26 finałów i setki milionów wydanych na sprzęt. "Te pieniądze naprawdę wracają"

Aktualizacja:
26 finałów i setki milionów wydanych na sprzęt. "Te pieniądze naprawdę wracają"
26 finałów i setki milionów wydanych na sprzęt. "Te pieniądze naprawdę wracają"
Marta Kolbus | Fakty po południu
26 finałów i setki milionów wydanych na sprzęt. "Te pieniądze naprawdę wracają"Marta Kolbus | Fakty po południu

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy dopiero przed nami, ale na koncie już są pierwsze wpłaty. Od 1993 roku Orkiestra zebrała w sumie 951 milionów złotych. Za te pieniądze udało się kupić sprzęt dla chorych dzieci, seniorów, ale również sfinansować programy medyczne i wyposażyć nie jeden oddział.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Każdy pobyt w szpitalu jest trudny, ale rodzicom, którzy dzień i noc czuwają przy swoich dzieciach, na pewno będzie trochę wygodniej.

- Jak ktoś przychodzi tak na 2 tygodnie, to jednak warunki są ważne. Nie jeden szpital zaliczyliśmy, a ten fotel to jest strzał w dziesiątkę - mówi pani Anna.

Kiedy rok temu zdjęcie leżącej na podłodze matki w szpitalu w Jeleniej Górze obiegło internet, to natychmiast zareagował Jurek Owsiak. Leżanek i rozkładanych foteli do szpitali w całej Polsce trafiło w sumie kilka tysięcy, a do samej Jeleniej Góry - 20.

- Jest więcej miejsca i jest ten komfort. Zarówno dla mam jak i dla personelu - uważa Monika Kumaczek, naczelna pielęgniarka Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Orkiestra gra od 26 lat. Co roku dla kogo innego. Zaczęło się w 1993 roku od zbiórki na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Później grano dla noworodków, dla małych pacjentów chorych onkologicznie, z chorobami nerek, niemowląt, wcześniaków, dzieci z wadami wrodzonymi, ale również dla poszkodowanych w wypadkach.

Liczby robią wrażenie

Orkiestra gra od 26 lat. Co roku dla kogo innego. Zaczęło się w 1993 roku od zbiórki na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Później grano dla noworodków, dla małych pacjentów chorych onkologicznie, z chorobami nerek, niemowląt, wcześniaków, dzieci z wadami wrodzonymi, ale również dla poszkodowanych w wypadkach.

- Tego sprzętu jest ogrom i nie byłabym w stanie go dzisiaj wymienić. Powiem tylko pokrótce. To są respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne - wylicza pani Monika.

A im lepiej wyposażony oddział, tym mniejszy stres dla rodziców.

Oliwia urodziła się dwa miesiące przed terminem. Ważyła mniej niż paczka cukru. - Gdyby nie to wszystko, ta opieka tutaj, to nie wiem, co by się stało - uważa pani Klaudia, mama wcześniaka.

Dziś Szpital Uniwersytecki imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze chwali się najnowszym prezentem od Wielkiej Orkiestry. To urządzenia do diagnozowania i leczenia retinopatii u wcześniaków.

- Bardzo ważny jest ten moment wychwycenia. Jeżeli się spóźnimy z tym, to niestety grozi to nieodwracalną utratą wzroku - tłumaczy Marzena Michalak-Kloc, kierownik klinicznego oddziału neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

Do tej pory WOŚP zebrała w sumie 951 milionów złotych. Za to udało się się kupić prawie 60 tysięcy urządzeń medycznych. W skali niewielkiej miejscowości te liczby robią jeszcze większe wrażenie.

- Te pieniądze naprawdę wracają z powrotem do naszego szpitala. To nie jest tak, że one gdzieś trafiają do Warszawy i nikt tych pieniędzy nie widzi. One się tutaj urzeczywistniają - zapewnia Filip Gryko, szef sztabu WOŚP Zielona Góra.

Pomoc, której nie da się przeliczyć na pieniądze.

W 2013 roku Orkiestra po raz pierwszy zagrał dla seniorów.

- Otrzymaliśmy komplet bardzo wysokiej jakości łóżek sterowanych elektrycznie - mówi profesor, doktor habilitowany Barbara Bień ze szpitala MSWiA w Białymstoku.

Ale jest też pomoc, którą trudno przeliczyć na pieniądze. 10-letnia Blanca, 11-letni Nicolas i 15-letni Janek w drodze do szkoły ratowali człowieka, który stracił przytomność. Nicolas zadzwonił pod numer 112 i wezwał pomoc.

- Masowałem mu ręce, bo miał całe bordowe, a było wtedy minus coś - relacjonuje Nicolas Gruszka.

Blanca wybiegła ratownikom na przeciw i pokierowała ich jak mają dotrzeć w konkretne miejsce.

- Biegłam najszybciej jak mogłam. Mimo, że było mi zimno, nie obchodziło mnie nic, tylko życie tego człowieka - opowiada Blanca Noga.

A najstarszy Janek, do momentu przyjazdu karetki, prowadził reanimację.

- Przez ułożenie w pozycji bocznej, albo nawet reanimację, możemy podarować komuś drugie życie - tłumaczy Janek Jurkiewicz.

Wiedzieli co zrobić, bo brali udział w kursach pierwszej pomocy, które finansuje i organizuję Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

WOŚP coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Orkiestra zagra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2019 W TVN24

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS