Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstało Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu pacjentki mają opiekę onkologów, ginekologów, położników, radiologów i psychologów. Centrum kosztowało ponad 15 milionów złotych. Zostało sfinansowane z unijnych środków.

Zanim pojawił się uśmiech, było dużo łez. Pani Weronika w czwartym miesiącu ciąży dowiedziała się, że ma nowotwór śródpiersia. - Duży płacz, duży szloch - przyznaje Weronika Syska. - Miałam dla kogo walczyć. Ciężko było, ale trzeba było się podnieść i walczyć - dodaje.

Lekarze podejrzewali, że urodzi chore dziecko

O chorobie dowiedziała się po rutynowych badaniach, które należy wykonać przed amniopunkcją. Lekarze podejrzewali, że urodzi dziecko z zespołem Downa. - CRP miałam za wysokie. Próbowali obniżyć, ale ono ciągle rosło i zaczęła się cała droga szukania przyczyny. Trwało to około dwóch miesięcy - wspomina pani Weronika.

Dwa miesiące niepewności, a po diagnozie kolejnych kilkanaście tygodni bólu, ale przede wszystkim strachu o dziecko. - Te mamy, te ciężarne kobiety, które nazywamy boskimi matkami, leczymy chemioterapią. Ich dzieci przed urodzeniem są narażone na cytostatyki - tłumaczy Ewa Kalinka, doktor habilitowana nauk medycznych i kierownik Kliniki Onkologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Rak czy nowotwór złośliwy to jest dla każdego człowieka ogromnie trudne, wszystko przewraca się do góry nogami, to możemy wyobrazić sobie, co czuje kobieta w ciąży, która martwi się o siebie i troszczy się o dziecko - mówi Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

ZOBACZ TEŻ: Projekt noweli o Krajowej Sieci Onkologicznej przyjęty przez rząd. "Ratuje dostępność w 259 szpitalach"

Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktu
Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktuTVN24

- To są pacjentki, które zmagają się z nieprawdopodobnym stresem i lękiem, który dotyczy nie tylko własnego zdrowia, ale również zdrowia i przyszłości ich nienarodzonego dziecka. To są bardzo bohaterskie kobiety - mówi Mariusz Grzesiak, doktor habilitowany nauk medycznych i kierownik kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Dla tych bohaterek w Instytucie Centrum Zdrowia Matki w Łodzi czwartego kwietnia oficjalnie otwarto pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu są diagnozowane i leczone. - Zazwyczaj w klinikach onkologicznych nie tworzy się oddziałów położniczych, dlatego że techniki, które stosujemy w onkologii, czyli chemioterapia czy radioterapia, są wysoce szkodliwe dla ciężarnych - zwraca uwagę Ewa Kalinka.

Jak leczyć, by nie zagrozić bezpieczeństwu płodu?

- Ważne jest, żeby te kobiety dostały taką wysokospecjalistyczną opiekę, czyli nie tylko onkologiczną, ale we współpracy z ginekologami, położnikami - mówi Iwona Maroszyńska.

Jest też wsparcie psychologa. - To są pacjentki, które są, oczywiście, bardzo silne i maja nieprawdopodobną wolę przetrwania i przejścia tego leczenia, ale wsparcie psychologów jest czymś bardzo istotnym - komentuje Mariusz Grzesiak. - Sztab ludzi, którzy się nami zajmowali, był bardzo duży, więc bardzo dziękuję wszystkim - mówi pani Weronika.

Pacjentki w ciąży dostają chemię, czasami konieczna jest operacja. - Jestem po chemioterapii. Przyjęłam sześć cykli, no i na ten moment rutynowa kontrola, i mam nadzieję, że będzie w porządku i nic nie wróci - mówi pani Weronika.

- Musimy podać kobiecie całe leczenie, żeby uratować jej życie, ale ani trochę więcej; aby dziecko dostało tych leków jak najmniej - tłumaczy Ewa Kalinka. Onkolodzy podkreślają, że leczenie musi być skuteczne dla matki, a jednocześnie bezpieczne dla płodu.

- Musimy wziąć pod uwagę dojrzałość płodu, jaki lek w którym momencie możemy podać, w którym momencie zakończyć ciążę - mówi Maroszyńska. - W ciąży nie stosujemy nigdy radioterapii ani hormonoterapii, bo są to metody, które wywołują ogromny odsetek wad wrodzonych u dzieci - dodaje Kalinka.

Rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka

Centrum znajduje się na terenie wyremontowanej kliniki onkologii, gdzie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych technologii, na przykład urządzenia do transportu leków zbudowanego z tub. Onkolodzy wyliczają, że w Polsce rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka. Prawie jedna czwarta z nich leczona jest w tej klinice.

ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór

Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalach
Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalachTVN24

- To jest trudne leczenie, ono wymaga od tych pacjentek wielu wyrzeczeń i bardzo dużej dyscypliny, ale to jest leczenie, które przynosi efekty - mówi Grzesiak. - Galeria portretów dzieci, które urodziły się po leczeniu w tej klinice, rośnie z miesiąca na miesiąc. Te dzieci są zdrowe - opowiada Kalinka. Tam była leczona pani Weronika i to tam na świat przyszedł jej syn, Aleksander. Chłopiec jest wcześniakiem, skończył siedem miesięcy. - Super opieka, wiedziałam, że jestem w najlepszych rękach, więc pod tym względem się nie martwiłam. Podejście do pacjenta, do tego wszystkiego... Było tak super, to też pomogło przetrwać to wszystko - podsumowuje pani Weronika. - Bardzo dziękuję - dodaje. Bez wsparcia męża i rodziny 27-latce byłoby dużo trudniej walczyć o swoje życie i zdrowie dziecka. Teraz pani Weronika jest już wyleczona.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni, czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS