Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundacji metody in vitro

Źródło:
Fakty TVN
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitro
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitro
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitroKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Pary, które zmagają się z bezpłodnością, mają nadzieję, że po wyborach polskie państwo znowu zacznie wspierać finansowo program in vitro i skończy się stygmatyzacja rodziców i dzieci. Na świecie dzięki in vitro urodziły się miliony dzieci.

Rodzice, dzieci, dziadkowie - szczęśliwi dzięki metodzie in vitro - pokazują się i zachęcają do głosowania. - Wybory to jest okazja, żeby coś zmienić. Nam jest bardzo potrzebna ta zmiana - mówi Karolina Klimowicz, mama dziecka urodzonego dzięki in vitro. Inaczej wiele spośród milionów niepłodnych polskich par nigdy nie zostanie rodzicami.

Osiem lat temu były protesty i prośby. Nic to nie dało. Zaraz po objęciu rządów Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowało refundację in vitro. Zaczęły się trudne lata dla wszystkich chorujących na niepłodność Polek, Polaków i ich rodzin. - Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy ludźmi i z czym przez rządy Prawa i Sprawiedliwości musieliśmy się w ostatnich ośmiu latach borykać - opowiada Agnieszka Ziółkowska, urodzona dzięki metodzie in vitro. Odmówiono im nie tylko finansowania nowoczesnej metody leczenia - powszechnie dostępnej na świecie - ale także szacunku.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Polki boją się zachodzić w ciąże i będą się bały". Wyborczy debiutanci o powodach obaw o bezpieczeństwo kobiet

O in vitro negatywnie pisano w podręczniku do HiT, a politycy PiS stygmatyzowali metodę z mównicy sejmowej. - To nie jest metoda walki z bezpłodnością, to jest produkcja człowieka - stwierdziła w maju Barbara Bartuś z PiS.

Cały ten hejt pojawił się, bo ktoś korzysta z nowoczesnej medycyny, by doczekać się dziecka. - Jesteśmy stygmatyzowani. Metoda in vitro to jest najgorsze zło, nasze dzieci są niekochane, nasze dzieci są z hodowli, są produkowane. A te dzieci są najbardziej wyczekane, ukochane - podkreśla Karolina Klimowicz, mama dziecka urodzonego dzięki in vitro.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena Żelazowska
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena ŻelazowskaTVN24

Zawiedzione rodziny

Wiedzą o tym doskonale także ci, którzy głośno krzyczą, że in vitro jest złe. - Leczyłem wielu pacjentów, którzy byli prominentnymi działaczami opcji obecnie sprawującej władzę - mówi doktor Jan Domitrz z Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu, Klinika "Artemida" w Białymstoku. Najwyraźniej oni mieli pieniądze na to, na co pieniędzy odmawiają obywatelom. Co najmniej kilkanaście tysięcy złotych na procedurę in vitro jest poza zasięgiem wielu polskich par.

- Dzięki in vitro urodziło się już 12 milionów ludzi na całym świecie. Świat nie ma problemu z in vitro. To jest nasz polski problem - zaznacza Marta Górna z Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN.

Przywrócenie refundacji in vitro proponują Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga, a organizacje zrzeszające osoby, które skorzystały z metody in vitro, zachęcają, by pójść na wybory. - Pokazać tym panom, że ich działania nie pozostaną bez echa i rozliczymy ich za wszystkie ich niegodziwości - mówi Kamil Mieszczankowski, ojciec dziecka urodzonego dzięki in vitro.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS