Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundacji metody in vitro

Źródło:
Fakty TVN
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitro
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitro
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitroKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Pary, które zmagają się z bezpłodnością, mają nadzieję, że po wyborach polskie państwo znowu zacznie wspierać finansowo program in vitro i skończy się stygmatyzacja rodziców i dzieci. Na świecie dzięki in vitro urodziły się miliony dzieci.

Rodzice, dzieci, dziadkowie - szczęśliwi dzięki metodzie in vitro - pokazują się i zachęcają do głosowania. - Wybory to jest okazja, żeby coś zmienić. Nam jest bardzo potrzebna ta zmiana - mówi Karolina Klimowicz, mama dziecka urodzonego dzięki in vitro. Inaczej wiele spośród milionów niepłodnych polskich par nigdy nie zostanie rodzicami.

Osiem lat temu były protesty i prośby. Nic to nie dało. Zaraz po objęciu rządów Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowało refundację in vitro. Zaczęły się trudne lata dla wszystkich chorujących na niepłodność Polek, Polaków i ich rodzin. - Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy ludźmi i z czym przez rządy Prawa i Sprawiedliwości musieliśmy się w ostatnich ośmiu latach borykać - opowiada Agnieszka Ziółkowska, urodzona dzięki metodzie in vitro. Odmówiono im nie tylko finansowania nowoczesnej metody leczenia - powszechnie dostępnej na świecie - ale także szacunku.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Polki boją się zachodzić w ciąże i będą się bały". Wyborczy debiutanci o powodach obaw o bezpieczeństwo kobiet

O in vitro negatywnie pisano w podręczniku do HiT, a politycy PiS stygmatyzowali metodę z mównicy sejmowej. - To nie jest metoda walki z bezpłodnością, to jest produkcja człowieka - stwierdziła w maju Barbara Bartuś z PiS.

Cały ten hejt pojawił się, bo ktoś korzysta z nowoczesnej medycyny, by doczekać się dziecka. - Jesteśmy stygmatyzowani. Metoda in vitro to jest najgorsze zło, nasze dzieci są niekochane, nasze dzieci są z hodowli, są produkowane. A te dzieci są najbardziej wyczekane, ukochane - podkreśla Karolina Klimowicz, mama dziecka urodzonego dzięki in vitro.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena Żelazowska
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena ŻelazowskaTVN24

Zawiedzione rodziny

Wiedzą o tym doskonale także ci, którzy głośno krzyczą, że in vitro jest złe. - Leczyłem wielu pacjentów, którzy byli prominentnymi działaczami opcji obecnie sprawującej władzę - mówi doktor Jan Domitrz z Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu, Klinika "Artemida" w Białymstoku. Najwyraźniej oni mieli pieniądze na to, na co pieniędzy odmawiają obywatelom. Co najmniej kilkanaście tysięcy złotych na procedurę in vitro jest poza zasięgiem wielu polskich par.

- Dzięki in vitro urodziło się już 12 milionów ludzi na całym świecie. Świat nie ma problemu z in vitro. To jest nasz polski problem - zaznacza Marta Górna z Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN.

Przywrócenie refundacji in vitro proponują Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga, a organizacje zrzeszające osoby, które skorzystały z metody in vitro, zachęcają, by pójść na wybory. - Pokazać tym panom, że ich działania nie pozostaną bez echa i rozliczymy ich za wszystkie ich niegodziwości - mówi Kamil Mieszczankowski, ojciec dziecka urodzonego dzięki in vitro.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS