Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN
Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step
Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step
Paweł Szot/Fakty TVN
Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step Paweł Szot/Fakty TVN

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Na łąkach nad Bugiem panuje susza. Mieszkańcy mówią, że tak mało wody nie było tu nigdy. - Normalny poziom to woda jest równo prawie z brzegami o tej porze, a teraz widzimy za plecami, co się dzieje, że jest dwa metry, po prostu linia brzegowa. Tyle wody brakuje do normalnego poziomu, jaki jest wiosną o tej porze - relacjonuje pan Jan Krzyżanowski, mieszkaniec miejscowości Samowicze. 

Podobnie jest nad Biebrzą i Narwią. - Przy normalnych stanach to byśmy stali teraz po kolana w wodzie, prawda, więc tego metra, półtora metra wody brakuje - mówi Mikołaj Pruszyński z Narwiańskiego Parku Narodowego. 

Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step. W całym kraju wody jest znacznie mniej niż rok temu. - W Polsce od 30 lat mamy suszę. Ta susza się pogłębia. W tym roku nie mieliśmy w ogóle opadów śniegów, które odpowiadają za jedną trzecią zasobów wodnych rocznie - alarmuje Krzysztof Zaremba z ośrodka Odra Centrum we Wrocławiu. 

Dramatyczny raport klimatyczny ONZ. "Jesteśmy na drodze do ruiny"
Dramatyczny raport klimatyczny ONZ. "Jesteśmy na drodze do ruiny"Magda Łucyan/Fakty TVN

Wody jest albo za dużo, albo za mało

Zmiany klimatyczne sprawiają, że wody jest albo za dużo, albo za mało. Jak w Beskidzie Żywieckim, gdzie mieszkańcy na przemian walczą z powodzią lub suszą. - Wyzwaniem jest fakt, że jest to region górski, co oznacza, że woda szybko spływa. Są też deszcze nawalne, które dosyć szybko się pojawiają i szybko znikają - wskazuje Marta Nowicka z Koalicji "Dbamy o wodę".

Obchodzony od prawie 30 lat Światowy Dzień Wody ma zwracać uwagę na problemy z tą życiodajną cieczą. - Musimy zacząć traktować wodę jako zasób. Myśleć o tym, skąd ona pochodzi i że na planecie jest jej coraz mniej, bo tych zasobów wody słodkiej mamy zaledwie 1 procent - podkreśla Hanna Pieczyńska z Zakładów Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. 

CZYTAJ TEŻ: Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Ten 1 procent wciąż dodatkowo zanieczyszczamy. - Powinniśmy ograniczyć pozwolenia wodnoprawne dla przemysłu. Niestety, za dużo ścieków przemysłowych i wód zasolonych trafia do wód, zwłaszcza do Odry. Mieliśmy przykład po katastrofie. Druga rzecz, samorządy muszą zaprzestać zrzucania awaryjnych zrzutów ścieków z oczyszczalni - uważa Paweł Augustynek Halny z Koalicji "Ratujmy rzeki". 

Susza w Narwiańskim Parku Narodowym
Susza w Narwiańskim Parku NarodowymTVN24

Jak walczyć z suszą?

Należy ograniczyć wszechobecną betonozę i wspierać retencję, by nadmiar wody gromadzić, zamiast pozwalać jej bezpowrotnie spłynąć do morza. Należy stosować przyjazne dla środowiska środki czyszczące, a zamiast wody butelkowanej pić tę z kranu, jeśli jej jakość na to pozwala. 

- Statystyczna czteroosobowa rodzina oszczędza rocznie 6 tysięcy złotych, wybierając wodę z kranu, a nie butelkową, i nie wytwarzają ponad 100 kilogramów plastiku - zauważa Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

By sytuacja hydrologiczna w Polsce wróciła do normy, deszcz musiałby padać non-stop przez trzy tygodnie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wody Polskie kontra naukowcy. Waży się przyszłość polskich rzek

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS