Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być wielu kandydatów spośród samorządowców

Źródło:
Fakty TVN
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowców
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowców
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Pakt senacki to "kwestia kilku najbliższych dni". Ma być dużo kandydatów spośród samorządowcówKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Coraz więcej wiadomo o porozumieniu opozycji w sprawie paktu senackiego. Liderzy - jak zapewniają - zbliżają się do końca ustaleń w sprawie kandydatów. Wśród nich może być wielu samorządowców, ale nie zabraknie też rozpoznawalnych nazwisk.

Utrzymywana w tajemnicy rozmowa liderów czterech partii opozycyjnych jest ich przedostatnim spotkaniem przed ostatecznym podpisaniem paktu senackiego. - Prowadzimy te rozmowy w dobrej, przyjemnej atmosferze. Kochamy się - zapewnia Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy. - Już ostatnia prosta. Moim zdaniem wszystko jest na bardzo, bardzo dobrej drodze. Myślę, że to jest kwestia kilku najbliższych dni i wszystko będzie dopięte - informuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pakt senacki negocjowali przedstawiciele partii, a liderzy mają rozstrzygnąć sprawy sporne. - Spornych miejsc zostało niewiele, może 2-3 duże miasta - mówi Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Najważniejsza jest Warszawa z czterema mandatami. W stolicy pewnymi kandydatami są dotychczasowi senatorowie Marek Borowski i Aleksander Pociej. Jest wolny okręg po zmarłej senator Barbarze Borys-Damięckiej i okręg senatora Koalicji Polskiej Michała Ujazdowskiego, ale Koalicja Obywatelska chce na to miejsce Adama Bodnara. Ujazdowski miałby kandydować z Dolnego Śląska. Sprawa czwartego okręgu wciąż nie jest rozstrzygnięta. - Badamy część kandydatów, jak wypadają, jaki jest ich potencjał wyborczy - przyznaje Kosiniak-Kamysz.

Zobacz również: Rafał Trzaskowski: musimy zapewnić, by wybory były pilnowane

Roman Giertych nie będzie kandydatem paktu senackiego. - Na razie nie jest zgłoszony przez żadnego z koalicjantów w ramach paktu - informuje Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Nie było mowy o panu mecenasie - dodaje lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dlaczego Kaczyński atakuje Tuska? "Widzę przestraszonego człowieka"
Dlaczego Kaczyński atakuje Tuska? "Widzę przestraszonego człowieka"Maciej Knapik/Fakty TVN

Pytania o kandydaturę Giertycha

Giertycha miała zgłosić Polska 2050, ale się z tego wycofała. Teraz proponuje inne rozwiązanie. - On powinien wystartować tak, jak chce, jako kandydat niezależny, a pakt senacki nie powinien wystawiać przeciwko niemu kontrkandydata - przybliża Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

To jest sprawa do rozstrzygnięcia - podobnie jak kandydowanie Ryszarda Petru. Wystartuje z paktu senackiego, ale z okręgu, w którym o mandat trzeba powalczyć. - Musi załatwić swoje kwestie wewnętrzne z Nowoczesną - komentuje Kierwiński.

Czytaj też: Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Nie będziemy rządzili z Konfederacją. Ich program to pomysły szaleńców

Z dotychczasowych senatorów wystartują niemal wszyscy. Wyjątki to Gabriela Morawska-Stanecka, Marcin Bosacki i Krzysztof Brejza - wszyscy kandydują do Sejmu. Do Senatu z Poznania startuje Rafał Grupiński. Kandydatem na miejsce Brejzy będzie jego ojciec - prezydent Inowrocławia.

Silna reprezentacja samorządu

Samorządowcy mają mieć w pakcie senackim silną reprezentację. - Marzy mi się powrót do samorządu, ale Polska jest ważniejsza dzisiaj - podkreśla Wadim Tyszkiewicz z Koła Senatorów Niezależnych.

Z taką samą motywacją, co były prezydent Nowej Soli do Sejmu, chce kandydować obecny prezydent Sopotu. - Czasami trzeba poświęcić swoje ojczyzny lokalne i tak jak wielu innych prezydentów miast, burmistrzów, czy wójtów jestem gotów wystartować w tych wyborach - deklaruje Jacek Karnowski.

Jacek Karnowski: jestem gotów wystartować w wyborach do Sejmu
Jacek Karnowski: jestem gotów wystartować w wyborach do SejmuTVN24

Samorządowcy, którzy założyli stowarzyszenie "Tak! Dla Polski", wystartują z list Koalicji Obywatelskiej. Mowa o kilkunastu nazwiskach. - Tu nie chodzi tylko o te wielkie nazwiska, które zna cała Polska, ale również o tych samorządowców, którzy są bardzo istotni, rozpoznawalni, którzy są darzeni zaufaniem w swoich małych miastach - zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W wyborach do Senatu nie wystartują prezydenci dużych miast. Zapowiadają oni wsparcie dla kandydatów samorządowych. - Nie tylko wesprzeć opozycję, ale przede wszystkim uratować samorząd. Od lat widzimy zmianę modelu państwa i my nie chcemy autokracji - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zależy nam na demokracji, zależy nam na decentralizacji, zależy nam na silnym samorządzie - dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Samorządowcy będą też obecni na listach kandydatów opozycji do Sejmu. - Drogi Polski Ład zdemolował finanse samorządów i dzisiaj samorządowcy powinni kandydować do Sejmu, do Senatu, bo jeżeli tam będą, to nikt nie pozwoli, żeby lokalnych ludzi okradać - wskazuje poseł Gawkowski.

Dla wielu samorządowców ta kampania będzie tylko rozgrzewką. - Najważniejsze dzisiaj dla nas są wybory parlamentarne, ale tak samo ważne będą samorządowe - zaznacza Grzegorz Schetyna, poseł Platformy Obywatelskiej.

Władza zdecydowała, że wybory samorządowe odbędą się dopiero po parlamentarnych, choć miało być odwrotnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS