Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"

28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"
28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.11.2020 | Samotność i strach w dobie epidemii. "Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponieważ od wielu miesięcy musimy izolować się w domach, pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie i nie spotykamy się z rodziną, coraz więcej osób - starszych i młodszych - nie wytrzymuje tego psychicznie. Pojawia się samotność, strach, depresja. Wiele osób potrzebuje pomocy.

ZDROWIE PSYCHICZNE POLAKÓW W ROKU PANDEMII - CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24.PL

W pandemii większy lub mniejszy strach towarzyszy prawie wszystkim. Tym uwięzionym, często samotnie, na kwarantannach - najbardziej. To odbija się na zdrowiu.

Jak to wygląda w przypadku zakażonych koronawirusem w praktyce? - Są duszności, kołatanie serca u pacjentów w przebiegu COVID. Po przeprowadzeniu badania przez zespół ratownictwa medycznego, po zbadaniu parametrów, pacjent się uspokaja i nie wymaga na przykład interwencji szpitalnej - opisuje Justyna Widerska, kierownik dyspozytorni medycznej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Podobnych przypadków jest coraz więcej. Tylko w Łodzi, tylko podczas jednego dyżuru, takich wezwań dyspozytorzy odbierają nawet kilkadziesiąt.

- Na miejscu okazuje się, że osoba ma zaburzenia depresyjne. Obawia się tego, że może zakazić członków rodziny, obawia się konsekwencji społecznych i piętnowania przez innych, że jest osobą zakażoną - tłumaczy Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Z przeprowadzanych przez ratowników wywiadów wynika, że lęk przekłada się na problemy z zasypianiem, na nocne koszmary, na uczucie napięcia, brak chęci do życia, apatię, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności, jadłowstręt.

To, jak wiele osób w czasie pandemii mierzy się z depresją, widać też w aptekach. - Niektórych leków brakuje po prostu, dlatego ludzie musieli posiłkować się innymi środkami roślinnymi. To są leki, które dostaje się bez recepty, na uspokojenie, na wyciszenie - mówi Anna Pustelnik z apteki "Pod słońcem" w Łodzi. - Depresja rzeczywiście zbiera swoje żniwa - dodaje.

Korzystanie z usług psychologa jest normalne

Ze strachem walczą też dzieci i młodzież. Szczególnie ta w okresie dorastania, dla której bezpośrednie kontakty z rówieśnikami są kluczowe.

- Problemy, z którymi się borykają, są też związane z relacją, czy z tym, co się dzieje w domu, więc są naprawdę w dużo trudniejszej sytuacji niż osoby dorosłe - tłumaczy Krystian Rubacha ze Stowarzyszenia "Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa".

Lekarze zachęcają, szczególnie teraz, do korzystania z pomocy specjalistów. - (Pacjenci - przyp. red.) często się nie chcą zgłosić, często są przez sąsiadów, rodzinę stygmatyzowani, jeśli gdziekolwiek pojawiają się z takimi problemami. Chodzenie do psychologa, do terapeuty, do psychiatry w Polsce nie jest trendy, a powinno być normalną rzeczą - apeluje doktor Michał Sutkowski, członek Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Towar najbardziej deficytowy w izolacji to bliskość. - Warto jest po prostu z drugim człowiekiem pobyć, potowarzyszyć mu. To jest najlepszy lek na problemy ze stresem, z napięciem - tłumaczy Krystian Rubacha.

Można zostać w domu i zarazem pójść do kogoś z wizytą. Jeśli nie ma internetu, można przez telefon. Czasami wystarczy z kimś po prostu pomilczeć.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS