Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstało Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu pacjentki mają opiekę onkologów, ginekologów, położników, radiologów i psychologów. Centrum kosztowało ponad 15 milionów złotych. Zostało sfinansowane z unijnych środków.

Zanim pojawił się uśmiech, było dużo łez. Pani Weronika w czwartym miesiącu ciąży dowiedziała się, że ma nowotwór śródpiersia. - Duży płacz, duży szloch - przyznaje Weronika Syska. - Miałam dla kogo walczyć. Ciężko było, ale trzeba było się podnieść i walczyć - dodaje.

Lekarze podejrzewali, że urodzi chore dziecko

O chorobie dowiedziała się po rutynowych badaniach, które należy wykonać przed amniopunkcją. Lekarze podejrzewali, że urodzi dziecko z zespołem Downa. - CRP miałam za wysokie. Próbowali obniżyć, ale ono ciągle rosło i zaczęła się cała droga szukania przyczyny. Trwało to około dwóch miesięcy - wspomina pani Weronika.

Dwa miesiące niepewności, a po diagnozie kolejnych kilkanaście tygodni bólu, ale przede wszystkim strachu o dziecko. - Te mamy, te ciężarne kobiety, które nazywamy boskimi matkami, leczymy chemioterapią. Ich dzieci przed urodzeniem są narażone na cytostatyki - tłumaczy Ewa Kalinka, doktor habilitowana nauk medycznych i kierownik Kliniki Onkologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Rak czy nowotwór złośliwy to jest dla każdego człowieka ogromnie trudne, wszystko przewraca się do góry nogami, to możemy wyobrazić sobie, co czuje kobieta w ciąży, która martwi się o siebie i troszczy się o dziecko - mówi Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

ZOBACZ TEŻ: Projekt noweli o Krajowej Sieci Onkologicznej przyjęty przez rząd. "Ratuje dostępność w 259 szpitalach"

Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktu
Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktuTVN24

- To są pacjentki, które zmagają się z nieprawdopodobnym stresem i lękiem, który dotyczy nie tylko własnego zdrowia, ale również zdrowia i przyszłości ich nienarodzonego dziecka. To są bardzo bohaterskie kobiety - mówi Mariusz Grzesiak, doktor habilitowany nauk medycznych i kierownik kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Dla tych bohaterek w Instytucie Centrum Zdrowia Matki w Łodzi czwartego kwietnia oficjalnie otwarto pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu są diagnozowane i leczone. - Zazwyczaj w klinikach onkologicznych nie tworzy się oddziałów położniczych, dlatego że techniki, które stosujemy w onkologii, czyli chemioterapia czy radioterapia, są wysoce szkodliwe dla ciężarnych - zwraca uwagę Ewa Kalinka.

Jak leczyć, by nie zagrozić bezpieczeństwu płodu?

- Ważne jest, żeby te kobiety dostały taką wysokospecjalistyczną opiekę, czyli nie tylko onkologiczną, ale we współpracy z ginekologami, położnikami - mówi Iwona Maroszyńska.

Jest też wsparcie psychologa. - To są pacjentki, które są, oczywiście, bardzo silne i maja nieprawdopodobną wolę przetrwania i przejścia tego leczenia, ale wsparcie psychologów jest czymś bardzo istotnym - komentuje Mariusz Grzesiak. - Sztab ludzi, którzy się nami zajmowali, był bardzo duży, więc bardzo dziękuję wszystkim - mówi pani Weronika.

Pacjentki w ciąży dostają chemię, czasami konieczna jest operacja. - Jestem po chemioterapii. Przyjęłam sześć cykli, no i na ten moment rutynowa kontrola, i mam nadzieję, że będzie w porządku i nic nie wróci - mówi pani Weronika.

- Musimy podać kobiecie całe leczenie, żeby uratować jej życie, ale ani trochę więcej; aby dziecko dostało tych leków jak najmniej - tłumaczy Ewa Kalinka. Onkolodzy podkreślają, że leczenie musi być skuteczne dla matki, a jednocześnie bezpieczne dla płodu.

- Musimy wziąć pod uwagę dojrzałość płodu, jaki lek w którym momencie możemy podać, w którym momencie zakończyć ciążę - mówi Maroszyńska. - W ciąży nie stosujemy nigdy radioterapii ani hormonoterapii, bo są to metody, które wywołują ogromny odsetek wad wrodzonych u dzieci - dodaje Kalinka.

Rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka

Centrum znajduje się na terenie wyremontowanej kliniki onkologii, gdzie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych technologii, na przykład urządzenia do transportu leków zbudowanego z tub. Onkolodzy wyliczają, że w Polsce rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka. Prawie jedna czwarta z nich leczona jest w tej klinice.

ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór

Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalach
Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalachTVN24

- To jest trudne leczenie, ono wymaga od tych pacjentek wielu wyrzeczeń i bardzo dużej dyscypliny, ale to jest leczenie, które przynosi efekty - mówi Grzesiak. - Galeria portretów dzieci, które urodziły się po leczeniu w tej klinice, rośnie z miesiąca na miesiąc. Te dzieci są zdrowe - opowiada Kalinka. Tam była leczona pani Weronika i to tam na świat przyszedł jej syn, Aleksander. Chłopiec jest wcześniakiem, skończył siedem miesięcy. - Super opieka, wiedziałam, że jestem w najlepszych rękach, więc pod tym względem się nie martwiłam. Podejście do pacjenta, do tego wszystkiego... Było tak super, to też pomogło przetrwać to wszystko - podsumowuje pani Weronika. - Bardzo dziękuję - dodaje. Bez wsparcia męża i rodziny 27-latce byłoby dużo trudniej walczyć o swoje życie i zdrowie dziecka. Teraz pani Weronika jest już wyleczona.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS