Chorzy na raka coraz dłużej czekają na badania i leczenie

Źródło:
Fakty TVN
Na diagnozę czekają tygodniami, a czas w ich przypadku jest najważniejszy
Na diagnozę czekają tygodniami, a czas w ich przypadku jest najważniejszy
Marek Nowicki/Fakty TVN
Pacjenci chorzy na raka coraz dłużej czekają na badania i leczenieMarek Nowicki/Fakty TVN

Dane nie pozostawiają złudzeń - pacjenci z nowotworami coraz dłużej czekają na diagnozę i terapię. Kolejki można ominąć, a leczenie przyspieszyć, ale to kosztuje i nie każdego na to stać.

Historie pacjentów chorych na raka i oficjalne dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w onkologii dzieje się coraz gorzej. Z roku na rok pacjenci z kartą DILO coraz dłużej czekają na badania. Tak wstępne, jak i pogłębione.

- Diagnostykę musiałam zrobić prywatnie, ponieważ terminy oczekiwania były nieakceptowalne dla mnie zupełnie. Powiedziano mi, że za dwa i pół miesiąca będzie pierwszy jakiś termin - mówi pani Aneta Andrzejewska, chora na raka piersi.

Porównując dane z czerwcowe z tego roku i sprzed pięciu lat, odsetek pacjentów chorych na raka z kartą DILO, którzy otrzymali pomoc na czas, spadł aż o 13 punktów procentowych. Rząd roztacza jednak przed pacjentami optymistyczne wizje: - Nasz cel to Polska, w której nowotwory są wykrywane jak najwcześniej, a pacjenci są leczeni skutecznie i komfortowo - mówił w styczniu premier Mateusz Morawiecki.

Co zmieni Krajowa Sieć Onkologiczna? Zdaniem lekarzy niewiele
Co zmieni Krajowa Sieć Onkologiczna? Zdaniem lekarzy niewieleKatarzyna Skalska | Fakty po południu TVN24

Pacjenci diagnozują się prywatnie

Pan Ryszard Kurczak z Gubina, aby leczyć raka skutecznie i komfortowo, też musiał kolejkę ominąć, płacąc za badania diagnostyczne. - Przyspieszona gastroskopia i USG. Gdybym czekał w kolejce przez Narodowy Fundusz Zdrowia, prawdopodobnie by mnie już tutaj nie było. USG do trzech miesięcy, a gastroskopia nawet pół roku, więc jak ja bym czekał, to byłoby już po mnie - mówi pan Ryszard.

Tylko na rezonans magnetyczny trzeba w Polsce czekać średnio dwa i pół miesiąca w kolejce zwykłej i prawie dwa miesiące - w kolejce pilnej.

W szpitalu obok pana Ryszarda Kurczaka leży Henryk Kubiak ze Środy Wielkopolskiej. To kolejny chory na raka, który zanim trafił do szpitala na operację, żeby przyspieszyć zbyt długą diagnozę, płacił za badania. - Poszedłem prywatnie, wszystko ładnie, pięknie. Po dwóch dniach miałem już gastroskopię zrobioną - mówi chory.

Polska na tle Unii Europejskiej

To, o czym opowiadają pacjenci, widać też w danych z raportu OECD i Komisji Europejskiej. Śmiertelność z powodu raka jest w Polsce wyższa niż w Unii Europejskiej aż o 15 procent.

- Dobrze zdajemy sobie sprawę, wzorując się na krajach Europy Zachodniej, że cały proces diagnostyczny choroby nowotworowej powinien przebiegać w tygodniach, a nie w miesiącach. A zatem różnica między Polską a Europą Zachodnią to są tygodnie (w Europie - przyp. red.) versus miesiące (w Polsce - przyp. red.) - zwraca uwagę prof. Dawid Mura, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Zobacz także: 10 najbardziej zabójczych nowotworów według danych onkologów

Obecnie w Polsce z chorobą nowotworową żyje ponad milion osób. Każdego roku diagnozuje się kolejnych 170 tysięcy, a umiera około 100 tysięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS