Miliony na pikniki. Tyle naszych pieniędzy wydaje PiS 

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
PiS organizuje pikniki promujące 800 plus z pieniędzy podatników. "To jest nielegalna kampania wyborcza"
PiS organizuje pikniki promujące 800 plus z pieniędzy podatników. "To jest nielegalna kampania wyborcza"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Arleta Zalewska/Fakty TVNPiS organizuje pikniki promujące 800 plus z pieniędzy podatników. "To jest nielegalna kampania wyborcza"

Kampania PiS odbywa się za pieniądze podatników, bo to my wszyscy płacimy za organizację pikników promujących program Rodzina 800 plus. Wiadomo już także, że chodzi o miliony. Ile dokładnie kosztowała Polaków promocja polityków partii władzy?

Wiceminister Piotr Pyzik zapraszał w mediach społecznościowych na piknik w Knurowie. Wiceminister na miejscu się zjawił. Koszt wydarzenia to ponad 100 tysięcy złotych. - To jest okradanie nas z naszych środków. To jest nielegalna kampania wyborcza - alarmuje Aleksandra Gajewska, posłanka PO. Te kwoty to efekt kolejnej kontroli posłów PO w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Posłowie przeanalizowali łącznie 51 umów na organizację pikników - w większości z udziałem polityków PiS-u. 25 z nich odbyło się już po ogłoszeniu przez prezydenta daty wyborów, czyli w czasie oficjalnej kampanii wyborczej. Tylko jednego dnia odbyły się aż cztery pikniki. Najdroższy za prawie 130 tysięcy złotych - w Lublinie, i to z udziałem między innymi ministra Przemysława Czarnka. - Od początku tych pikników wydano na to, taką kwotę dostaliśmy, około 6 milionów złotych - podkreśla Arkadiusz Marchewka.

Spięcie radnych na łódzkim pikniku
Spięcie radnych na łódzkim piknikuTVN24

Obchodzenie prawa?

Za piknik w Łodzi - z udziałem polityków i radnych z PiS-u - podatnicy zapłacili ponad 150 tysięcy złotych. Tym razem pojawili się tam też posłowie i kandydaci opozycji. - My, jak z Krzysztofem Piątkowskim robimy kampanię, to robimy kampanię z pieniędzy komitetów wyborczych, a Prawo i Sprawiedliwość robi kampanię z pieniędzy wszystkich obywateli - zauważa Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

Politycy PiS-u tłumaczą, że to kampania informacyjna. Opozycja odpowiada, że programu Rodzina 800 plus promować nie trzeba i że to tylko pretekst, który wykorzystuje PiS, by omijać Kodeks wyborczy. - Kandydaci PiS-u nie dość, że mają swoje pieniądze na kampanię, to do tego mają możliwość promowania się na piknikach za pieniądze ministerstwa, które są kompletnie poza limitem i to jest złamanie reguł - podkreśla Arkadiusz Marchewka.

Gdyby takie pikniki PiS organizowało za pieniądze partii, albo gdyby masowo nie pojawiali się tam kandydaci PiS-u w wyborach, problemu by nie było. - My możemy to przeliczać na liczbę urodzeń z in vitro, możemy przeliczać to na finansowanie żłobków - dodaje Aleksandra Gajewska.

Rząd kolejne pikniki planuje na wrzesień.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS