Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN
Rodzice wcześniaków otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"
Rodzice wcześniaków otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rodzice wcześniaków otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Brakujące miesiące nadrabia urokiem. Emilka urodziła się dwa miesiące za wcześnie, a zaraz po urodzeniu miała operację. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku jeszcze trochę pomieszka. - Będzie wszystko dobrze. Na razie musimy tutaj być jeszcze z sześć tygodni około - informuje Martyna Richert, mama wcześniaka. Sześć tygodni, które mama Emilki powinna spędzić z nią w domu.

- Rodzice, kiedy stoją przy takim łóżeczku dziecka w szpitalu, nie są na urlopie. Tym rodzicom należy oddać stracony czas. Oddać czas, który skradł los, choroba - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, posłanka Nowej Lewicy.

Mechanizm "tydzień za tydzień"

I tak się właśnie stanie. Resort rodziny ma gotowy projekt nowych przepisów. - Polityka społeczna w najlepszym wydaniu. Nie spodziewałam się, że to się uda zrobić w ciągu pięciu miesięcy - komentuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".

Dopiero niedawno politycy, po apelach lekarzy i organizacji społecznych, zabrali się za to, co w innych krajach już dawno zrozumiano.

- Trudno porównywać rodziców noworodka zdrowego, urodzonego o czasie, i rodziców dziecka, które przez wiele tygodni, a czasami miesięcy, wymaga hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii - mówi profesor Tomasz Szczapa, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

To właśnie ich urlopy zostaną wkrótce wydłużone. - Proponujemy taki mechanizm "tydzień za tydzień". Tydzień hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, do ośmiu tygodni - przekazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dla matek lub ojców, zarówno wcześniaków, jak i noworodków hospitalizowanych po urodzeniu.

- Będą mogli zawnioskować do ZUS-u na specjalnym formularzu o wydłużenie urlopu - informuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku

Przepisami przygotowanymi w Ministerstwie Rodziny zajmą się teraz rząd, a potem parlament. - W rok 2025 powinniśmy wejść z nowymi przepisami - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szczegóły projektu ministra ogłosi w piątek. - Myślę, że to jest dobry pomysł - ocenia Martyna Richert. Także dlatego, że nawet i właściwy urlop po wyjściu ze szpitala urlopem nie będzie. - Czekają nas rehabilitacje, fizjoterapeuci, no bo wiadomo, jest wcześniakiem i to będzie też jej potrzebne - mówi Martyna Richert.

ZOBACZ TEŻ: Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Wczesne narodziny to problem dotyczący nie tylko samego dziecka. Dodatkowy czas się przyda. - Promując to wydłużenie czasu, możemy przyczynić się do poprawy kondycji nie tylko dziecka, ale też reszty rodziny - komentuje profesor Tomasz Szczapa.

Bo rodzina musi nadrobić to, co zostało stracone przez pobyt w szpitalu. - Ta więź, no, niestety, była troszeczkę zaburzona, więc oni muszą mieć czas, żeby nauczyć się siebie, (...) mieć czas po prostu na odbudowanie tej więzi, na zdobycie jej przede wszystkim - mówi Milena Brodnicka, pielęgniarka z Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS