Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerówDariusz Łapiński/Fakty TVN

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Problemy z pociągami pojawiały się nie podczas jazdy, a w trakcie rutynowych serwisów. Po wyeliminowaniu usterek w czasie kompleksowych przeglądów w Serwisie Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu nie można było ich uruchomić - opowiedzieli reporterce "Czarno na białym" Oldze Orzechowskiej pracownicy serwisu.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Awaria kontrolowana" - reportaż "Czarno na białym" tylko w TVN24 GO

- Przejrzeliśmy kilkanaście razy całą instalację, wszystkie sterowniki i tak dalej, połączenia wszystkie, za wszelką cenę chcieliśmy uruchomić te pojazdy - opowiada Piotr Strzelewicz z Serwisu Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu.

- Po zadaniu mocy zadajnikiem, jest to taki ekwiwalent gazu w samochodzie, pojazd nie ruszał - mówi Marcin Marcinkowski, prezes Serwisu Pojazdów Szynowych.

Serwis miał stracić miliony i zyskać złą sławę

Tak było przez kilka miesięcy z kolejnymi serwisowanymi pociągami. Czas naglił, bo właścicielowi pociągów - Kolejom Dolnośląskim - kończyła się cierpliwość. Serwisowi groziło, że straci miliony i zyska złą sławę na rynku.

- Cała hala pojazdów stoi zapchana "żółtych". Już po prostu nie wytrzymywałem tego nacisku, już mówię, że to już jest koniec, jest po nas. Tyle tu ciężko pracowaliśmy, jakoś się dorabialiśmy, i teraz na tych pojazdach polegniemy - opowiada Piotr Mieczkowski, właściciel Serwisu Pojazdów Szynowych.

Podejrzewano, że problem, którego nie potrafił rozwiązać żaden z pracowników, tkwi w oprogramowaniu. Postanowiono zatem działać niestandardowo.

O pomoc poproszono jedną z najlepszych grup hakerskich na świecie

- Wpadliśmy na pomysł, już nie pamiętam dokładnie, jak to było, czy jednogłośnie: a może jakiś haker - opowiada Monika Mieczkowska, specjalistka do spraw marketingu z Serwisu Pojazdów Szynowych. Wybrano jednych z najlepszych na świecie, z Dragon Sector.

- Naszym głównym zadaniem było zanalizowanie, dlaczego ten pociąg nie chce zakręcić kołami. Głównym podejrzeniem było, że coś jest nie tak z głównym procesorem sterującym pociągiem - opowiada Jakub Stępniewicz z grupy Dragon Sector.

Nie było to łatwe, ale udało im się wykryć w pociągach złośliwe oprogramowanie, blokady, które, jak się okazało, unieruchamiały pociągi w serwisach innych niż serwis producenta składów.

Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"
Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"Reuters Archive

ZOBACZ TEŻ: Tysiące ingerencji. Tak Rosja atakowała europejską kolej

- Zacząłem kolejne współrzędne znalezione w kodzie wpisywać w Google Maps, po kolei mi wyskakiwały warsztaty konkurencji Newagu - mówi Michał Kowalczyk z grupy Dragon Sector.

- Było to od razu widać, że to sprawa jakaś grubsza, zrobiona z zewnątrz - mówi Mieczkowski. Pytanie, przez kogo, pozostaje jednak bez odpowiedzi.

ABW i prokuratura badają sprawę

Rynek remontu takich pociągów to setki milinów złotych rocznie. Zagadkę próbował rozwikłać zespół parlamentarny.

- Czy w oprogramowaniu pociągów, które państwo produkujecie, są jakieś funkcje, które są uzależnione od współrzędnych geograficznych, miejsca, w którym się pociąg znajduje? - pytał Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji z Prawa i Sprawiedliwości. - Muszę pana posła rozczarować, ja po prostu tego nie wiem - odpowiadał Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag.

- Czy wy jako firma Newag wprowadziliście takie rozwiązania do systemu, do oprogramowaniu pociągu? - Nie, w żadnym wypadku. Żadnych modyfikacji o takim charakterze, żadnych zmian ani takich funkcji nie robiliśmy - mówił Józef Michalik, wiceprezes spółki Newag.

ZOBACZ TEŻ: Wzrost zagrożeń cyberatakami w Polsce. Jest komunikat

Newag sugeruje, że winni są hakerzy. - Zabezpieczono dokumentację, zabezpieczono nośniki informatyczne, aktualnie trwa analiza pozyskanych w ten sposób danych - informuje Katarzyna Duda z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

To, kto spowodował, że pociągi, które zatrzymywały się w serwisach konkurencji Newagu, nie mogły ruszyć, próbuje ustalić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS