PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski

Źródło:
Fakty TVN
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejski
Paweł Płuska/Fakty TVN
PiS na dożynkach w Paradyżu, PSL w Płocku. Politycy walczą o elektorat wiejskiPaweł Płuska/Fakty TVN

Niedziela wielu politykom upłynęła pod znakiem kampanii wyborczej. Politycy PiS i Polskiego Stronnictwa Ludowego walczyli o głosy elektoratu wiejskiego. Prezes PiS, komisarz do spraw rolnictwa i minister rolnictwa wzięli udział w dożynkach w województwie łódzkim. Z kolei PSL zorganizowało krajowe dożynki w Płocku.

Obecność prezesa PiS, komisarza do spraw rolnictwa i ministra rolnictwa na niedzielnych dożynkach w województwie łódzkim pokazuje, że trwa przedwyborczy bój o wieś. Wszystkie znaczące ugrupowania dobrze wiedzą, że elektorat wiejski może być kluczowy w zbliżających się wyborach do parlamentu.

W Płocku na Krajowych Dożynek Polskiego Stronnictwa Ludowego przemawiał lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz i szef Polski 2050 Szymon Hołownia. - Nie wygramy tych wyborów dopóki nie odbijemy polskiej wsi - mówił Kosiniak-Kamysz

Walka o wieś tak dla PiS-u, jak i PSL-u, od kilku dni, od momentu pojawienia się lidera Agrounii na listach Koalicji Obywatelskiej, jest znacznie trudniejsza, bo Michała Kołodziejczaka i Donalda Tuska łączy jeden cel. - Żeby razem wygrać z PiS-em i wygramy z PiS-em. Ja wam to obiecuję i zrobię wszystko, żeby tak było - mówił Kołodziejczak po ogłoszeniu startu z list KO.

Na obecność lidera Agrounii na listach Koalicji Obywatelskiej natychmiast zareagowała prawa strona. Premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych opublikował filmik, w którym w mocnych słowach mówił o Kołodziejczaku i przypominał o sytuacji sprzed wielu lat z jednego z protestów.

Michał Kołodziejczak odpowiedział na film prośbą o przypomnienie wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego do "braci Rosjan", przypomnieniem wielkości importu rosyjskiego węgla, przypomnieniem o braku rekompensat dla rolników za embargo i zapewnił, że Agrounia przetrwa "pisowską napaść".

Podziękowania dla prezesa PiS

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, który ścierał się Kołodziejczakiem, wizytuje mleczarnie, bywa na polach i konkursach kół gospodyń wiejskich, co też jest elementem walki o wieś. Tyle, że Kowalski na wsi się pojawia, a Kołodziejczak rolnikiem jest i to on wytykał ministrowi nierozwiązane problemy ze zbożem, z owocami miękkimi, protestował przed i w ministerstwie.

Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa
Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa TVN24

Robert Telus na niedzielnych dożynkach nie wspomniał, że problem ze zbożem zaczął się rok temu i to on sam zastąpił ministra, który przekonywał, że zboże nie potanieje. Dziękował za to prezesowi PiS. - Dziękuję panie premierze za tę decyzję, którą podjął pan razem z premierem Morawieckim 15 kwietnia o zatrzymaniu napływu zboża do Polski - mówił Telus.

Słów krytyki wobec ministra rolnictwa nie szczędził jednak w niedzielę prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wytknął mu między innymi filmik, na którym Robert Telus pokazał, jak rozwiązuje problemy z ukraińskim zbożem. - Polska wieś i rolnictwo oczekuje rządu i ministra rolnictwa, który nie będzie marnotrawił gaśnic - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Trzecia Droga przedstawiła też swoje plany dla wsi, w tym zatrzymanie niekontrolowanego importu produktów z Ukrainy i rekompensaty dla rolników.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale to znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jesli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków u lekarzy na etacie, a tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS