Czy nowy rząd poprawi los zwierząt? "Mam wielką nadzieję, że to jest właśnie zielone światło"

Źródło:
Fakty TVN
Czy nowy rząd poprawi los zwierząt? "Mam wielką nadzieję, że to jest właśnie zielone światło"
Czy nowy rząd poprawi los zwierząt? "Mam wielką nadzieję, że to jest właśnie zielone światło"
Paweł Szot/Fakty TVN
Czy nowy rząd poprawi los zwierząt? "Mam wielką nadzieję, że to jest właśnie zielone światło"Paweł Szot/Fakty TVN

Co z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt? Wystarczy zajrzeć zimą do schroniska, albo zobaczyć gdzieś na podwórku psa na łańcuchu, żeby przypomnieć sobie, jak pilna to sprawa. Na początek będzie system rejestracji psów i kotów.

Do schroniska w Sosnowcu każdego roku trafia ponad 1500 bezdomnych zwierząt. Dla takich miejsc zima to najtrudniejszy czas. - Co roku zawsze najbardziej brakuje nam posłań. Brakuje nam koców, ręczników, poduszek. Codziennie zmieniamy wszystkie posłania we wszystkich boksach. Codziennie dajemy nowe, świeże, czyste - podkreśla Marcin Jakubczak ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu i Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Lista potrzeb jest dłuższa. To właśnie zimą schroniska często muszą prosić o pomoc zwykłych ludzi. - Wzrastają bardzo mocno koszty ogrzewania, wody, prądu, które zapewniają prowadzenie tego typu miejsc. Również potrzebujemy wtedy więcej funduszy na bardziej kaloryczną karmę, ale też również wzrastają te potrzeby opieki weterynaryjnej - wylicza Natalia Zdrojewska z Fundacji Pomagam.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 37 psów zostało bez opieki. Ich właścicielka zmarła

Wielu z nas pamięta o pomocy zwierzętom, ale, niestety, nie wszyscy. Są miejsca, gdzie pies wciąż traktowany jest jak żywy alarm. Trzymany na łańcuchu, karmiony odpadkami, zmarznięty, mokry, pozbawiony opieki weterynarza. - Statystycznie wciąż Polacy źle traktują zwierzęta i myślę, że gdy one dziś przemówią zwykłym głosem, to nie będą miały zbyt wiele miłych słów do powiedzenia nam ludziom, nam społeczeństwu, bo akty znęcania się nad zwierzętami są nadal powszechnym zjawiskiem - mówi Konrad Kuźmiński, prezes Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Konkretne postulaty

W czasie kampanii wyborczej Koalicja dla Zwierząt pytała przedstawicieli każdej partii o zmiany w prawie dotyczącym żywych stworzeń. Jej przedstawiciele wierzą, że nowa władza zajmie się tym problemem. - Mam wielką nadzieję, że to jest właśnie zielone światło na nowelizację ustawy o ochronie zwierząt i na poprawienie losu bezdomnych, bitych, pokrzywdzonych, maltretowanych zwierząt. To się naprawdę musi zmienić - alarmuje prezeska Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Ewa Gebert. Postulatów jest wiele: od zmian w ubojniach, przez edukację, zasady traktowania zwierząt zagrodowych, po regulacje dotyczące polowań. Najważniejsze i najbardziej pilne to: zakaz trzymania psów na łańcuchu i prowadzenia schronisk dla zysku, a także obowiązkowe chipowanie wszystkich czworonogów i sterylizacja tych bezdomnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gmina dostała zgłoszenie o głodzonych psach. Urzędnicy zwlekali, w tym czasie zdechło szczenię

Na start Ministerstwo Cyfryzacji ma się zająć systemem, który będzie rejestrował psy i koty. - Myślę, że dosyć szybko powstanie centralna baza danych, w której będzie można rejestrować zaczipowane zwierzęta - przyznaje Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polska. Baza to tylko narzędzie. Obowiązek rejestrowania czworonogów można wprowadzić tylko ustawą. Podobnie jak wiele innych rozwiązań. Obrońcy zwierząt pracują nad swoim własnym obywatelskim projektem. W styczniu zaczną zbierać pod nim podpisy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS