Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych

17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych
17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotych
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
17.01.2019 | Medyczna marihuana trafiła do Polski. Gram ma kosztować 65 złotychMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Receptę może wystawić każdy lekarz, a gram ma kosztować około 65 złotych. Po sejmowych bataliach i miesiącach oczekiwań do Polski trafiło pierwsze 7 kilogramów medycznej marihuany. Pacjentów, którzy jej potrzebują są tysiące. Jesteśmy więc na samym początku drogi.

Zabezpieczony magazyn. Znajduje się w nim specjalny lek, który wyczekiwany jest już od wielu lat. Pierwsze w Polsce 7 kilogramów terapeutycznej marihuany, która została wyprodukowana przez Kanadyjczyków, właśnie przyjechało do Łodzi z Niemiec.

- W pierwszej kolejności będziemy zaopatrywać te apteki, które mają już swoich pacjentów i czekają z receptami na odbiór tego leku. W dalszym etapie będziemy dystrybuować ten produkt do innych aptek oraz do innych hurtowni farmaceutycznych - informuje Izabela Walasik, kierownik hurtowni farmaceutycznej w Łodzi.

To oznacza, że lada dzień pierwszą absolutnie legalną dawkę marihuany będzie mógł zażyć pan Krzysztof. 37-latek ze zdiagnozowanym 9 lat temu glejakiem mózgu. Życie z tym wyjątkowo złośliwym nowotworem może być znośniejsze dzięki marihuanie.

Pan Krzysztof tłumaczy, że w zażyciu nie chodzi o efekt "haju", ale o zwykłe uspokojenie. Szacuje się, że w Polsce na terapeutyczne konopie czeka nawet 300 tysięcy osób. Walczących z trudnymi do zniesienia skutkami różnych chorób. Choćby z lękiem czy bezsennością.

- Poprawia apetyt, zmniejsza napięcie mięśniowe. Jest również lekiem o działaniu przeciwwymiotnym, czyli jest to substancja wspomagająca naszych chorych - tłumaczy profesor Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Nadzieje na refundację są mgliste

Pierwsza dostawa zaspokoi potrzeby tylko około tysiąca pacjentów, a to oznacza, że kartony z leczniczym suszem znikną z półek szybko. Ale mają być kolejne.

- W Niemczech czeka już na eksport kolejne 20 kilogramów. W czerwcu tego roku rusza nasza fabryka w Danii, która powinna już w pełni zaspokoić potrzeby rynku europejskiego - uważa Tomasz Witkowski, przedstawiciel producenta marihuany leczniczej.

Walka o zalegalizowanie marihuany na potrzeby pacjentów trwała od lat. Jej symbolem w Polsce pozostanie Tomasz Kalita. - Ja nie chce być legalnym ćpunem, tylko po prostu chcę wyzdrowieć - tłumaczył.

Przegrał walkę z glejakiem, nie doczekał zmiany przepisów, ale to właśnie jego upór, jego cierpienie i jego desperacja otworzyła oczy rządzącym. Przegrał dla siebie, ale wygrał dla wszystkich. Wypełnił się jego testament.

- Bardzo mi przykro, że nigdy się nie dowiem czy żyłby dłużej, czy cierpiałby mniej, gdyby mógł używać marihuany. Natomiast jestem szczęśliwa, że inni chorzy nie będą skazywani na bieganie po dilerach - uważa Anna Kalita, wdowa po zmarłym Tomaszu.

W aptekach gram terapeutycznej marihuany ma kosztować około 65 złotych, ale gdy ruszy fabryka w Danii, to ceny mają spaść. Nadzieje na to, że uda się decydentów przekonać do refundowana są mgliste, ale są.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS