Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę

Źródło:
Fakty TVN
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkęMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Marcelina ważyła niemal książkowe trzy kilogramy. Dostała 10 punktów w skali Apgar, choć jej droga na świat była trudna i ryzykowna. Pani Aneta trafiła do szpitala z rakiem piersi. W ósmym miesiącu ciąży przeszła chemioterapię. Teraz uderzyła w symboliczny Dzwon Zwycięstwa.

Dzwon Zwycięstwa bił w piątek tylko dla pani Anety. Marzyła o tym momencie ponad rok. Marzyła za dwoje. Za siebie i za Marcelinę. To ona dała jej siłę do walki, choć podjąć decyzję o rozpoczęciu chemioterapii w ósmym miesiącu ciąży było niezmiernie trudno. - Przez pierwsze 24 godziny po diagnozie spałam dwie godziny, płakałam kolejne 22, natomiast kiedy już z siebie to wszystko wyrzuciłam, włączył mi się taki tryb walki i ja zaczęłam po prostu myśleć zadaniowo - opowiada Aneta Strojanowska.

Pani Aneta wywiązała się z każdego zadania wzorowo. Pierwszą serię chemii kończyła z uśmiechem na twarzy, urodziła w terminie siłami natury, a Marcelina dostała 10 punktów w skali Apgar. - Wzajemnie mówiliśmy sobie rzeczy czasem trudne, ale jakby w pełnym zrozumieniu tego, jakie są intencje, udało się - mówi doktor habilitowany Mariusz Grzesiak, kierownik Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Wspólny sukces

Udało się też skutecznie przeprowadzić drugą serię chemii, a podwójna mastektomia - wraz z rekonstrukcją piersi - była już tylko "kropką nad i". - Przebieg raka piersi w ciąży, wbrew dawnym poglądom, nie jest gorszy niż przebieg raka piersi u kobiet, które nie są ciężarne - przekonuje profesor Marek Zadrożny, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Jeśli jest gorszy, to tylko wtedy, gdy rozpoznanie następuje zbyt późno, a decyzja o natychmiastowym leczeniu jest odwlekana.

W pierwszym trymestrze ciąży nie wolno stosować chemioterapii, w drugim - można pod szczególnym nadzorem, w trzecim - nic nie stoi na przeszkodzie. - Coraz więcej możemy stosować już leków w ciąży, mamy coraz więcej na ten temat danych. Wydaje się, że będziemy mogli rozszerzać te leki o coraz bardziej nowoczesne, bo już mamy liczne leczone na świecie pacjentki - mówi profesor Ewa Kalinka, kierowniczka Kliniki Onkologii Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

W trakcie ciąży rak piersi jest nowotworem atakującym kobiety najczęściej, drugi na liście to rak szyjki macicy, trzecie miejsce zaanektowały chłoniaki. Każdego roku na raka piersi zapada w Polsce około 120 ciężarnych. Trzeba się przygotować na to, że te liczby będą rosły. - Z tego względu, że Polki decydują się na ciążę znacznie później, niż to było w poprzednich pokoleniach. To nie jest 22-25 lat, tylko to teraz z reguły to jest 35-40 lat - wyjaśnia profesor Marek Zadrożny. O kobietach takich jak pani Aneta mówi się "boskie matki", bo pokonały w ciąży śmierć. - Jeszcze trochę niedowierzanie, że to już się skończyło, że już jest za mną. I przede wszystkim szczęście, że teraz ten czas, który do tej pory poświęcałam na leczenie, na szpital, będę mogła poświęcić dla niej - wyjaśnia pani Aneta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS