Leczenie onkologiczne może powodować bezpłodność. Co można zrobić po usłyszeniu diagnozy?

Źródło:
Fakty TVN
Leczenie onkologiczne może powodować bezpłodność. Co można zrobić po usłyszeniu diagnozy?
Leczenie onkologiczne może powodować bezpłodność. Co można zrobić po usłyszeniu diagnozy?
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Leczenie onkologiczne może powodować bezpłodność. Co można zrobić po usłyszeniu diagnozy?Katarzyna Górniak/Fakty TVN

In vitro może być jedyną szansą, by spełnić marzenie o dzieciach. Bezpłodność może być bowiem jednym z powikłań po leczeniu onkologicznym. Co można jednak zrobić już po usłyszeniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia?

Magdalena Stawicka dwa lata temu zachorowała na raka piersi. Plan od razu ułożyła długoterminowy. - Mamy projekt leczenie raka, mamy projekt walka o życie, a nie zastanawiamy się nad tym, co się będzie działo, jak my to leczenie skończymy - opowiada. Zastanawiają się nad tym w Poznaniu. Miasto właśnie przedłużyło finansowanie swojego pionierskiego programu zabezpieczenia płodności u osób chorych na nowotwory. Dedykowany on jest kobietom i mężczyznom od 18. do 40. roku życia. Jest też niezwykle potrzebny, bo leczenie onkologiczne ma powikłania, o których za rzadko się mówi. - Jajniki nie będą produkowały komórek jajowych, a jądra nie będą produkowały plemników - wyjaśnia profesor Leszek Pawelczyk, kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.

Rosnący problem męskiej bezpłodności
Rosnący problem męskiej bezpłodnościTVN24

Ogromne koszty

Szacuje się, że zaledwie dziesięciu procentom kobiet z rakiem piersi uda się zajść w ciążę po zakończeniu chemioterapii. - Ubezpłodnienie kobiety czy mężczyzny jest bardzo poważnym powikłaniem, które w wielu sytuacjach jest po prostu nieodwracalne - zaznacza doktor Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Już po diagnozie, ale jeszcze przed leczeniem, komórki rozrodcze powinno się pobrać, zamrozić i przechować aż do wyzdrowienia, czyli wykonać pierwszy etap procedury in vitro. Pani Magdalena zapłaciła za to sama. - Ze wszystkimi badaniami wyszłoby około 10-12 tysięcy - mówi. W nowoczesnych krajach to część kompleksowej, publicznej opieki onkologicznej. - Do lekarzy onkologów trafiają coraz młodsze pacjentki i pacjenci, którzy dowiadują się, że rozpoczyna się ich walka o życie, ale dobrze by było, żeby na tym etapie nie zakończyły się ich marzenia o posiadaniu własnych dzieci - alarmuje Agata Dzikowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Niestety, te marzenia często się nie spełniają.

Poza Poznaniem pomaga jeszcze kilka samorządów. Nie pomaga państwo, bo musiałoby zacząć finansować in vitro. - Powinniśmy się już wreszcie pozbyć tych naleciałości ideologicznych - podkreśla profesor Sławomir Wołczyński, specjalista w dziedzinie ginekologii i endokrynologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W czerwcu eksperci działający przy Agencji Oceny Technologii Medycznych uznali za zasadne finansowanie zabezpieczenia płodności u chorych onkologicznie, argumentując, że ludzi z nowotworami będzie przybywać i że mogą oni chcieć mieć dzieci. - My mamy niedosyt, że za mało tych pacjentek i pacjentów do nas dociera - podkreśla profesor Leszek Pawelczyk. 3 lipca opublikowano pierwsze polskie zalecenia dotyczące onkopłodności. Bez refundacji wielu chorym te zalecenia w niczym jednak nie pomogą. - Młoda dziewczyna w tym krytycznym momencie może po prostu nie mieć kasy. No, nie można uzależniać szczęścia późniejszego tej pacjentki od tego, czy ona ma kasę, czy nie - zaznacza profesor Sławomir Wołczyński. Niestety, w Polsce tak właśnie się robi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS