Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawca

28.05.2021 | Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawca
28.05.2021 | Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawca
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.05.2021 | Dawca szpiku uratował Hani życie. Niemal każdy może się zarejestrować jako dawcaMarek Nowicki | Fakty TVN

W Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi lekarze apelują o rejestrację w bazie dawców szpiku. Każdy może dostać do domu kopertę z patyczkiem - wystarczy pobrać wymaz i odesłać. W polskich bazach zarejestrowanych już jest dwa miliony potencjalnych dawców.

10-letnia Hania zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dziewczynka rok temu miała przeszczep szpiku. Teraz wróciła do pełnego zdrowia. - Dawca znalazł się w Niemczech, nie znamy go jeszcze, ale mamy nadzieję z Hanią, że kiedyś uda nam się go poznać - mówi Joanna Tyczkowska, mama dziewczynki.

Cztery lata temu w "Faktach" TVN opowiadaliśmy historię innej Hani, która również została uratowana dzięki przeszczepowi szpiku. Dziewczynka później została twarzą kampanii zachęcającej do rejestrowania się jako dawca szpiku.

Do 2017 roku Fundacja DKMS Polska, największy rejestrator dawców w Polsce, zarejestrowała milion sto tysięcy potencjalnych dawców. Teraz rejestr ma półtora miliona rekordów. W sumie wszystkich dawców w Polsce są już dwa miliony, bo są też mniejsze rejestry.

- Rejestrów łącznie jest piętnaście i każdy jest cenny. Za udziałem procentowym w przypadku dwóch milionów osób kryje się całkiem porządna, bezwzględna liczba. Nie rezygnujemy z powstawania nowych ośrodków dawców szpiku - podkreśla dr hab. Jarosław Czerwiński, zastępca dyrektora Poltransplant.

Można się zgłaszać i pozostawać w gotowości do pomocy tak, jak w takiej gotowości pozostaje od wielu lat Karolina Czarnecka. Aktorka w ten sposób uratowała życie choremu chłopcu z Polski.

- Od momentu, w którym ja się zarejestrowałam, do telefonu, minęło około 9 lat. Pamiętam, że to było gdzieś nad morzem: DKMS miał swoje stanowisko i można było się w bardzo prosty sposób zapisać - wyjaśnia aktorka.

Nowa terapia?

W Polsce do przeszczepu komórek krwiotwórczych każdego roku kwalifikowanych jest nawet półtora tysiąca pacjentów. Część z nich otrzymuje pomoc z rejestrów dawców, część od członków rodziny, inni znajdują ratunek we własnych komórkach.

W przyszłości ratunkiem dla wszystkich chorych mają być terapie genowe. We wrocławskim Przylądku Nadziei tą nową metodą uratowano już sześcioro dzieci. Kiedyś więc rejestry dawców przestaną być potrzebne, ale to jednak nie stanie się jutro.

- Są robione badania na świecie na innych nowotworach, ale one jeszcze nie są wdrożone. Nie wiadomo, jak to się zakończy, ile to będzie trwało. Więc na razie ja się wszystkim dawcom i potencjalnym kandydatom na dawców kłaniam, żeby się jednak zapisywali do banku dawców - apeluje prof. Alicja Chybicka, hematolog i onkolog w Klinice Onkologii Dziecięcej Przylądka Nadziei we Wrocławiu.

Proste jest zarówno zarejestrowanie się w banku dawców, jak i oddanie komórek - polega ono na pobraniu krwi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS