W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroli

17.02.2021 | W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroli
17.02.2021 | W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroli
Magda Łucyan | Fakty TVN
17.02.2021 | W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroliMagda Łucyan | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda opieka szpitalna nad pacjentkami które poroniły, które urodziły martwe dziecko, lub których dziecko zmarło tuż po porodzie. Wnioski z kontroli są porażające: kobiety w wielu placówkach nie miały zapewnionej prawidłowej opieki medycznej.

"Trzęsłam się ze strachu o dziecko, a lekarka niewiele przebierając w słowach zaczęła na mnie krzyczeć, że mam się nie trząść", "spytałam położnej, czy da mi coś na ból, odpowiedziała: to musi boleć", "nazywały mnie tą płaczliwą", "jest pani w statystykach, to zwykła statystyka" - to tylko kilka cytatów, jakie usłyszały kobiety od personelu medycznego po poronieniu, lub po urodzeniu martwego dziecka.

- Nadużywanie takiej siły w postaci wyśmiewania, szantażowania, lekceważenia, to są działania w naszej opinii przemocowe i one nie powinny mieć miejsca - twierdzi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po Ludzku".

Niestety takie przypadki pojawiają się często, co też wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrolerzy NIK sprawdzili kilkadziesiąt szpitali w Polsce. W ponad połowie nie przestrzega się koniecznych procedur.

- Wiele szpitali ogranicza się w tej sytuacji do udzielenia świadczeń medycznych. To nie zawsze wystarcza - informuje Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Nieodpowiednie zachowanie personelu medycznego - zdaniem ekspertów - często pogłębia i tak już dużą traumę.

- Niewłaściwy język: nie rycz, nie płacz, to tylko płód, będziesz miała następne - to są karygodne błędy - podkreśla Joanna Piątek-Perlak, psycholog perinatalny.

"Pacjentki oczekują wsparcia emocjonalnego"

Brak empatii to dopiero początek problemów. Lekarze często nie informują pacjentek, jak od strony medycznej będzie wyglądał cały proces poronienia, czy porodu martwego dziecka - a ten może być długi i bolesny.

- Pacjentki oczekują wsparcia emocjonalnego, pacjentki chcą empatii, chcą godności, intymności - zwraca uwagę dr Maciej Socha z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku i kierownik Katedry Perinatologii Collegium Medicum UMK. - Jeszcze jest dużo do zrobienia, by pacjentki mogły nie tylko rodzić, ale ronić po ludzku - dodaje.

Zdarza się również, że kobiety, które właśnie straciły dziecko, kładzione są na sali pełnej noworodków.

- Ja przychodzę z moim pustym brzuchem, z dzieckiem, któremu serce nie bije, na które tak czekałam, a obok mnie słyszę KTG z biciem serca. To robi dodatkową traumę - zaznacza Joanna Piątek-Perlak, psycholog perinatalny.

Medykom często brakuje szkoleń i czasu, by traktować pacjentów właściwie.

- Bardzo istotną rolą jest jest współpraca z psychologiem i każdy ośrodek położnicy powinien mieć w swoich szeregach, w kadrze medycznej, psychologa - zaznacza prof. Mariusz Zimmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Niestety konsultacja z psychologiem nie zawsze jest standardem w ośrodkach, na przykład w szpitalu w Zduńskiej Woli konsultacji z psychologiem nie było w ogóle.

W placówce w Zduńskiej Woli - jak wynika z raportu NIK - ciała dzieci poronionych lub martwo urodzonych były traktowane jako odpady medyczne.

Szpital nie zdecydował się skomentować sprawy.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS