PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski

Źródło:
Fakty TVN
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski
Paweł Płuska/Fakty TVN
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejskiPaweł Płuska/Fakty TVN

Niedziela wielu politykom upłynęła pod znakiem kampanii wyborczej. Politycy PiS i Polskiego Stronnictwa Ludowego walczyli o głosy elektoratu wiejskiego. Prezes PiS, komisarz do spraw rolnictwa i minister rolnictwa wzięli udział w dożynkach w województwie łódzkim. Z kolei PSL zorganizowało krajowe dożynki w Płocku.

Obecność prezesa PiS, komisarza do spraw rolnictwa i ministra rolnictwa na niedzielnych dożynkach w województwie łódzkim pokazuje, że trwa przedwyborczy bój o wieś. Wszystkie znaczące ugrupowania dobrze wiedzą, że elektorat wiejski może być kluczowy w zbliżających się wyborach do parlamentu.

W Płocku na Krajowych Dożynek Polskiego Stronnictwa Ludowego przemawiał lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz i szef Polski 2050 Szymon Hołownia. - Nie wygramy tych wyborów dopóki nie odbijemy polskiej wsi - mówił Kosiniak-Kamysz

Walka o wieś tak dla PiS-u, jak i PSL-u, od kilku dni, od momentu pojawienia się lidera Agrounii na listach Koalicji Obywatelskiej, jest znacznie trudniejsza, bo Michała Kołodziejczaka i Donalda Tuska łączy jeden cel. - Żeby razem wygrać z PiS-em i wygramy z PiS-em. Ja wam to obiecuję i zrobię wszystko, żeby tak było - mówił Kołodziejczak po ogłoszeniu startu z list KO.

Na obecność lidera Agrounii na listach Koalicji Obywatelskiej natychmiast zareagowała prawa strona. Premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych opublikował filmik, w którym w mocnych słowach mówił o Kołodziejczaku i przypominał o sytuacji sprzed wielu lat z jednego z protestów.

Michał Kołodziejczak odpowiedział na film prośbą o przypomnienie wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego do "braci Rosjan", przypomnieniem wielkości importu rosyjskiego węgla, przypomnieniem o braku rekompensat dla rolników za embargo i zapewnił, że Agrounia przetrwa "pisowską napaść".

Podziękowania dla prezesa PiS

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, który ścierał się Kołodziejczakiem, wizytuje mleczarnie, bywa na polach i konkursach kół gospodyń wiejskich, co też jest elementem walki o wieś. Tyle, że Kowalski na wsi się pojawia, a Kołodziejczak rolnikiem jest i to on wytykał ministrowi nierozwiązane problemy ze zbożem, z owocami miękkimi, protestował przed i w ministerstwie.

Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa
Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa TVN24

Robert Telus na niedzielnych dożynkach nie wspomniał, że problem ze zbożem zaczął się rok temu i to on sam zastąpił ministra, który przekonywał, że zboże nie potanieje. Dziękował za to prezesowi PiS. - Dziękuję panie premierze za tę decyzję, którą podjął pan razem z premierem Morawieckim 15 kwietnia o zatrzymaniu napływu zboża do Polski - mówił Telus.

Słów krytyki wobec ministra rolnictwa nie szczędził jednak w niedzielę prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wytknął mu między innymi filmik, na którym Robert Telus pokazał, jak rozwiązuje problemy z ukraińskim zbożem. - Polska wieś i rolnictwo oczekuje rządu i ministra rolnictwa, który nie będzie marnotrawił gaśnic - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Trzecia Droga przedstawiła też swoje plany dla wsi, w tym zatrzymanie niekontrolowanego importu produktów z Ukrainy i rekompensaty dla rolników.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS