobre wieści"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Jest nowy raport o liczbie zgonów z powodu raka. "Mamy dobre wieści"Marek Nowicki/Fakty TVN

Jest najnowszy raport, a w nim dobre wiadomości - liczba zgonów z powodu raka nie rośnie już tak bardzo jak kiedyś. Dla lekarzy to jasne. Po pierwsze są coraz bardziej skuteczne leki, po drugie - pacjenci zgłaszają się coraz wcześniej na leczenie.

Jest szansa, że ten ogromny wysiłek, jaki europejskie państwa wkładają w walkę z rakiem, wreszcie zacznie przynosić wymierne efekty. Tak donosi IHE - szwedzki instytut badający od strony ekonomicznej ochronę zdrowia.

- Mamy dobre wiadomości, bo rzeczywiście z tego raportu wynika, że dynamika przyrostu liczby zgonów z powodu nowotworów zaczyna się stabilizować. W Polsce jeszcze rośnie, ale nie rośnie tak dynamicznie, jak rosła kiedyś - stwierdził prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Leki działają coraz skuteczniej

Świadczy to o tym, że Unia Europejska oferuje swoim obywatelom coraz skuteczniejsze leki, a są one skuteczne także dlatego, że pacjenci na leczenie, dzięki badaniom profilaktycznym, zgłaszają się wcześniej niż kiedyś. Wzorem do naśladowania w tym względzie są Szwedzi i Duńczycy. W Polsce za wzór może uchodzić dziennikarka Aleksandra Kurowska.

- W zeszłym roku byłam na kolonoskopii i lekarz nie chciał mi jej zlecić. Mimo że miałam gastroskopię. Nawet wykonując ją, powiedział: w tym wieku nie ma pani żadnych wskazań, i tak dalej. Po czym wybudzam się i słyszę: no to teraz widzimy się co trzy lata, ponieważ polip przekraczał jeden centymetr - opowiada Aleksandra Kurowska, redaktorka naczelna portalu Cowzdrowiu.pl.

ZOBACZ TEŻ: Onkolog o "realnym problemie". "To jest nasza potężna bolączka"

To właśnie z takich polipów w jelicie grubym tworzą się później guzy nowotworowe. Chorowania na raka nie unikniemy, ale możemy ograniczyć skutki choroby.

- W tymże raporcie zwróciłem uwagę na pewien zapis, który szacował, że można uniknąć około od 30 do 50 procent zgonów przy założeniu, że będziemy stosować profilaktykę pierwotną, czyli będziemy unikać raka - mówi dr hab. Wojciech Rogowski, onkolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Najważniejsze są systematyczne badania

Janusz Krupa z Józefowa pod Warszawą od dwóch lat zmaga się z rakiem jelita grubego, jest po chemioterapii. Żałuje, że nie zgłosił się na kolonoskopię, kiedy czuł się dobrze i był na to czas.

- Dostałem zaproszenie z programu takiego prewencyjnego, zignorowałem to, i dopiero, jak zaczęło się rozwolnienie z krwawieniem, no to w tym momencie lekarz rodzinny wystawił skierowanie - opowiada Janusz Krupa.

Dziś pacjent zachęca wszystkich, aby systematycznie się badali. Podobne zachęty płyną ze strony lekarzy.

Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się
Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się TVN24

- W związku z tym apel: naprawdę, korzystajcie z programów profilaktycznych, badań przesiewowych, i mam nadzieję, że krajowa sieć onkologiczna przyniesie kolosalną zmianę w naszym systemie - apeluje prof. Piotr Rutkowski.

Dzięki temu jest szansa, że w kolejnym rocznym raporcie szwedzkiego Instytutu Ekonomiki Zdrowia Polska ze swoimi danymi zdrowotnymi wypadnie lepiej niż dotąd. Z epidemią nowotworów powinien walczyć nie tylko personel medyczny i Ministerstwo Zdrowia, ale my wszyscy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS