"Biała sobota" na poprawę czarnych statystyk. Badanie bezpłatne i bez skierowania

02.02.2019 | "Biała sobota" na poprawę czarnych statystyk. Badanie bezpłatne i bez skierowania
02.02.2019 | "Biała sobota" na poprawę czarnych statystyk. Badanie bezpłatne i bez skierowania
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.02.2019 | "Biała sobota" na poprawę czarnych statystyk. Badanie bezpłatne i bez skierowaniaMarek Nowicki | Fakty TVN

"Biała sobota", by poprawić czarne statystyki. Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów w Polsce. Ale rak to nie wyrok, powtarzają lekarze, o ile zostanie wykryty na czas. Zdążyć z badaniem to wygrać życie. W sobotę można to było zrobić bezpłatnie i bez skierowania. W przychodniach - tłumy.

W sobotę 2 lutego można było sobie zrobić makijaż maskujący lub posłuchać dobrego wykładu. Można było podjąć próbę rzucenia palenia. Wszędzie porady lub badania. Faktycznie były tłumy. Do rejestracji i do gabinetów: onkologów, psychoonkologów i dietetyków.

- Mam nadzieję, że się zmierzę, zważę, dowiem się, jaki jest mój wiek metaboliczny, a potem poradzę się, co dalej - wyznała jedna z pacjentek.

- Uważam, że profilaktyka jest bardzo ważna. Jestem położną, pracuję na oddziale neonatologii, więc wiem, jakie to jest ważne, bo dzięki profilaktyce mamy większą szansę na wyleczenie - oceniła Jaśmina Kłosek z Warszawy.

W zależności od miasta, odstawszy trochę tu i ówdzie, wszyscy zainteresowani, stosownie do płci i kryteriów wiekowych, przechodzili badania prostaty, cytologię, USG piersi lub mammografię.

- Ja myślę, że mam dobrze, ale tak na wszelki wypadek zrobiłam to badanie, dla spokoju ducha, i dla mojej córki, która mnie ciągle motywuje do tych wszystkich badań - zdradziła Krystyna Siewierska z Radomia.

Ważne, by chcieć

Motywacja do badań, kiedy człowiek jest zdrowy, jest najważniejsza. Panowie jednak potrzebują mocniejszej motywacji, bo we wszystkich poradniach królowały w sobotę panie.

- Wydaje mi się, że panowie jeszcze wstydzą się tego, żeby sami się badali. Zachęcamy do samobadania: raz w miesiącu wziąć jądra w dłoń i po prostu znaleźć w nich ewentualne guzki. Jeżeli je wykryjemy, należy zgłosić się do lekarza - wytłumaczył Maciej Moroz, student medycyny z Białegostoku.

Każdego roku raka jądra w Polsce wykrywa się u ponad tysiąca mężczyzn. Co dziesiąty z tego powodu umiera. Tymczasem mogliby przeżyć wszyscy, gdyby systematycznie się badali. W ogóle na wszystkie typy nowotworów umiera w Polsce każdego roku ponad sto dziesięć tysięcy osób. Najczęstszą przyczyną zgonów jest rak płuc, piersi i prostaty. Te dramatyczne dane można poprawić, zgłaszając się na badania profilaktyczne, nie tylko w "białą sobotę".

- Czekamy na państwa z badaniami profilaktycznymi w każdy dzień powszedni, ale i również w każdą sobotę. Dzisiejsza sobota jest wyjątkowa, rozszerzona, rzeczywiście, o dodatkowe badania, ale od poniedziałku do soboty zawsze można u nas wykonać badania profilaktyczne, na które bardzo serdecznie zapraszamy - zachęca Dagmara Mokwa z Centrum Onkologii w Warszawie. Zapraszają wszystkie przychodnie onkologiczne w Polsce.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN