"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoi

"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoi
"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoi
Fakty TVN
"Pani minister Moskwa zamawia węgiel". Czy to wystarczy? Polska piecami stoiFakty TVN

Embargo na węgiel z Rosji może oznaczać wyjątkowo chłodną zimę w Europie. Już teraz Włosi nie mogą ustawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę. - Polska jest ewenementem na skalę Europy. Na 13 milionów ton węgla spalanego w gospodarstwach domowych w całej Europie 11 milionów ton rocznie spala się wyłącznie w Polsce - wskazuje Bartłomiej Derski, ekonomista z portalu Wysokienapiecie.pl. Rząd importuje węgiel, ale niekoniecznie dobry dla gospodarstw domowych.

Statek z amerykańskim węglem dopłynął do Polski, a przed nim statek z Kolumbii. Od połowy kwietnia - po wprowadzeniu unijnego embarga - Polska została odcięta od rosyjskiego węgla. Powstała luka to 11 milionów ton w skali roku.

- Polska jest ewenementem na skalę Europy. Na 13 milionów ton węgla spalanego w gospodarstwach domowych w całej Europie 11 milionów ton rocznie spala się wyłącznie w Polsce - wskazuje Bartłomiej Derski, ekonomista z portalu Wysokienapiecie.pl.

Rządzący jednak zapewniają, że panują nad sytuacją.

- Pani minister Moskwa (Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska - przyp. red.) zamawia węgiel. Już właściwie zamówiła wiele transportów z Kolumbii i z innych kierunków świata - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Polski rząd importuje węgiel z USA, Kolumbii, RPA, Australii i Indonezji. Opozycja jednak zwraca uwagę, że to za mało. - Import nie pokrywa wszystkich potrzeb w Polsce - zwrócił uwagę na posiedzeniu Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Przedstawiciele opozycji bardzo ostro nas atakowali za natychmiastowym zamknięciem importu węgla z Rosji, a teraz nas opozycja atakuje, że węgla nie ma - odpowiedział na zarzuty poseł Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji Marek Suski.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekonuje, że "mamy zabezpieczone osiem milionów ton węgla". Eksperci jednak tłumaczą, że tu nie chodzi o jakikolwiek węgiel, tylko o niskozasiarczony, który nadaje się do gospodarstw domowych.

- Tego węgla, takich grubszych grudek dla gospodarstw domowych, jest bardzo mało. On się bardzo kruszy w tym transporcie morskim, więc stamtąd pozyskamy jeden, może dwa miliony ton, w najlepszym wypadku, takiego węgla - stwierdził Bartłomiej Derski.

Problem nie tylko w Polsce

Polskiego węgla jest za mało, a jego ceny poszybowały. Surowiec stał się więc de facto nieosiągalny dla przeciętnego Polaka.

- Węgiel z polskich kopalni wyjeżdża po tysiąc złotych, a jest sprzedawany po trzy tysiące złotych czy trzy i pół tysiąca złotych. To ani Putin, ani Unia Europejska, nie ma z tym nic wspólnego - powiedziała w Sejmie Paulina Hennig-Kloska, posłanka Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd "będzie starał się doprowadzić do takiego poziomu cen, który będzie sprzed gwałtownej zwyżki cen węgla".

Eksperci zapowiadają, że tegoroczna zima może okazać się bardzo zimna. - Westfalkę z powrotem się weźmie i będzie się drzewem palić - mówi mieszkanka Braniewa, której osiedle do tej pory było ogrzewane rosyjskim węglem.

Jak informuje "The Times", w Wielkiej Brytanii nawet sześć milionów gospodarstw domowych może mieć ograniczone dostawy prądu podczas najbliższej zimy.

Włosi natomiast już wprowadzili limity na chłodzenie i ogrzewanie budynków publicznych. Latem klimatyzatory nie będą mogły być ustawione na temperaturę niższą niż 27 stopni Celsjusza, a zimą - powyżej 19 stopni Celsjusza.

- Będziemy musieli generalnie oszczędzać energię: zarówno energię elektryczną, jak i ciepło - wskazuje Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. Nie tylko dlatego, że będzie mało węgla, ale też dlatego, że jego cena jest kilkukrotnie wyższa od tego sprowadzanego z Rosji.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS