Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundacji metody in vitro

Źródło:
Fakty TVN
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitro
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitro
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Pary zmagające się z bezpłodnością liczą na przywrócenie refundowania metody in vitroKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Pary, które zmagają się z bezpłodnością, mają nadzieję, że po wyborach polskie państwo znowu zacznie wspierać finansowo program in vitro i skończy się stygmatyzacja rodziców i dzieci. Na świecie dzięki in vitro urodziły się miliony dzieci.

Rodzice, dzieci, dziadkowie - szczęśliwi dzięki metodzie in vitro - pokazują się i zachęcają do głosowania. - Wybory to jest okazja, żeby coś zmienić. Nam jest bardzo potrzebna ta zmiana - mówi Karolina Klimowicz, mama dziecka urodzonego dzięki in vitro. Inaczej wiele spośród milionów niepłodnych polskich par nigdy nie zostanie rodzicami.

Osiem lat temu były protesty i prośby. Nic to nie dało. Zaraz po objęciu rządów Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowało refundację in vitro. Zaczęły się trudne lata dla wszystkich chorujących na niepłodność Polek, Polaków i ich rodzin. - Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy ludźmi i z czym przez rządy Prawa i Sprawiedliwości musieliśmy się w ostatnich ośmiu latach borykać - opowiada Agnieszka Ziółkowska, urodzona dzięki metodzie in vitro. Odmówiono im nie tylko finansowania nowoczesnej metody leczenia - powszechnie dostępnej na świecie - ale także szacunku.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Polki boją się zachodzić w ciąże i będą się bały". Wyborczy debiutanci o powodach obaw o bezpieczeństwo kobiet

O in vitro negatywnie pisano w podręczniku do HiT, a politycy PiS stygmatyzowali metodę z mównicy sejmowej. - To nie jest metoda walki z bezpłodnością, to jest produkcja człowieka - stwierdziła w maju Barbara Bartuś z PiS.

Cały ten hejt pojawił się, bo ktoś korzysta z nowoczesnej medycyny, by doczekać się dziecka. - Jesteśmy stygmatyzowani. Metoda in vitro to jest najgorsze zło, nasze dzieci są niekochane, nasze dzieci są z hodowli, są produkowane. A te dzieci są najbardziej wyczekane, ukochane - podkreśla Karolina Klimowicz, mama dziecka urodzonego dzięki in vitro.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena Żelazowska
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena ŻelazowskaTVN24

Zawiedzione rodziny

Wiedzą o tym doskonale także ci, którzy głośno krzyczą, że in vitro jest złe. - Leczyłem wielu pacjentów, którzy byli prominentnymi działaczami opcji obecnie sprawującej władzę - mówi doktor Jan Domitrz z Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu, Klinika "Artemida" w Białymstoku. Najwyraźniej oni mieli pieniądze na to, na co pieniędzy odmawiają obywatelom. Co najmniej kilkanaście tysięcy złotych na procedurę in vitro jest poza zasięgiem wielu polskich par.

- Dzięki in vitro urodziło się już 12 milionów ludzi na całym świecie. Świat nie ma problemu z in vitro. To jest nasz polski problem - zaznacza Marta Górna z Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN.

Przywrócenie refundacji in vitro proponują Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga, a organizacje zrzeszające osoby, które skorzystały z metody in vitro, zachęcają, by pójść na wybory. - Pokazać tym panom, że ich działania nie pozostaną bez echa i rozliczymy ich za wszystkie ich niegodziwości - mówi Kamil Mieszczankowski, ojciec dziecka urodzonego dzięki in vitro.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS