Polskie pociągi podatne na paraliż. Wiceminister: program modernizacji był źle prowadzony

Źródło:
Fakty TVN
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"
Paweł Szot/Fakty TVN
Analogowy system może zagrozić bezpieczeństwu kolei. Ministerstwo odpowiada na ustalenia "Czarno na białym"Paweł Szot/Fakty TVN

- Zastaliśmy ten projekt opóźniony i prowadzony bardzo źle - powiedział "Faktom" TVN wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Po ustaleniach dziennikarek "Czarno na białym" Katarzyny Lazzeri i Olgi Orzechowskiej pytaliśmy, jak to możliwe, że kupując proste urządzenie za 150 złotych, można zatrzymywać pociągi.

Jak sparaliżować ruch na polskiej kolei? Wystarczy prosty radiotelefon za 150 złotych i dostępna w internecie instrukcja. Wysłany w eter sygnał automatycznie zatrzymuje wszystkie pociągi w jego zasięgu. Tak zrobiły to reporterki programu "Czarno na białym".

Eksperyment przeprowadzono na zamkniętym torze doświadczalnym, ale nieuprawnione użycie sygnału radio-stop to plaga polskiej kolei. W ubiegłym roku użyto go 775 razy, opóźniając 524 pociągi pasażerskie łącznie o ponad 60 godzin. W świetle prawa to jedynie chuligański wybryk.

- Tych ludzi, którzy przez rok zatrzymywali pociągi na linii Warszawa - Łódź, skazano na 2800 złotych, a przecież to są straty - zwraca uwagę Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Polska zobowiązała się wprowadzić nowoczesny system

Rosyjski hymn zabrzmiał w głośnikach kolejowych radiotelefonów w sierpniu ubiegłego roku po tym, jak ktoś przez radio zatrzymał 20 pociągów. - Jesteśmy kompletnie, ale to kompletnie odsłonięci, choćby właśnie w momencie przewozu infrastruktury wojskowej na Ukrainę - wskazuje prof. Daniel Boćkowski, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku.

CZYTAJ TEŻ: Szokujące ustalenia. "Jeśli ktoś powie: to są tylko incydenty, zwyczajnie nie ma racji"

Analogowy system radio-stop wdrożono po katastrofie kolejowej w Otłoczynie w 1980 roku. Wciąż jest używany, choć wchodząc do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się wprowadzić ERTMS - Europejski System Kierowania Ruchem Kolejowym.

- To są systemy, których się nie da porównać. To jest różnica jak między nocą a dniem. Tamten nowoczesny system jest systemem zamkniętym, ma wiele innych zalet i przede wszystkim nie ma takiej podatności, jak ma system analogowy - wyjaśnia dr inż. Wojciech Gamon z Katedry Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej.

Katarzyna Lazzeri o "dwóch kluczowych zagrożeniach" dla ruchu kolejowego w Polsce
Katarzyna Lazzeri o "dwóch kluczowych zagrożeniach" dla ruchu kolejowego w PolsceTVN24

Opóźnienia kosztują już kilka miliardów złotych

W 2015 roku rozpisano przetarg, a trzy lata później wyłoniono wykonawcę - firmę Nokia. Minęło sześć lat i torów nie wyposażono w cyfrowy standard. Dofinansowanie do budowy nowego systemu wyniosło prawie 9,5 miliarda złotych.

- Były czynniki obiektywne, które miały wpływ na wydłużenie realizacji. Bo to nie tylko przecież wojna, ale w czasie pandemii również to było. To były wtedy bardzo ważne rzeczy, które spowodowały zatrzymanie wszelkiego rodzaju inwestycji - tłumaczy Ireneusz Merchel, były prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

ZOBACZ TEŻ: Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Opóźnienia kosztują już kilka miliardów złotych. Toczą się mediacje z wykonawcą. - Zastaliśmy w ubiegłym roku ten projekt bardzo opóźniony, on był prowadzony przez wielu dyrektorów. Można powiedzieć, że był prowadzony źle. Jest bardzo opóźniony, już powinien zakończyć się na 14 tysiącach kilometrów sieci. Teraz to jest kluczowe zadanie dla nas, żeby te kwestie przywrócić - komentuje Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS