Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych

17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych
17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotychMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Receptę może wystawić każdy lekarz, a gram ma kosztować około 65 złotych. Po sejmowych bataliach i miesiącach oczekiwań do Polski trafiło pierwsze 7 kilogramów medycznej marihuany. Pacjentów, którzy jej potrzebują są tysiące. Jesteśmy więc na samym początku drogi.

Zabezpieczony magazyn. Znajduje się w nim specjalny lek, który wyczekiwany jest już od wielu lat. Pierwsze w Polsce 7 kilogramów terapeutycznej marihuany, która została wyprodukowana przez Kanadyjczyków, właśnie przyjechało do Łodzi z Niemiec.

- W pierwszej kolejności będziemy zaopatrywać te apteki, które mają już swoich pacjentów i czekają z receptami na odbiór tego leku. W dalszym etapie będziemy dystrybuować ten produkt do innych aptek oraz do innych hurtowni farmaceutycznych - informuje Izabela Walasik, kierownik hurtowni farmaceutycznej w Łodzi.

To oznacza, że lada dzień pierwszą absolutnie legalną dawkę marihuany będzie mógł zażyć pan Krzysztof. 37-latek ze zdiagnozowanym 9 lat temu glejakiem mózgu. Życie z tym wyjątkowo złośliwym nowotworem może być znośniejsze dzięki marihuanie.

Pan Krzysztof tłumaczy, że w zażyciu nie chodzi o efekt "haju", ale o zwykłe uspokojenie. Szacuje się, że w Polsce na terapeutyczne konopie czeka nawet 300 tysięcy osób. Walczących z trudnymi do zniesienia skutkami różnych chorób. Choćby z lękiem czy bezsennością.

- Poprawia apetyt, zmniejsza napięcie mięśniowe. Jest również lekiem o działaniu przeciwwymiotnym, czyli jest to substancja wspomagająca naszych chorych - tłumaczy profesor Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Nadzieje na refundację są mgliste

Pierwsza dostawa zaspokoi potrzeby tylko około tysiąca pacjentów, a to oznacza, że kartony z leczniczym suszem znikną z półek szybko. Ale mają być kolejne.

- W Niemczech czeka już na eksport kolejne 20 kilogramów. W czerwcu tego roku rusza nasza fabryka w Danii, która powinna już w pełni zaspokoić potrzeby rynku europejskiego - uważa Tomasz Witkowski, przedstawiciel producenta marihuany leczniczej.

Walka o zalegalizowanie marihuany na potrzeby pacjentów trwała od lat. Jej symbolem w Polsce pozostanie Tomasz Kalita. - Ja nie chce być legalnym ćpunem, tylko po prostu chcę wyzdrowieć - tłumaczył.

Przegrał walkę z glejakiem, nie doczekał zmiany przepisów, ale to właśnie jego upór, jego cierpienie i jego desperacja otworzyła oczy rządzącym. Przegrał dla siebie, ale wygrał dla wszystkich. Wypełnił się jego testament.

- Bardzo mi przykro, że nigdy się nie dowiem czy żyłby dłużej, czy cierpiałby mniej, gdyby mógł używać marihuany. Natomiast jestem szczęśliwa, że inni chorzy nie będą skazywani na bieganie po dilerach - uważa Anna Kalita, wdowa po zmarłym Tomaszu.

W aptekach gram terapeutycznej marihuany ma kosztować około 65 złotych, ale gdy ruszy fabryka w Danii, to ceny mają spaść. Nadzieje na to, że uda się decydentów przekonać do refundowana są mgliste, ale są.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS