Obrońcy praw zwierząt mają zimą dużo pracy. "Przy tych mrozach, które mieliśmy, te zwierzęta po prostu umierały"

Źródło:
Fakty TVN
Obrońcy praw zwierząt mają zimą dużo pracy. "Przy tych mrozach, które mieliśmy, te zwierzęta po prostu umierały"
Obrońcy praw zwierząt mają zimą dużo pracy. "Przy tych mrozach, które mieliśmy, te zwierzęta po prostu umierały"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Obrońcy praw zwierząt mają zimą dużo pracy. "Przy tych mrozach, które mieliśmy, te zwierzęta po prostu umierały"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Na krótkim łańcuchu, na mrozie, bez odpowiedniej opieki. Pracownicy organizacji zajmujących się ratowaniem zwierząt regularnie muszą interweniować, by je ocalić od cierpienia. Ich pomoc jest potrzeba szczególnie teraz, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera.

Ich całe życie to tylko nieustanna walka o przetrwanie. Przestrzeń wokół jest zupełnie obca, bo możliwości poznawcze ograniczone są do trzech, dwóch, a czasami tylko metra na łańcuchu. Ręce inspektorów OTOZ Animals to najczęściej pierwsze ręce, które dają czuły, ludzki dotyk. Wtedy też zwierzęta słyszą pierwsze ciepłe słowa. - Te zwierzęta są na łańcuchach zdziczałe, zaniedbane, często zagłodzone, no i niestety w okresie zimowym, przy tych mrozach, które mieliśmy, te zwierzęta po prostu umierały - mówi Konrad Kuźmiński z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. Gdy zwierzę jest tylko "alarmem", "dzwonkiem" czy "stróżem obejścia" - to trzymane jest jak najniższym kosztem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Specjalny patrol wyruszy w sylwestra pomagać czworonogom. "Uciekają w popłochu"

Gdy psu funduje się całe takie życie - to jest szczególne okrucieństwo. - To, co nas zbulwersowało, to to, że w domu były dwa rasowe psy. Natomiast jakby pies, który nie był rasowy, był przywiązany do domku dla dzieci - opowiada Izabela Kadłucka z Fundacji Ochrony Zwierząt i Środowiska "LEX NOVA".

Również w miastach, również ludzie zamożni, odsyłają psy na łańcuch, bo po prostu są w domu zbędne. - Pani zmieniła sobie border collie na dwa małe joreczki, które są w domu, w łóżku, a ten piesek poszedł do budy z automatu - mówi Joanna Stuka z białostockiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Nastolatek wyrzucił chomiki na śmietnik. Sprawę bada policja
Nastolatek wyrzucił chomiki na śmietnik. Sprawę bada policjaKrakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

By ukrócić cierpienia

O zwierzętach trzeba pamiętać zawsze, ale teraz szczególnie - z powodu mrozów. One też czują, cierpią i marzną - przypomina Marta Nowakowska z Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi. Stąd właśnie są patrole, które mają w jak najkrótszym czasie dotrzeć do jak największej liczby uwięzionych na zimnie ofiar bezduszności.

- Sprawdzać warunki, edukować właściciela, bądź też po prostu w ostateczności takie zwierzę odebrać, aby ukrócić to cierpienie - wyjaśnia Łukasz Nagrodzki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals - Inspektorat Warszawa.

Nie każdy ma odwagę interweniować, gdy widzi krzywdę za płotem. Wystarczy jednak tylko jeden telefon, a specjaliści wezmą sprawy w swoje ręce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: OTOZ Animals

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS