Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być wielu kandydatów spośród samorządowców

Źródło:
Fakty TVN
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowców
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowców
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowcówKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Coraz więcej wiadomo o porozumieniu opozycji w sprawie paktu senackiego. Liderzy - jak zapewniają - zbliżają się do końca ustaleń w sprawie kandydatów. Wśród nich może być wielu samorządowców, ale nie zabraknie też rozpoznawalnych nazwisk.

Utrzymywana w tajemnicy rozmowa liderów czterech partii opozycyjnych jest ich przedostatnim spotkaniem przed ostatecznym podpisaniem paktu senackiego. - Prowadzimy te rozmowy w dobrej, przyjemnej atmosferze. Kochamy się - zapewnia Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy. - Już ostatnia prosta. Moim zdaniem wszystko jest na bardzo, bardzo dobrej drodze. Myślę, że to jest kwestia kilku najbliższych dni i wszystko będzie dopięte - informuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pakt senacki negocjowali przedstawiciele partii, a liderzy mają rozstrzygnąć sprawy sporne. - Spornych miejsc zostało niewiele, może 2-3 duże miasta - mówi Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Najważniejsza jest Warszawa z czterema mandatami. W stolicy pewnymi kandydatami są dotychczasowi senatorowie Marek Borowski i Aleksander Pociej. Jest wolny okręg po zmarłej senator Barbarze Borys-Damięckiej i okręg senatora Koalicji Polskiej Michała Ujazdowskiego, ale Koalicja Obywatelska chce na to miejsce Adama Bodnara. Ujazdowski miałby kandydować z Dolnego Śląska. Sprawa czwartego okręgu wciąż nie jest rozstrzygnięta. - Badamy część kandydatów, jak wypadają, jaki jest ich potencjał wyborczy - przyznaje Kosiniak-Kamysz.

Zobacz również: Rafał Trzaskowski: musimy zapewnić, by wybory były pilnowane

Roman Giertych nie będzie kandydatem paktu senackiego. - Na razie nie jest zgłoszony przez żadnego z koalicjantów w ramach paktu - informuje Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Nie było mowy o panu mecenasie - dodaje lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dlaczego Kaczyński atakuje Tuska? "Widzę przestraszonego człowieka"
Dlaczego Kaczyński atakuje Tuska? "Widzę przestraszonego człowieka"Maciej Knapik/Fakty TVN

Pytania o kandydaturę Giertycha

Giertycha miała zgłosić Polska 2050, ale się z tego wycofała. Teraz proponuje inne rozwiązanie. - On powinien wystartować tak, jak chce, jako kandydat niezależny, a pakt senacki nie powinien wystawiać przeciwko niemu kontrkandydata - przybliża Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

To jest sprawa do rozstrzygnięcia - podobnie jak kandydowanie Ryszarda Petru. Wystartuje z paktu senackiego, ale z okręgu, w którym o mandat trzeba powalczyć. - Musi załatwić swoje kwestie wewnętrzne z Nowoczesną - komentuje Kierwiński.

Czytaj też: Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Nie będziemy rządzili z Konfederacją. Ich program to pomysły szaleńców

Z dotychczasowych senatorów wystartują niemal wszyscy. Wyjątki to Gabriela Morawska-Stanecka, Marcin Bosacki i Krzysztof Brejza - wszyscy kandydują do Sejmu. Do Senatu z Poznania startuje Rafał Grupiński. Kandydatem na miejsce Brejzy będzie jego ojciec - prezydent Inowrocławia.

Silna reprezentacja samorządu

Samorządowcy mają mieć w pakcie senackim silną reprezentację. - Marzy mi się powrót do samorządu, ale Polska jest ważniejsza dzisiaj - podkreśla Wadim Tyszkiewicz z Koła Senatorów Niezależnych.

Z taką samą motywacją, co były prezydent Nowej Soli do Sejmu, chce kandydować obecny prezydent Sopotu. - Czasami trzeba poświęcić swoje ojczyzny lokalne i tak jak wielu innych prezydentów miast, burmistrzów, czy wójtów jestem gotów wystartować w tych wyborach - deklaruje Jacek Karnowski.

Jacek Karnowski: jestem gotów wystartować w wyborach do Sejmu
Jacek Karnowski: jestem gotów wystartować w wyborach do SejmuTVN24

Samorządowcy, którzy założyli stowarzyszenie "Tak! Dla Polski", wystartują z list Koalicji Obywatelskiej. Mowa o kilkunastu nazwiskach. - Tu nie chodzi tylko o te wielkie nazwiska, które zna cała Polska, ale również o tych samorządowców, którzy są bardzo istotni, rozpoznawalni, którzy są darzeni zaufaniem w swoich małych miastach - zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W wyborach do Senatu nie wystartują prezydenci dużych miast. Zapowiadają oni wsparcie dla kandydatów samorządowych. - Nie tylko wesprzeć opozycję, ale przede wszystkim uratować samorząd. Od lat widzimy zmianę modelu państwa i my nie chcemy autokracji - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zależy nam na demokracji, zależy nam na decentralizacji, zależy nam na silnym samorządzie - dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Samorządowcy będą też obecni na listach kandydatów opozycji do Sejmu. - Drogi Polski Ład zdemolował finanse samorządów i dzisiaj samorządowcy powinni kandydować do Sejmu, do Senatu, bo jeżeli tam będą, to nikt nie pozwoli, żeby lokalnych ludzi okradać - wskazuje poseł Gawkowski.

Dla wielu samorządowców ta kampania będzie tylko rozgrzewką. - Najważniejsze dzisiaj dla nas są wybory parlamentarne, ale tak samo ważne będą samorządowe - zaznacza Grzegorz Schetyna, poseł Platformy Obywatelskiej.

Władza zdecydowała, że wybory samorządowe odbędą się dopiero po parlamentarnych, choć miało być odwrotnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS