Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być wielu kandydatów spośród samorządowców

Źródło:
Fakty TVN
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowców
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowców
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowcówKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Coraz więcej wiadomo o porozumieniu opozycji w sprawie paktu senackiego. Liderzy - jak zapewniają - zbliżają się do końca ustaleń w sprawie kandydatów. Wśród nich może być wielu samorządowców, ale nie zabraknie też rozpoznawalnych nazwisk.

Utrzymywana w tajemnicy rozmowa liderów czterech partii opozycyjnych jest ich przedostatnim spotkaniem przed ostatecznym podpisaniem paktu senackiego. - Prowadzimy te rozmowy w dobrej, przyjemnej atmosferze. Kochamy się - zapewnia Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy. - Już ostatnia prosta. Moim zdaniem wszystko jest na bardzo, bardzo dobrej drodze. Myślę, że to jest kwestia kilku najbliższych dni i wszystko będzie dopięte - informuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pakt senacki negocjowali przedstawiciele partii, a liderzy mają rozstrzygnąć sprawy sporne. - Spornych miejsc zostało niewiele, może 2-3 duże miasta - mówi Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Najważniejsza jest Warszawa z czterema mandatami. W stolicy pewnymi kandydatami są dotychczasowi senatorowie Marek Borowski i Aleksander Pociej. Jest wolny okręg po zmarłej senator Barbarze Borys-Damięckiej i okręg senatora Koalicji Polskiej Michała Ujazdowskiego, ale Koalicja Obywatelska chce na to miejsce Adama Bodnara. Ujazdowski miałby kandydować z Dolnego Śląska. Sprawa czwartego okręgu wciąż nie jest rozstrzygnięta. - Badamy część kandydatów, jak wypadają, jaki jest ich potencjał wyborczy - przyznaje Kosiniak-Kamysz.

Zobacz również: Rafał Trzaskowski: musimy zapewnić, by wybory były pilnowane

Roman Giertych nie będzie kandydatem paktu senackiego. - Na razie nie jest zgłoszony przez żadnego z koalicjantów w ramach paktu - informuje Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Nie było mowy o panu mecenasie - dodaje lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dlaczego Kaczyński atakuje Tuska? "Widzę przestraszonego człowieka"
Dlaczego Kaczyński atakuje Tuska? "Widzę przestraszonego człowieka"Maciej Knapik/Fakty TVN

Pytania o kandydaturę Giertycha

Giertycha miała zgłosić Polska 2050, ale się z tego wycofała. Teraz proponuje inne rozwiązanie. - On powinien wystartować tak, jak chce, jako kandydat niezależny, a pakt senacki nie powinien wystawiać przeciwko niemu kontrkandydata - przybliża Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

To jest sprawa do rozstrzygnięcia - podobnie jak kandydowanie Ryszarda Petru. Wystartuje z paktu senackiego, ale z okręgu, w którym o mandat trzeba powalczyć. - Musi załatwić swoje kwestie wewnętrzne z Nowoczesną - komentuje Kierwiński.

Czytaj też: Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Nie będziemy rządzili z Konfederacją. Ich program to pomysły szaleńców

Z dotychczasowych senatorów wystartują niemal wszyscy. Wyjątki to Gabriela Morawska-Stanecka, Marcin Bosacki i Krzysztof Brejza - wszyscy kandydują do Sejmu. Do Senatu z Poznania startuje Rafał Grupiński. Kandydatem na miejsce Brejzy będzie jego ojciec - prezydent Inowrocławia.

Silna reprezentacja samorządu

Samorządowcy mają mieć w pakcie senackim silną reprezentację. - Marzy mi się powrót do samorządu, ale Polska jest ważniejsza dzisiaj - podkreśla Wadim Tyszkiewicz z Koła Senatorów Niezależnych.

Z taką samą motywacją, co były prezydent Nowej Soli do Sejmu, chce kandydować obecny prezydent Sopotu. - Czasami trzeba poświęcić swoje ojczyzny lokalne i tak jak wielu innych prezydentów miast, burmistrzów, czy wójtów jestem gotów wystartować w tych wyborach - deklaruje Jacek Karnowski.

Jacek Karnowski: jestem gotów wystartować w wyborach do Sejmu
Jacek Karnowski: jestem gotów wystartować w wyborach do SejmuTVN24

Samorządowcy, którzy założyli stowarzyszenie "Tak! Dla Polski", wystartują z list Koalicji Obywatelskiej. Mowa o kilkunastu nazwiskach. - Tu nie chodzi tylko o te wielkie nazwiska, które zna cała Polska, ale również o tych samorządowców, którzy są bardzo istotni, rozpoznawalni, którzy są darzeni zaufaniem w swoich małych miastach - zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W wyborach do Senatu nie wystartują prezydenci dużych miast. Zapowiadają oni wsparcie dla kandydatów samorządowych. - Nie tylko wesprzeć opozycję, ale przede wszystkim uratować samorząd. Od lat widzimy zmianę modelu państwa i my nie chcemy autokracji - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zależy nam na demokracji, zależy nam na decentralizacji, zależy nam na silnym samorządzie - dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Samorządowcy będą też obecni na listach kandydatów opozycji do Sejmu. - Drogi Polski Ład zdemolował finanse samorządów i dzisiaj samorządowcy powinni kandydować do Sejmu, do Senatu, bo jeżeli tam będą, to nikt nie pozwoli, żeby lokalnych ludzi okradać - wskazuje poseł Gawkowski.

Dla wielu samorządowców ta kampania będzie tylko rozgrzewką. - Najważniejsze dzisiaj dla nas są wybory parlamentarne, ale tak samo ważne będą samorządowe - zaznacza Grzegorz Schetyna, poseł Platformy Obywatelskiej.

Władza zdecydowała, że wybory samorządowe odbędą się dopiero po parlamentarnych, choć miało być odwrotnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS