PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski

Źródło:
Fakty TVN
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski
Paweł Płuska/Fakty TVN
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejskiPaweł Płuska/Fakty TVN

Niedziela wielu politykom upłynęła pod znakiem kampanii wyborczej. Politycy PiS i Polskiego Stronnictwa Ludowego walczyli o głosy elektoratu wiejskiego. Prezes PiS, komisarz do spraw rolnictwa i minister rolnictwa wzięli udział w dożynkach w województwie łódzkim. Z kolei PSL zorganizowało krajowe dożynki w Płocku.

Obecność prezesa PiS, komisarza do spraw rolnictwa i ministra rolnictwa na niedzielnych dożynkach w województwie łódzkim pokazuje, że trwa przedwyborczy bój o wieś. Wszystkie znaczące ugrupowania dobrze wiedzą, że elektorat wiejski może być kluczowy w zbliżających się wyborach do parlamentu.

W Płocku na Krajowych Dożynek Polskiego Stronnictwa Ludowego przemawiał lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz i szef Polski 2050 Szymon Hołownia. - Nie wygramy tych wyborów dopóki nie odbijemy polskiej wsi - mówił Kosiniak-Kamysz

Walka o wieś tak dla PiS-u, jak i PSL-u, od kilku dni, od momentu pojawienia się lidera Agrounii na listach Koalicji Obywatelskiej, jest znacznie trudniejsza, bo Michała Kołodziejczaka i Donalda Tuska łączy jeden cel. - Żeby razem wygrać z PiS-em i wygramy z PiS-em. Ja wam to obiecuję i zrobię wszystko, żeby tak było - mówił Kołodziejczak po ogłoszeniu startu z list KO.

Na obecność lidera Agrounii na listach Koalicji Obywatelskiej natychmiast zareagowała prawa strona. Premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych opublikował filmik, w którym w mocnych słowach mówił o Kołodziejczaku i przypominał o sytuacji sprzed wielu lat z jednego z protestów.

Michał Kołodziejczak odpowiedział na film prośbą o przypomnienie wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego do "braci Rosjan", przypomnieniem wielkości importu rosyjskiego węgla, przypomnieniem o braku rekompensat dla rolników za embargo i zapewnił, że Agrounia przetrwa "pisowską napaść".

Podziękowania dla prezesa PiS

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, który ścierał się Kołodziejczakiem, wizytuje mleczarnie, bywa na polach i konkursach kół gospodyń wiejskich, co też jest elementem walki o wieś. Tyle, że Kowalski na wsi się pojawia, a Kołodziejczak rolnikiem jest i to on wytykał ministrowi nierozwiązane problemy ze zbożem, z owocami miękkimi, protestował przed i w ministerstwie.

Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa
Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa TVN24

Robert Telus na niedzielnych dożynkach nie wspomniał, że problem ze zbożem zaczął się rok temu i to on sam zastąpił ministra, który przekonywał, że zboże nie potanieje. Dziękował za to prezesowi PiS. - Dziękuję panie premierze za tę decyzję, którą podjął pan razem z premierem Morawieckim 15 kwietnia o zatrzymaniu napływu zboża do Polski - mówił Telus.

Słów krytyki wobec ministra rolnictwa nie szczędził jednak w niedzielę prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wytknął mu między innymi filmik, na którym Robert Telus pokazał, jak rozwiązuje problemy z ukraińskim zbożem. - Polska wieś i rolnictwo oczekuje rządu i ministra rolnictwa, który nie będzie marnotrawił gaśnic - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Trzecia Droga przedstawiła też swoje plany dla wsi, w tym zatrzymanie niekontrolowanego importu produktów z Ukrainy i rekompensaty dla rolników.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS