Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życie. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"

Źródło:
Fakty TVN
Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życia. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"
Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życia. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"
Paweł Szot/Fakty TVN
Ochotnicy w Ukrainie nie boją się ryzykować życia. "Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni"Paweł Szot/Fakty TVN

Alarmy przeciwrakietowe w Kijowie to codzienność. 7 listopada wstrzymał rozmowę w "Faktach po Faktach". W stolicy Ukrainy spadły z nieba na szczęście tylko odłamki, ale w Charkowie bomba spadła na blok mieszkalny. Ukraina potrzebuje wsparcia, żeby bronić się przed terrorem Putina. Wsparcie to nie tylko broń od Zachodu, ale także zagraniczni ochotnicy, którzy udają się na front.

W nocy z 7 na 8 listopada w Kijowie dwukrotnie ogłaszano alarm przeciwlotniczy. Miasto po raz kolejny było atakowane dronami i rakietami. Stolica Ukrainy jest poza zasięgiem bomb szybujących z lat 70., które zawierają od pół tony do trzech ton materiałów wybuchowych.

Tego samego nie można, niestety, powiedzieć o Charkowie, gdzie tej nocy spadły takie bomby. Medycy musieli ewakuować rannych do stacji metra, bo w czasie akcji ratunkowej ogłoszono kolejny alarm. Wcześniej półtonowa bomba spadła na blok mieszkalny.

- Zostaliśmy zablokowani w mieszkaniu. Krzyczeliśmy po pomoc. Na szczęście ratownicy zjawili się błyskawicznie i wyważyli drzwi. Wszędzie było pełno dymu. Udusilibyśmy się - powiedziała dziennikarzom Maryna Iremietiewa, mieszkanka zniszczonego bloku.

CZYTAJ TAKŻE: Kierowane bomby spadły na Zaporoże, rośnie liczba rannych

Ataki rakietowe na ukraińskie miasta

Rosyjskie rakiety i drony uderzyły także w Odessę. - Fala uderzeniowa wszystko zniszczyła. Leciał bardzo nisko - opisała Halyna Jasinska, mieszkanka Odessy.

W Zaporożu w środowym nalocie zginęło siedem osób. - Moje dziecko jest na intensywnej terapii. Żona z połamanymi kośćmi też trafiła do szpitala - wyznał Dmytro Palapko, mężczyzna ranny w rosyjskim ataku.

Do Kijowa nie dolatują rosyjskie bomby szybujące, ale drony i rakiety już tak. Wielogodzinne alarmy powietrzne to codzienność. 7 listopada prof. Katarzyna Pisarska, gościni programu "Fakty po Faktach", musiała przerwać wystąpienie na wizji, bo rozbrzmiał alarm przeciwlotniczy.

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"
"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"TVN24

Każda noc to zniszczenia i rany. Na 34-piętrowy budynek w centrum Kijowa spadły szczątki zestrzelonego drona. Rosja stosuje terror, a Ukraina potrzebuje wsparcia, by się przed nim bronić.

ZOBACZ TEŻ: Dron uderzył w wieżowiec, gdzie mieszka ambasador Estonii

Ukrainie pomagają w walce amerykańscy ochotnicy

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie uzbrojenie za dziesiątki miliardów dolarów, ale broń to nie wszystko. Nad Dniepr docierają także amerykańscy ochotnicy, jak Teksańczyk o pseudonimie Saxon. - Wolni ludzie powinni bronić ludzi, którzy próbują być wolni. To jest obowiązek i odpowiedzialność, bo tylko wtedy wolni ludzie będą mogli przetrwać w świecie, w którym ktoś chce wolność zabić - mówi Saxon.

Saxon służył w ukraińskiej piechocie morskiej. Walczył w Donbasie, później forsował Dniepr. W krwawych walkach o przyczółek w Krynkach stracił rękę. - Wydawało mi się, że złamałem rękę, ale jak na nią spojrzałem, to wyglądało całkiem inaczej, niż podpowiadał mi mój mózg. Do tej pory wydaje mi się, że mam rękę - twierdzi.

Mando ma za sobą pięć lat w amerykańskich wojskach powietrznodesantowych. Teraz, już jako cywil, przybył na Ukrainę. Zaciągnął się do trzeciej brygady szturmowej. - Jeśli nie powstrzymamy ich tutaj w Ukrainie, to zamieni się to w większą, bardziej kosztowną wojnę, za którą zapłaci jeszcze więcej niewinnych ludzi - mówi.

Amerykanin skończył pięciotygodniowe szkolenie. Niebawem trafi na front. - Każdy kiedyś umrze. Nikt nie żyje wiecznie. Kluczowe jest pytanie: po co żyjesz? - mówi Mando.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS