Polskie pociągi podatne na paraliż. Wiceminister: program modernizacji był źle prowadzony

Źródło:
Fakty TVN
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"
Paweł Szot/Fakty TVN
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"Paweł Szot/Fakty TVN

- Zastaliśmy ten projekt opóźniony i prowadzony bardzo źle - powiedział "Faktom" TVN wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Po ustaleniach dziennikarek "Czarno na białym" Katarzyny Lazzeri i Olgi Orzechowskiej pytaliśmy, jak to możliwe, że kupując proste urządzenie za 150 złotych, można zatrzymywać pociągi.

Jak sparaliżować ruch na polskiej kolei? Wystarczy prosty radiotelefon za 150 złotych i dostępna w internecie instrukcja. Wysłany w eter sygnał automatycznie zatrzymuje wszystkie pociągi w jego zasięgu. Tak zrobiły to reporterki programu "Czarno na białym".

Eksperyment przeprowadzono na zamkniętym torze doświadczalnym, ale nieuprawnione użycie sygnału radio-stop to plaga polskiej kolei. W ubiegłym roku użyto go 775 razy, opóźniając 524 pociągi pasażerskie łącznie o ponad 60 godzin. W świetle prawa to jedynie chuligański wybryk.

- Tych ludzi, którzy przez rok zatrzymywali pociągi na linii Warszawa - Łódź, skazano na 2800 złotych, a przecież to są straty - zwraca uwagę Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Polska zobowiązała się wprowadzić nowoczesny system

Rosyjski hymn zabrzmiał w głośnikach kolejowych radiotelefonów w sierpniu ubiegłego roku po tym, jak ktoś przez radio zatrzymał 20 pociągów. - Jesteśmy kompletnie, ale to kompletnie odsłonięci, choćby właśnie w momencie przewozu infrastruktury wojskowej na Ukrainę - wskazuje prof. Daniel Boćkowski, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku.

CZYTAJ TEŻ: Szokujące ustalenia. "Jeśli ktoś powie: to są tylko incydenty, zwyczajnie nie ma racji"

Analogowy system radio-stop wdrożono po katastrofie kolejowej w Otłoczynie w 1980 roku. Wciąż jest używany, choć wchodząc do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się wprowadzić ERTMS - Europejski System Kierowania Ruchem Kolejowym.

- To są systemy, których się nie da porównać. To jest różnica jak między nocą a dniem. Tamten nowoczesny system jest systemem zamkniętym, ma wiele innych zalet i przede wszystkim nie ma takiej podatności, jak ma system analogowy - wyjaśnia dr inż. Wojciech Gamon z Katedry Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej.

Katarzyna Lazzeri o "dwóch kluczowych zagrożeniach" dla ruchu kolejowego w Polsce
Katarzyna Lazzeri o "dwóch kluczowych zagrożeniach" dla ruchu kolejowego w PolsceTVN24

Opóźnienia kosztują już kilka miliardów złotych

W 2015 roku rozpisano przetarg, a trzy lata później wyłoniono wykonawcę - firmę Nokia. Minęło sześć lat i torów nie wyposażono w cyfrowy standard. Dofinansowanie do budowy nowego systemu wyniosło prawie 9,5 miliarda złotych.

- Były czynniki obiektywne, które miały wpływ na wydłużenie realizacji. Bo to nie tylko przecież wojna, ale w czasie pandemii również to było. To były wtedy bardzo ważne rzeczy, które spowodowały zatrzymanie wszelkiego rodzaju inwestycji - tłumaczy Ireneusz Merchel, były prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

ZOBACZ TEŻ: Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Opóźnienia kosztują już kilka miliardów złotych. Toczą się mediacje z wykonawcą. - Zastaliśmy w ubiegłym roku ten projekt bardzo opóźniony, on był prowadzony przez wielu dyrektorów. Można powiedzieć, że był prowadzony źle. Jest bardzo opóźniony, już powinien zakończyć się na 14 tysiącach kilometrów sieci. Teraz to jest kluczowe zadanie dla nas, żeby te kwestie przywrócić - komentuje Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS