Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"

Źródło:
Fakty TVN
Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"
Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Polskie seminaria w kryzysie. "Bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym"Renata Kijowska/Fakty TVN

Polski Kościół przeżywa kryzys. Są miejsca, gdzie seminaria są zamykane, bo w ogóle nie ma chętnych. Na początku lat 90. do kapłaństwa przygotowywało się ponad 5 tysięcy mężczyzn. Teraz tylko ponad tysiąc.

Kiedyś po korytarzach łowickiego seminarium chodziło stu kleryków. Gdy w 2023 roku zgłosił się jeden nowy, dla niego i mieszkańców Łowicza stało się jasne, co będzie dalej. Siedmiu mieszkańców gmachu przeprowadza się do Warszawy. - Nie możemy powiedzieć, że przestajemy istnieć. Przenosimy się po prostu, przeprowadzamy. Przyczyny demograficzne i jakiś kryzys ogólny, cywilizacyjny. Chyba tak bym powiedział z rozmachem - wyjaśnia ksiądz doktor Piotr Kaczmarek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Rozmachem trudno jednak nazwać wyświęcenie jednego księdza w Łodzi. Który - jak przyznaje na nagraniu na stronie internetowej kurii - najbardziej boi się, że nie będzie miał dla kogo odprawiać mszy. - Kiedy ja tę Eucharystię będę sprawował do pustych ławek, a w konfesjonale zamiast mnie, spowiednika, będą stały szczotki - mówi ksiądz Krzysztof Kucharski.

Na początku lat 90. do kapłaństwa przygotowywało się ponad 5 tysięcy mężczyzn. Teraz ponad tysiąc. - Wiele osób rezygnuje z lekcji katechezy, a więc jeżeli ktoś rezygnuje z lekcji katechezy, to siłą rzeczy on nie będzie brał pod uwagę tego, żeby potem wybrać drogę kapłańską - podkreśla ksiądz doktor habilitowany Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Pan Michał wziął kapłaństwo pod uwagę, ale drogi z seminarium rozeszły się. Prosi o anonimowość. - Cały system kościelny i kształcenia do bycia księdzem polega na zasadzie BMW, czyli "bierny mierny, ale wierny". Stała inwigilacja. Zabierano klerykom komórki, odłączano internet wieczorem - mówi były kleryk. Pana Michała nie dziwi, że z map znikają seminaria zakonne i diecezjalne. Te, które świecą pustkami, łączą się z innymi.

02.07.2022 | Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"
Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Problem instytucjonalny?

- Coraz więcej się od księży oczekuje, coraz mniej wybacza. Ja nie twierdzę, że to coś złego, natomiast niewątpliwie bycie księdzem nie jest już samo w sobie niczym pozytywnym - twierdzi ksiądz doktor Jacek Prusak, jezuita i teolog. Trudno powiedzieć, że to przypadek. - Niekończące się skandale pedofilskie, homoseksualne. To zrujnowało społeczny obraz biskupów i księży. Bez odzyskania utraconej wiarygodności nie ma żadnej szansy, żeby przezwyciężyć kryzys powołań kapłańskich i zakonnych - przekonuje ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki na UKSW. Kandydatów jest coraz mniej i są coraz gorsi - dodaje ksiądz profesor Kobyliński.

Na niekorzyść działa także demografia i postępująca sekularyzacja. W przyszłości nie każda parafia będzie miała proboszcza. - Może to wymusi te zmiany, o których coraz głośniej się w Kościele mówi, żeby święcić żonatych mężczyzn, żeby celibat był ścieżką do wyboru - podkreśla ksiądz doktor Jacek Prusak.

Najpierw jednak trzeba dostrzec i problem i tych, dla kogo księży się wyświęca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS