Politycy PiS mówią o "spokojnej" demonstracji rolników w Warszawie, a działania policji porównują do działań ZOMO

Źródło:
Fakty TVN
Politycy PiS mówią o "spokojnej" demonstracji rolników w Warszawie, a działania policji porównują do działań ZOMO
Politycy PiS mówią o "spokojnej" demonstracji rolników w Warszawie, a działania policji porównują do działań ZOMO
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Politycy PiS mówią o "spokojnej" demonstracji rolników w Warszawie, a działania policji porównują do działań ZOMOJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Policja publikuje wizerunki i poszukuje kolejnych uczestników zamieszek przed Sejmem. Zatrzymano już 55 osób, są też pierwsi skazani. Jednocześnie po środowych starciach pojawia się też coraz więcej pytań o rozliczenia i o to, kto naprawdę stoi murem za mundurem, a kto rzuca w jego kierunku brukową kostką.

Prawo i Sprawiedliwość już nie stoi murem za polskim mundurem. - Gdybyśmy te obrazki w internecie przerobili na czarno-białe, to wygląda to tak, jak w stanie wojennym - mówi były minister rolnictwa w rządzie PiS Robert Telus o środowych zamieszkach przed Sejmem. Byli rządzący porównują to, co się stało do tego, co w stanie wojennym robiło ZOMO. - Dawno już nie widziałem demonstracji, która była tak spokojna - przekonuje Antoni Macierewicz, poseł PiS.

Wyrwana kostka, petardy, butelki - tym wszystkim została obrzucona policja, a trakcie zamieszek zagrożony był nawet ratownik. I mimo tego PiS porównuje to do działań ZOMO.

Szef MSWiA wierzy, że zamieszek nie sprowokowali rolnicy. - Wśród tych 26 osób zatrzymanych w tym najgorętszym okresie, prawie połowa z nich była pod wpływem alkoholu. Były tam trzy osoby, które wcześniej miały problemy z prawem. Dwie osoby są już skazane - informuje Marcin Kierwiński.

Nawet rolnicy nie mówią, że nic się nie stało. Wielu ma świadomość, że ich protest okazał się nie tylko ich. - Było to sprowokowane na pewno przez osoby trzecie i ja myślę, że to policja w najbliższym czasie potwierdzi - zaznacza Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Zobacz więcej: Starcia podczas protestu rolników. Policja publikuje wizerunki poszukiwanych osób

Na razie policja prezentuje na swoich internetowych stronach wizerunki tych, których poszukuje. Według funkcjonariuszy ci ludzie byli najbardziej agresywni, byli prowodyrami zamieszek i w końcu doprowadzili do tego, co się zdarzyło w Warszawie.

Protest rolników i starcie z policją w Warszawie. Jan Piotrowski wyjaśnia przebieg wydarzeń
Protest rolników i starcie z policją w Warszawie. Jan Piotrowski wyjaśnia przebieg wydarzeńTVN24

Tak wyglądały protesty za rządów PiS

Za rządów PiS-u Piotr Duda i jego "Solidarność" nie występowały przeciw rządowi PiS-u, chociaż rolnicy i wtedy protestowali. Na proteście w Warszawie byli ludzie ze związku Piotra Dudy. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" nawet dołączając do rolników, nie ukrywał swojej sympatii do PiS-u. Kiedy Tadeusz Obszański na konferencji prasowej wskazywał winę komisarza rolnictwa, to Piotr Duda temat uciął. - Żeby pan komisarz Wojciechowski całkowicie to wycofał i przełożył to na forum europejskim, żeby to zostało przegłosowane. Także o to będziemy walczyć, tego się domagamy cały czas - mówił przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". - Ja bym dodał do tego, że nie ma co tutaj zrzucać odpowiedzialności na jedną osobę - wtrącił Duda.

O agresji demonstrujących wobec policji PiS nie mówi. - Kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość manifestacje odbywały się w sposób pokojowy - przekonywał z sejmowej mównicy poseł PiS Mariusz Błaszczak.

Pokojowo było w Warszawie podczas marszu Marszu Miliona Serc. Nikt wtedy nie wyrywał bruku. Bicie kobiet teleskopową pałką w czasie Strajku Kobiet nie było pokojowe, a robił to antyterrorysta bez munduru za rządów PiS-u, choć na Strajkach Kobiet nikt nie wyrywał bruku.

Czytaj też: Policja w czasach PiS-u. "To nie jest formacja, która chroni obywateli. To jest formacja, która chroni rząd"

Gaz był też za władzy PiS-u, gdy nikt nie atakował kamieniami, a pobliżu były dzieci. - Ja nie widziałem tamtych sytuacji, ja widziałem te sytuacje, które się działy dzisiaj - mówił w środę poseł PiS Robert Telus pytany o działania policji za poprzednich rządów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Marcin Terlik, onet.pl/ksp.policja.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS