W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroli

17.02.2021 | W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroli
17.02.2021 | W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroli
Magda Łucyan | Fakty TVN
17.02.2021 | W szpitalach słyszą "nie rycz, nie płacz, to tylko płód". NIK przedstawił wnioski z kontroliMagda Łucyan | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda opieka szpitalna nad pacjentkami które poroniły, które urodziły martwe dziecko, lub których dziecko zmarło tuż po porodzie. Wnioski z kontroli są porażające: kobiety w wielu placówkach nie miały zapewnionej prawidłowej opieki medycznej.

"Trzęsłam się ze strachu o dziecko, a lekarka niewiele przebierając w słowach zaczęła na mnie krzyczeć, że mam się nie trząść", "spytałam położnej, czy da mi coś na ból, odpowiedziała: to musi boleć", "nazywały mnie tą płaczliwą", "jest pani w statystykach, to zwykła statystyka" - to tylko kilka cytatów, jakie usłyszały kobiety od personelu medycznego po poronieniu, lub po urodzeniu martwego dziecka.

- Nadużywanie takiej siły w postaci wyśmiewania, szantażowania, lekceważenia, to są działania w naszej opinii przemocowe i one nie powinny mieć miejsca - twierdzi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po Ludzku".

Niestety takie przypadki pojawiają się często, co też wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrolerzy NIK sprawdzili kilkadziesiąt szpitali w Polsce. W ponad połowie nie przestrzega się koniecznych procedur.

- Wiele szpitali ogranicza się w tej sytuacji do udzielenia świadczeń medycznych. To nie zawsze wystarcza - informuje Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Nieodpowiednie zachowanie personelu medycznego - zdaniem ekspertów - często pogłębia i tak już dużą traumę.

- Niewłaściwy język: nie rycz, nie płacz, to tylko płód, będziesz miała następne - to są karygodne błędy - podkreśla Joanna Piątek-Perlak, psycholog perinatalny.

"Pacjentki oczekują wsparcia emocjonalnego"

Brak empatii to dopiero początek problemów. Lekarze często nie informują pacjentek, jak od strony medycznej będzie wyglądał cały proces poronienia, czy porodu martwego dziecka - a ten może być długi i bolesny.

- Pacjentki oczekują wsparcia emocjonalnego, pacjentki chcą empatii, chcą godności, intymności - zwraca uwagę dr Maciej Socha z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku i kierownik Katedry Perinatologii Collegium Medicum UMK. - Jeszcze jest dużo do zrobienia, by pacjentki mogły nie tylko rodzić, ale ronić po ludzku - dodaje.

Zdarza się również, że kobiety, które właśnie straciły dziecko, kładzione są na sali pełnej noworodków.

- Ja przychodzę z moim pustym brzuchem, z dzieckiem, któremu serce nie bije, na które tak czekałam, a obok mnie słyszę KTG z biciem serca. To robi dodatkową traumę - zaznacza Joanna Piątek-Perlak, psycholog perinatalny.

Medykom często brakuje szkoleń i czasu, by traktować pacjentów właściwie.

- Bardzo istotną rolą jest jest współpraca z psychologiem i każdy ośrodek położnicy powinien mieć w swoich szeregach, w kadrze medycznej, psychologa - zaznacza prof. Mariusz Zimmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Niestety konsultacja z psychologiem nie zawsze jest standardem w ośrodkach, na przykład w szpitalu w Zduńskiej Woli konsultacji z psychologiem nie było w ogóle.

W placówce w Zduńskiej Woli - jak wynika z raportu NIK - ciała dzieci poronionych lub martwo urodzonych były traktowane jako odpady medyczne.

Szpital nie zdecydował się skomentować sprawy.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS