Prezes PiS milczy w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. "To nie jest sprawa tylko Ziobry"

Źródło:
Fakty TVN
Prezes PiS milczy w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. "To nie jest sprawa tylko Ziobry"
Prezes PiS milczy w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. "To nie jest sprawa tylko Ziobry"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Prezes PiS milczy w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. "To nie jest sprawa tylko Ziobry"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Im więcej nagrań, tym więcej pytań o polityczną odpowiedzialność za aferę w Funduszu Sprawiedliwości. To nie jest sprawa tylko Zbigniewa Ziobry - przekonują rządzący, oczekując konkretnych reakcji od prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS milczy.

Temat Funduszu Sprawiedliwości najprawdopodobniej zdominuje ostatni tydzień kampanii wyborczej i na ulicach, i na konferencjach prasowych. - To nie jest sprawa tylko Ziobry, jednej partii. To jest sprawa całego obozu Zjednoczonej Prawicy - przekonuje Dariusz Joński, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Na pewno wiedzieli o tym i tolerowali to, bo było to dla nich korzystne, a teraz przyjdzie się wstydzić za to - mówi Marek Belka, kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI: Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

Choć bohaterami kolejnych nagrań są politycy Suwerennej Polski i byli urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości za rządów Zbigniewa Ziobry, to na finiszu kampanii wyborczej każda tak poważna afera może obciążyć całe PiS i odebrać kandydatom Jarosława Kaczyńskiemu kilka procent głosów.

Jarosław Kaczyński, który w piątek nie chciał odpowiadać na żadne pytania dotyczące milionów złotych wydawanych przez polityków Suwerennej Polski z Funduszu Sprawiedliwości, ma świadomość, że na tydzień przed wyborami i w obliczu kolejnych ujawnianych nagrań tej sprawy nie uda się PiS-owi przemilczeć.

- Jeżeli Kaczyński ma odrobinę jeszcze kontaktu z rzeczywistością, to powinien natychmiast odciąć się od tych wszystkich ludzi - przekonuje Robert Biedroń, kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Arłukowicz: Kaczyński ponosi pełną odpowiedzialność za to, co działo się w Funduszu Sprawiedliwości
Arłukowicz: Kaczyński ponosi pełną odpowiedzialność za to, co działo się w Funduszu SprawiedliwościTVN24

Z list PiS-u kandyduje 10 polityków Suwerennej Polski

Kandydaci PiS-u pytani o sprawę Funduszu Sprawiedliwości albo próbują przekonywać, że to nie jest ważna sprawa dla wyborców, albo że z opiniami wolą poczekać do wyroku sądu. - W momencie, gdy zostanie potwierdzona wiarygodność tych taśm, to wtedy będziemy rozmawiać - zapewnia Anna Gembicka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wątpliwości co do wiarygodności nagrań nie ma minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. - Fakty mówią same za siebie. Myślę, że, biorąc pod uwagę wszystko, co zrobiła wcześniej prokuratura, nie ma jakichś większych wątpliwości co do autentyczności tych nagrań - przekonuje Adam Bodnar. - Jeżeli są jakiekolwiek niedociągnięcia, czy było złamane prawo, to powinno być to rozliczone - komentuje Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Usuwanie maili "z połową Solidarnej Polski", pytania o żonę Ziobry. "Ja się wszystkiego wyprę"

Pierwsze zastrzeżenia dotyczące wydatkowania milionów złotych ujawniano już wtedy, gdy szefem rządu była Beata Szydło - dziś kandydatka do PE.

- Trzeba każdemu wyborcy pokazywać, że Suwerenna Polska, wcześniej Solidarna Polska, to był ten nowotwór drążący Ministerstwo Sprawiedliwości - ocenia Borys Budka, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z list Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach startuje 10 polityków Suwerennej Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Waszczuk

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS