Młodzi zachęcają do udziału w wyborach. "Ważne, żeby poczuć tę sprawczość"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Młodzi zachęcają do udziału w wyborach. "Ważne, żeby poczuć tę sprawczość"
Młodzi zachęcają do udziału w wyborach. "Ważne, żeby poczuć tę sprawczość"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVNMłodzi zachęcają do udziału w wyborach. "Ważne, żeby poczuć tę sprawczość"

Idziemy na wybory, zabieramy ze sobą rodziny - mówią młodzi. Zachęcają też do udziału w wyborach kobiety. Bo nikt - tak jak one same - nie zawalczy o ich prawa - przekonują.

Świadomość siły i wagi każdego pojedynczego głosu jest wśród młodych, którzy pojawili się na Campusie Polska Przyszłości, ogromna. Wszyscy zebrani mówią, że koniecznie trzeba iść na wybory. Jednak nikt nie mówi, na kogo będą głosować. Młodzież na Campusie jest bardzo polityczna, ale nie partyjna. Jessica, Klaudia, Martyna, Wiktoria i Natalia poznały się właśnie tam. Uznały, że muszą coś wspólnie zrobić, aby zachęcić do pójścia na wybory. Bardzo nie chcą, aby ich akcja była kojarzona z Campusem, więc redakcja "Faktów" TVN spotkała się z nimi nad jeziorem. - Nie zależy nam, z jakiej opcji politycznej. Chodzi o to, żebyśmy my, młodzi ludzie, młode kobiety przede wszystkim poszły na te wybory i nie oddały swojego głosu w ręce kogoś innego - mówi Wiktoria Nowak.

- Nieważne, na kogo głosujemy. Ważne, żeby poczuć tę sprawczość - dodaje Natalia Nadolna.

Chodzi im przede wszystkim o zachęcenie kobiet do udziału w wyborach. - Nie tylko, żeby poszły same, ale żeby zabrały ze sobą swoje mamy, babcie, siostry, przyjaciółki - wyjaśnia Klaudia Durma. Akcja była błyskawiczna. Dziewczyny wstały o 7:00, spotkały się na pomoście i w dwa dni nagrały profrekwencyjny spot. Jego premierowa emisja zaplanowana jest najpóźniej na 15 września.

Mark Brzezinski spotkał się z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości
Mark Brzezinski spotkał się z uczestnikami Campusu Polska PrzyszłościKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Siła młodych

W tym apelu o pójście na wybory zawiera się też konkretna odpowiedź dlaczego. - Żeby Polska dalej była w Unii Europejskiej, żeby kobiety miały więcej praw - wyjaśnia Klaudia.

Młodzi na Campusie Polska Przyszłości z uwagą słuchają bohaterów przeszłości, opowieści o wojennych losach i podejmowanych wtedy wyborach. Bohaterki Powstania Warszawskiego też nie wskazywały, na kogo głosować. Mówiły tylko, że one swoich przysiąg zawsze dotrzymywały. - Dla mnie wy jesteście największym skarbem naszego narodu. Bo wy możecie zmieniać to, co jest złe w naszych rządach - mówiła do młodych Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Młodzi myślą, że to mogą być dla nich najważniejsze wybory w życiu. To, jak są oni zaangażowani w zmiany w Polsce, widać po ich masowej obecności na Campusie. Obecni tam politycy nie mają lekko. Władysław Kosiniak-Kamysz musiał zadeklarować, że jeśli ich kandydatka do Senatu nie potępi Putina, to zniknie z listy.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jan K., ginekolog skazany za zgwałcenie pacjentki, nie jest już pracownikiem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest też zawieszony w pracy na uczelni. Sąd nie zakazał mu wykonywania zawodu, więc K. przez długi czas prowadził praktykę i miał zajęcia ze studentami. Ich relacje są porażające.

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Ginekolog skazany za gwałt na pacjentce po wyroku prowadził zajęcia na uczelni i pracował w szpitalu

Źródło:
Fakty TVN

Nie udało się już 10 razy, ale góralki z Zakopanego nie poddają się. Wzywają radnych do przegłosowania uchwały antyprzemocowej. Kolejne podejście może mieć związek ze zmianą władzy w Polsce, bo dotąd PiS wspierało władze Zakopanego w odrzucaniu przepisów antyprzemocowych.

Góralki walczą o przyjęcie uchwały antyprzemocowej. "Na Podhalu ten temat jest zupełnie niewidzialny"

Góralki walczą o przyjęcie uchwały antyprzemocowej. "Na Podhalu ten temat jest zupełnie niewidzialny"

Źródło:
Fakty TVN

Monika Horna-Cieślak jest wspólną kandydatką sejmowej większości na Rzecznika Praw Dziecka. W poniedziałek dostała poparcie sejmowych komisji, wcześniej organizacji pozarządowych. Horna-Cieślak jest adwokatką z doświadczeniem w sprawach ochrony praw dzieci. 

Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Monika Horna-Cieślak jedyną kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka. Otrzymała poparcie sejmowych komisji

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację zdrowotną w Chinach. Liczba zachorowań dzieci na infekcję, której objawy przypominają zapalenie płuc, gwałtownie wzrosła. Izby przyjęć w szpitalach są przepełnione, ludzie czekają w kolejkach do lekarzy wiele godzin. Chińskie służby twierdzą, że nie ma mowy o żadnym nowym nieznanym wirusie, który mógłby doprowadzić do pandemii.

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Nagły wzrost liczby przypadków chorób płuc, tysiące pacjentów czekających w szpitalach. "Władze twierdzą, że winne są znane patogeny"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS