"Biała sobota", by poprawić czarne statystyki. Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów w Polsce. Ale rak to nie wyrok, powtarzają lekarze, o ile zostanie wykryty na czas. Zdążyć z badaniem to wygrać życie. W sobotę można to było zrobić bezpłatnie i bez skierowania. W przychodniach - tłumy.
W sobotę 2 lutego można było sobie zrobić makijaż maskujący lub posłuchać dobrego wykładu. Można było podjąć próbę rzucenia palenia. Wszędzie porady lub badania. Faktycznie były tłumy. Do rejestracji i do gabinetów: onkologów, psychoonkologów i dietetyków.
- Mam nadzieję, że się zmierzę, zważę, dowiem się, jaki jest mój wiek metaboliczny, a potem poradzę się, co dalej - wyznała jedna z pacjentek.
- Uważam, że profilaktyka jest bardzo ważna. Jestem położną, pracuję na oddziale neonatologii, więc wiem, jakie to jest ważne, bo dzięki profilaktyce mamy większą szansę na wyleczenie - oceniła Jaśmina Kłosek z Warszawy.
W zależności od miasta, odstawszy trochę tu i ówdzie, wszyscy zainteresowani, stosownie do płci i kryteriów wiekowych, przechodzili badania prostaty, cytologię, USG piersi lub mammografię.
- Ja myślę, że mam dobrze, ale tak na wszelki wypadek zrobiłam to badanie, dla spokoju ducha, i dla mojej córki, która mnie ciągle motywuje do tych wszystkich badań - zdradziła Krystyna Siewierska z Radomia.
Ważne, by chcieć
Motywacja do badań, kiedy człowiek jest zdrowy, jest najważniejsza. Panowie jednak potrzebują mocniejszej motywacji, bo we wszystkich poradniach królowały w sobotę panie.
- Wydaje mi się, że panowie jeszcze wstydzą się tego, żeby sami się badali. Zachęcamy do samobadania: raz w miesiącu wziąć jądra w dłoń i po prostu znaleźć w nich ewentualne guzki. Jeżeli je wykryjemy, należy zgłosić się do lekarza - wytłumaczył Maciej Moroz, student medycyny z Białegostoku.
Każdego roku raka jądra w Polsce wykrywa się u ponad tysiąca mężczyzn. Co dziesiąty z tego powodu umiera. Tymczasem mogliby przeżyć wszyscy, gdyby systematycznie się badali. W ogóle na wszystkie typy nowotworów umiera w Polsce każdego roku ponad sto dziesięć tysięcy osób. Najczęstszą przyczyną zgonów jest rak płuc, piersi i prostaty. Te dramatyczne dane można poprawić, zgłaszając się na badania profilaktyczne, nie tylko w "białą sobotę".
- Czekamy na państwa z badaniami profilaktycznymi w każdy dzień powszedni, ale i również w każdą sobotę. Dzisiejsza sobota jest wyjątkowa, rozszerzona, rzeczywiście, o dodatkowe badania, ale od poniedziałku do soboty zawsze można u nas wykonać badania profilaktyczne, na które bardzo serdecznie zapraszamy - zachęca Dagmara Mokwa z Centrum Onkologii w Warszawie. Zapraszają wszystkie przychodnie onkologiczne w Polsce.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24