Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN
Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób
Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób
Marek Nowicki/Fakty TVN
Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osóbMarek Nowicki/Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

To jeden z niewielu sukcesów z czasów urzędowania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Niespełna cztery lata temu pojawiła się pierwsza tabliczka informująca o tym programie. Dziś lekarze zgodnie oceniają jego efekty.

- Był to program dobry. Na pewno świetnie, że została wprowadzona profilaktyka na taką szeroką skalę - ocenia dr Paweł Lewek, specjalista medycyny rodzinnej. - Jest to, uważam, bardzo duży sukces. Bardzo dobry program - mówi Rafał Gozdur, specjalista medycyny rodzinnej.

Dzięki prostym badaniom krwi i testom na wykrycie utajonej krwi w kale udało się wykryć wiele chorób nowotworowych na wczesnym etapie ich rozwoju. Potwierdzają to onkolodzy.

- Takich pacjentów tutaj również u nas mamy, którzy rozpoczęli tę drogę diagnostyki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej w ramach tego programu profilaktycznego i następnie zostali przekierowani do nas do uzupełnienia diagnostyki i do leczenia. Mówimy na przykład o nowotworach jelita grubego - wskazuje Jacek Ciupis, specjalista radioterapii onkologicznej z Radomskiego Centrum Onkologii.

Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się
Nowotwory. Profesor Zoran Stojcev o lęku przed badaniem się TVN24

Badania przesiewowe zostały spopularyzowane jak nigdy dotąd

Nowotwory jelita grubego są prawdziwą plagą, bo rozpoznawane są późno, a potem z tego powodu źle się leczą. Rocznie zapada na ten typ nowotworu około 20 tysięcy Polaków, a umiera około 12 tysięcy. Właśnie coś się wreszcie ruszyło w tej kwestii.

- Ja jak zaczynałam pracę w epidemiologii nowotworów, to nie przypuszczałam, że coś takiego nastąpi, bo zmniejsza się powoli, ale się zmniejsza, zachorowalność na raka jelita grubego - komentuje prof. Joanna Didkowska, kierowniczka Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej.

ZOBACZ TEŻ: Program bezpłatnych badań profilaktycznych "Profilaktyka 40+" został przedłużony

Niewykluczone, że przyczynił się do tego ten program. Co prawda z Profilaktyki 40 PLUS skorzystał jedynie co piąty uprawniony, ale to i tak okazało się sukcesem. Bo badania przesiewowe zostały spopularyzowane jak nigdy dotąd. Wiele osób w ogóle pierwszy raz z nich skorzystało.

- Panel badań, który był w tym programie 40 PLUS, był nieco szerszy i ludzie dobrze na to odpowiadali i rejestrowali się dzięki temu, a przy okazji trafiali na inne, niedostępne w ramach tego programu badania - wskazuje Karolina Kamińska, koordynatorka sekcji profilaktyki i promocji zdrowia Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

- Podczas ostatniego pół roku zbadaliśmy w Radomskim Centrum Rodziny w naszej placówce trzy tysiące pacjentów w ramach Profilaktyki 40 PLUS. Oznacza to, że połowa pacjentów, którzy zadeklarowali chęć leczenia w naszej przychodni, przystąpiła do tego programu - informuje Dorota Ząbek, dyrektorka zarządzająca Radomskiego Centrum Onkologii.

W maju ruszy nowy program badań profilaktycznych

Od maja z nowego, bogatszego programu profilaktycznego będą mogli skorzystać dorośli Polacy także poniżej 40. roku życia. Pozostaje pytanie: jak do nich dotrzeć?

CZYTAJ TAKŻE: Jest nowy raport o liczbie zgonów z powodu raka. "Mamy dobre wieści"

- Może właśnie powinniśmy otrzymywać jakieś nagrody, takie odczuwalne, widoczne. Mogą to być gadżety, mogą to być pewne upominki, a może właśnie ulgi podatkowe. (...) Zachęcam właśnie organizatorów, żeby śmiało testować różne rozwiązania i znaleźć właśnie ten złoty sposób na Polaków, żeby oni rzeczywiście chętnie i gremialnie korzystali z tych badań profilaktycznych - mówi prof. Łukasz Balwicki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS