Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN
Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach
Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Przełom w leczeniu głuchoty? To pierwsza taka operacja na świecie, a przeprowadzili ją polscy lekarzeMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie całkowicie wszczepiany pod skórę implant słuchowy działa zgodnie z oczekiwaniami lekarzy u pacjentki z częściową głuchotą. To 37-letnia pani Marlena, która wystawi ostateczną recenzję.

- Jest jedyną taką osobą w świecie, która może powiedzieć, jak to działa. My możemy mówić o tym, że to działa, my możemy opierać się na badaniach przedklinicznych i badaniach klinicznych, natomiast ona jest użytkownikiem i ona jest najbardziej prawdziwa w tym wszystkim, co powie - komentuje prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Pani Marlena do operacji używała tradycyjnego implantu ślimakowego, dlatego będzie mieć porównanie. I oprócz lekarzy tylko ona będzie wiedzieć, że ma pod skórą supernowoczesny implant.

"Epidemia wyrównawcza" krztuśca, coraz więcej odmów szczepień. "Straszne liczby"
"Epidemia wyrównawcza" krztuśca, coraz więcej odmów szczepień. "Straszne liczby"TVN24

- To nie jest tylko kwestia estetyki, ale właśnie tego, że pacjent przez cały czas, przez 24 godziny funkcjonowania swojego, jest pacjentem słyszącym - zwraca uwagę prof. Elżbieta Włodarczyk, specjalistka audiologii i foniatrii, surdologopedka z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Katowicach.

Oprócz centrum w Kajetanach badania kliniczne nad nowymi implantami prowadzą ośrodki w Belgii i w Niemczech.

Od wyników tych badań zależy, kiedy najbardziej zaangażowane technologicznie narzędzie w leczeniu słuchu wejdzie do powszechnego użytku.

- Po kilku urządzeniach będzie ich ewaluacja, analiza i dopiero wtedy będą one dostępne na rynku. Myślę, że stanie się to nie wcześniej niż za rok, za dwa i wtedy będziemy wiedzieli, jakie są możliwości, aby było to refundowane - wskazuje prof. Piotr Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Popłakać się można tylko ze szczęścia

Czekać na powszechny dostęp do najnowocześniejszych technologii nie trzeba jednak tak, by słyszeli o tym wszyscy sąsiedzi. Procesor zewnętrzny w tradycyjnym implancie słuchowym u pani Reginy widać, ale cóż z tego, skoro zdecydowanie poprawiła się jakość jej życia.

- Ktoś do mnie mówił, to ja słyszałam, że mówi coś, ale nie rozumiałam, co on do mnie mówi. Ja mówię: "powtórz jeszcze raz, bo ja cię nie rozumiem", a teraz nie ma tego - opowiada Regina Chłopecka.

I taki komfort pani Regina ma na koszt NFZ po 20-minutowym zabiegu. - Po dwóch, trzech tygodniach od operacji zaczepiamy procesor - wyjaśnia Grzegorz Grajewski, inżynier kliniczny.

CZEKAJ TAKŻE: Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

W szpitalu w Łodzi można popłakać się tylko ze szczęścia, bo nie trzeba czekać na zabieg w kolejce. To dla seniorów szczególnie ważne. - Bardzo byśmy chcieli, żeby możliwość dostępu do tego typu zabiegów zwiększyć i świadomość i personelu medycznego, i pacjentów, że jest taka możliwość, też zwiększyć - komentuje dr Beata Kociszewska, kierowniczka oddziału laryngologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Mikołaja Pirgowa w Łodzi.

Bo również tradycyjne implanty podążają za technologią. - Przymierzamy je "na sucho", no i wtedy się okazuje, że powrócili do tego świata lepszych dźwięków, prawdziwych, takie, które słyszą osoby z dobrym słuchem - mówi Paulina Podlawska-Nowak, specjalistka laryngologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Mikołaja Pirgowa w Łodzi.

Lekarze nazywają to efektem "wow".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS