Chorzy na raka coraz dłużej czekają na badania i leczenie

Źródło:
Fakty TVN
Na diagnozę czekają tygodniami, a czas w ich przypadku jest najważniejszy
Na diagnozę czekają tygodniami, a czas w ich przypadku jest najważniejszy
Marek Nowicki/Fakty TVN
Pacjenci chorzy na raka coraz dłużej czekają na badania i leczenieMarek Nowicki/Fakty TVN

Dane nie pozostawiają złudzeń - pacjenci z nowotworami coraz dłużej czekają na diagnozę i terapię. Kolejki można ominąć, a leczenie przyspieszyć, ale to kosztuje i nie każdego na to stać.

Historie pacjentów chorych na raka i oficjalne dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w onkologii dzieje się coraz gorzej. Z roku na rok pacjenci z kartą DILO coraz dłużej czekają na badania. Tak wstępne, jak i pogłębione.

- Diagnostykę musiałam zrobić prywatnie, ponieważ terminy oczekiwania były nieakceptowalne dla mnie zupełnie. Powiedziano mi, że za dwa i pół miesiąca będzie pierwszy jakiś termin - mówi pani Aneta Andrzejewska, chora na raka piersi.

Porównując dane z czerwcowe z tego roku i sprzed pięciu lat, odsetek pacjentów chorych na raka z kartą DILO, którzy otrzymali pomoc na czas, spadł aż o 13 punktów procentowych. Rząd roztacza jednak przed pacjentami optymistyczne wizje: - Nasz cel to Polska, w której nowotwory są wykrywane jak najwcześniej, a pacjenci są leczeni skutecznie i komfortowo - mówił w styczniu premier Mateusz Morawiecki.

Co zmieni Krajowa Sieć Onkologiczna? Zdaniem lekarzy niewiele
Co zmieni Krajowa Sieć Onkologiczna? Zdaniem lekarzy niewieleKatarzyna Skalska | Fakty po południu TVN24

Pacjenci diagnozują się prywatnie

Pan Ryszard Kurczak z Gubina, aby leczyć raka skutecznie i komfortowo, też musiał kolejkę ominąć, płacąc za badania diagnostyczne. - Przyspieszona gastroskopia i USG. Gdybym czekał w kolejce przez Narodowy Fundusz Zdrowia, prawdopodobnie by mnie już tutaj nie było. USG do trzech miesięcy, a gastroskopia nawet pół roku, więc jak ja bym czekał, to byłoby już po mnie - mówi pan Ryszard.

Tylko na rezonans magnetyczny trzeba w Polsce czekać średnio dwa i pół miesiąca w kolejce zwykłej i prawie dwa miesiące - w kolejce pilnej.

W szpitalu obok pana Ryszarda Kurczaka leży Henryk Kubiak ze Środy Wielkopolskiej. To kolejny chory na raka, który zanim trafił do szpitala na operację, żeby przyspieszyć zbyt długą diagnozę, płacił za badania. - Poszedłem prywatnie, wszystko ładnie, pięknie. Po dwóch dniach miałem już gastroskopię zrobioną - mówi chory.

Polska na tle Unii Europejskiej

To, o czym opowiadają pacjenci, widać też w danych z raportu OECD i Komisji Europejskiej. Śmiertelność z powodu raka jest w Polsce wyższa niż w Unii Europejskiej aż o 15 procent.

- Dobrze zdajemy sobie sprawę, wzorując się na krajach Europy Zachodniej, że cały proces diagnostyczny choroby nowotworowej powinien przebiegać w tygodniach, a nie w miesiącach. A zatem różnica między Polską a Europą Zachodnią to są tygodnie (w Europie - przyp. red.) versus miesiące (w Polsce - przyp. red.) - zwraca uwagę prof. Dawid Mura, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Zobacz także: 10 najbardziej zabójczych nowotworów według danych onkologów

Obecnie w Polsce z chorobą nowotworową żyje ponad milion osób. Każdego roku diagnozuje się kolejnych 170 tysięcy, a umiera około 100 tysięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS