Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerówDariusz Łapiński/Fakty TVN

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Problemy z pociągami pojawiały się nie podczas jazdy, a w trakcie rutynowych serwisów. Po wyeliminowaniu usterek w czasie kompleksowych przeglądów w Serwisie Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu nie można było ich uruchomić - opowiedzieli reporterce "Czarno na białym" Oldze Orzechowskiej pracownicy serwisu.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Awaria kontrolowana" - reportaż "Czarno na białym" tylko w TVN24 GO

- Przejrzeliśmy kilkanaście razy całą instalację, wszystkie sterowniki i tak dalej, połączenia wszystkie, za wszelką cenę chcieliśmy uruchomić te pojazdy - opowiada Piotr Strzelewicz z Serwisu Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu.

- Po zadaniu mocy zadajnikiem, jest to taki ekwiwalent gazu w samochodzie, pojazd nie ruszał - mówi Marcin Marcinkowski, prezes Serwisu Pojazdów Szynowych.

Serwis miał stracić miliony i zyskać złą sławę

Tak było przez kilka miesięcy z kolejnymi serwisowanymi pociągami. Czas naglił, bo właścicielowi pociągów - Kolejom Dolnośląskim - kończyła się cierpliwość. Serwisowi groziło, że straci miliony i zyska złą sławę na rynku.

- Cała hala pojazdów stoi zapchana "żółtych". Już po prostu nie wytrzymywałem tego nacisku, już mówię, że to już jest koniec, jest po nas. Tyle tu ciężko pracowaliśmy, jakoś się dorabialiśmy, i teraz na tych pojazdach polegniemy - opowiada Piotr Mieczkowski, właściciel Serwisu Pojazdów Szynowych.

Podejrzewano, że problem, którego nie potrafił rozwiązać żaden z pracowników, tkwi w oprogramowaniu. Postanowiono zatem działać niestandardowo.

O pomoc poproszono jedną z najlepszych grup hakerskich na świecie

- Wpadliśmy na pomysł, już nie pamiętam dokładnie, jak to było, czy jednogłośnie: a może jakiś haker - opowiada Monika Mieczkowska, specjalistka do spraw marketingu z Serwisu Pojazdów Szynowych. Wybrano jednych z najlepszych na świecie, z Dragon Sector.

- Naszym głównym zadaniem było zanalizowanie, dlaczego ten pociąg nie chce zakręcić kołami. Głównym podejrzeniem było, że coś jest nie tak z głównym procesorem sterującym pociągiem - opowiada Jakub Stępniewicz z grupy Dragon Sector.

Nie było to łatwe, ale udało im się wykryć w pociągach złośliwe oprogramowanie, blokady, które, jak się okazało, unieruchamiały pociągi w serwisach innych niż serwis producenta składów.

Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"
Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"Reuters Archive

ZOBACZ TEŻ: Tysiące ingerencji. Tak Rosja atakowała europejską kolej

- Zacząłem kolejne współrzędne znalezione w kodzie wpisywać w Google Maps, po kolei mi wyskakiwały warsztaty konkurencji Newagu - mówi Michał Kowalczyk z grupy Dragon Sector.

- Było to od razu widać, że to sprawa jakaś grubsza, zrobiona z zewnątrz - mówi Mieczkowski. Pytanie, przez kogo, pozostaje jednak bez odpowiedzi.

ABW i prokuratura badają sprawę

Rynek remontu takich pociągów to setki milinów złotych rocznie. Zagadkę próbował rozwikłać zespół parlamentarny.

- Czy w oprogramowaniu pociągów, które państwo produkujecie, są jakieś funkcje, które są uzależnione od współrzędnych geograficznych, miejsca, w którym się pociąg znajduje? - pytał Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji z Prawa i Sprawiedliwości. - Muszę pana posła rozczarować, ja po prostu tego nie wiem - odpowiadał Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag.

- Czy wy jako firma Newag wprowadziliście takie rozwiązania do systemu, do oprogramowaniu pociągu? - Nie, w żadnym wypadku. Żadnych modyfikacji o takim charakterze, żadnych zmian ani takich funkcji nie robiliśmy - mówił Józef Michalik, wiceprezes spółki Newag.

ZOBACZ TEŻ: Wzrost zagrożeń cyberatakami w Polsce. Jest komunikat

Newag sugeruje, że winni są hakerzy. - Zabezpieczono dokumentację, zabezpieczono nośniki informatyczne, aktualnie trwa analiza pozyskanych w ten sposób danych - informuje Katarzyna Duda z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

To, kto spowodował, że pociągi, które zatrzymywały się w serwisach konkurencji Newagu, nie mogły ruszyć, próbuje ustalić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS