Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN
Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach
Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

To najbardziej religijny region w Polsce. W diecezji tarnowskiej do kościoła chodzi 60 procent katolików i katoliczek, ale w skali kraju tak dobrze już nie jest. Najnowsze dane Kościoła pokazują, że praktykujący katolicy w Polsce to już mniejszość. W niedzielnej mszy bierze udział zaledwie co trzeci z nich.

Uczestnictwo polskich katolików w niedzielnej mszyAnnuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia

- Polska należy w Europie do najszybciej sekularyzujących się obszarów - zwraca uwagę prof. Arkadiusz Stempin z Uczelni Korczaka.

Nie uczestniczą w lekcjach religii, ani w sakramentach

Coraz mniej Polaków chce być księżmi, a osoby świeckie coraz mniej z Kościołem łączy. - Liczba udzielanych sakramentów w Polsce spadła we wszystkich właściwie kategoriach - wskazuje prof. Marcin Jewdokimow z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Rodzice już 10 procent urodzonych w ubiegłym roku dzieci podjęli decyzję, że ich nie ochrzczą. Na religię chodzi ponad 88 procent uczniów podstawówek i tylko 58 procent uczniów liceów.

Dzieci a polski Kościół katolickiAnnuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia

- Polska z jednej strony jest ciągle najbardziej religijnym krajem w Europie, ale z drugiej strony mamy pierwsze miejsce nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, gdy chodzi o galopującą sekularyzację dzieci i młodzieży - zauważa ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Kościół miał być moralnym drogowskazem, zamiast tego pokazuje twarz wyrachowanej korporacji"
"Kościół miał być moralnym drogowskazem, zamiast tego pokazuje twarz wyrachowanej korporacji"Renata Kijowska/Fakty TVN

"Liczy się to, że te osoby są zaangażowane"

Kościół przyczyn chętnie szuka na zewnątrz. Choć demografia i przemiany społeczne istotnie robią swoje, to przyczyn wewnątrz Kościoła też nie brakuje. - Niekończące się skandale obyczajowe - wymienia ks. prof. Andrzej Kobyliński.

To sprawia, że światopogląd oferowany przez Kościół katolicki niekoniecznie jest już światopoglądem większości Polek i Polaków. - Politycy powinni wykazać się odwagą. Nie potrafią dokonać rzeczywistego rozdziału Kościoła od państwa - uważa prof. Arkadiusz Stempin z Uczelni Korczaka.

Religijność masowa nieuchronnie się w Polsce kończy. Czują to sami katolicy. - Czuję, że jestem w mniejszości, rzeczywiście to się czuje w różnych miejscach, w których się na co dzień obraca. Oczywiście, lepiej, żeby było dużo osób niż mniej, natomiast liczy się to, że te osoby są zaangażowane - twierdzi Filip Flisowski z Kongresu Katoliczek i Katolików.

W diecezji tarnowskiej w tym właśnie widzą szansę na przyszłość. - Nic innego nie zmusi ich do chodzenia do kościoła jak to, że Kościół jest otwarty, że tu jest dla nich miejsce - mówi ks. Zbigniew Szostak, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Zabawie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS