Polskie pociągi podatne na paraliż. Wiceminister: program modernizacji był źle prowadzony

Źródło:
Fakty TVN
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"
Paweł Szot/Fakty TVN
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"Paweł Szot/Fakty TVN

- Zastaliśmy ten projekt opóźniony i prowadzony bardzo źle - powiedział "Faktom" TVN wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Po ustaleniach dziennikarek "Czarno na białym" Katarzyny Lazzeri i Olgi Orzechowskiej pytaliśmy, jak to możliwe, że kupując proste urządzenie za 150 złotych, można zatrzymywać pociągi.

Jak sparaliżować ruch na polskiej kolei? Wystarczy prosty radiotelefon za 150 złotych i dostępna w internecie instrukcja. Wysłany w eter sygnał automatycznie zatrzymuje wszystkie pociągi w jego zasięgu. Tak zrobiły to reporterki programu "Czarno na białym".

Eksperyment przeprowadzono na zamkniętym torze doświadczalnym, ale nieuprawnione użycie sygnału radio-stop to plaga polskiej kolei. W ubiegłym roku użyto go 775 razy, opóźniając 524 pociągi pasażerskie łącznie o ponad 60 godzin. W świetle prawa to jedynie chuligański wybryk.

- Tych ludzi, którzy przez rok zatrzymywali pociągi na linii Warszawa - Łódź, skazano na 2800 złotych, a przecież to są straty - zwraca uwagę Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Polska zobowiązała się wprowadzić nowoczesny system

Rosyjski hymn zabrzmiał w głośnikach kolejowych radiotelefonów w sierpniu ubiegłego roku po tym, jak ktoś przez radio zatrzymał 20 pociągów. - Jesteśmy kompletnie, ale to kompletnie odsłonięci, choćby właśnie w momencie przewozu infrastruktury wojskowej na Ukrainę - wskazuje prof. Daniel Boćkowski, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku.

CZYTAJ TEŻ: Szokujące ustalenia. "Jeśli ktoś powie: to są tylko incydenty, zwyczajnie nie ma racji"

Analogowy system radio-stop wdrożono po katastrofie kolejowej w Otłoczynie w 1980 roku. Wciąż jest używany, choć wchodząc do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się wprowadzić ERTMS - Europejski System Kierowania Ruchem Kolejowym.

- To są systemy, których się nie da porównać. To jest różnica jak między nocą a dniem. Tamten nowoczesny system jest systemem zamkniętym, ma wiele innych zalet i przede wszystkim nie ma takiej podatności, jak ma system analogowy - wyjaśnia dr inż. Wojciech Gamon z Katedry Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej.

Katarzyna Lazzeri o "dwóch kluczowych zagrożeniach" dla ruchu kolejowego w Polsce
Katarzyna Lazzeri o "dwóch kluczowych zagrożeniach" dla ruchu kolejowego w PolsceTVN24

Opóźnienia kosztują już kilka miliardów złotych

W 2015 roku rozpisano przetarg, a trzy lata później wyłoniono wykonawcę - firmę Nokia. Minęło sześć lat i torów nie wyposażono w cyfrowy standard. Dofinansowanie do budowy nowego systemu wyniosło prawie 9,5 miliarda złotych.

- Były czynniki obiektywne, które miały wpływ na wydłużenie realizacji. Bo to nie tylko przecież wojna, ale w czasie pandemii również to było. To były wtedy bardzo ważne rzeczy, które spowodowały zatrzymanie wszelkiego rodzaju inwestycji - tłumaczy Ireneusz Merchel, były prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

ZOBACZ TEŻ: Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Opóźnienia kosztują już kilka miliardów złotych. Toczą się mediacje z wykonawcą. - Zastaliśmy w ubiegłym roku ten projekt bardzo opóźniony, on był prowadzony przez wielu dyrektorów. Można powiedzieć, że był prowadzony źle. Jest bardzo opóźniony, już powinien zakończyć się na 14 tysiącach kilometrów sieci. Teraz to jest kluczowe zadanie dla nas, żeby te kwestie przywrócić - komentuje Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS