Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN
Rodzice wcześniaków otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"
Rodzice wcześniaków otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rodzice wcześniaków otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Brakujące miesiące nadrabia urokiem. Emilka urodziła się dwa miesiące za wcześnie, a zaraz po urodzeniu miała operację. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku jeszcze trochę pomieszka. - Będzie wszystko dobrze. Na razie musimy tutaj być jeszcze z sześć tygodni około - informuje Martyna Richert, mama wcześniaka. Sześć tygodni, które mama Emilki powinna spędzić z nią w domu.

- Rodzice, kiedy stoją przy takim łóżeczku dziecka w szpitalu, nie są na urlopie. Tym rodzicom należy oddać stracony czas. Oddać czas, który skradł los, choroba - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, posłanka Nowej Lewicy.

Mechanizm "tydzień za tydzień"

I tak się właśnie stanie. Resort rodziny ma gotowy projekt nowych przepisów. - Polityka społeczna w najlepszym wydaniu. Nie spodziewałam się, że to się uda zrobić w ciągu pięciu miesięcy - komentuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".

Dopiero niedawno politycy, po apelach lekarzy i organizacji społecznych, zabrali się za to, co w innych krajach już dawno zrozumiano.

- Trudno porównywać rodziców noworodka zdrowego, urodzonego o czasie, i rodziców dziecka, które przez wiele tygodni, a czasami miesięcy, wymaga hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii - mówi profesor Tomasz Szczapa, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

To właśnie ich urlopy zostaną wkrótce wydłużone. - Proponujemy taki mechanizm "tydzień za tydzień". Tydzień hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, do ośmiu tygodni - przekazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dla matek lub ojców, zarówno wcześniaków, jak i noworodków hospitalizowanych po urodzeniu.

- Będą mogli zawnioskować do ZUS-u na specjalnym formularzu o wydłużenie urlopu - informuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku

Przepisami przygotowanymi w Ministerstwie Rodziny zajmą się teraz rząd, a potem parlament. - W rok 2025 powinniśmy wejść z nowymi przepisami - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szczegóły projektu ministra ogłosi w piątek. - Myślę, że to jest dobry pomysł - ocenia Martyna Richert. Także dlatego, że nawet i właściwy urlop po wyjściu ze szpitala urlopem nie będzie. - Czekają nas rehabilitacje, fizjoterapeuci, no bo wiadomo, jest wcześniakiem i to będzie też jej potrzebne - mówi Martyna Richert.

ZOBACZ TEŻ: Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Wczesne narodziny to problem dotyczący nie tylko samego dziecka. Dodatkowy czas się przyda. - Promując to wydłużenie czasu, możemy przyczynić się do poprawy kondycji nie tylko dziecka, ale też reszty rodziny - komentuje profesor Tomasz Szczapa.

Bo rodzina musi nadrobić to, co zostało stracone przez pobyt w szpitalu. - Ta więź, no, niestety, była troszeczkę zaburzona, więc oni muszą mieć czas, żeby nauczyć się siebie, (...) mieć czas po prostu na odbudowanie tej więzi, na zdobycie jej przede wszystkim - mówi Milena Brodnicka, pielęgniarka z Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS