Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę

Źródło:
Fakty TVN
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkęMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Marcelina ważyła niemal książkowe trzy kilogramy. Dostała 10 punktów w skali Apgar, choć jej droga na świat była trudna i ryzykowna. Pani Aneta trafiła do szpitala z rakiem piersi. W ósmym miesiącu ciąży przeszła chemioterapię. Teraz uderzyła w symboliczny Dzwon Zwycięstwa.

Dzwon Zwycięstwa bił w piątek tylko dla pani Anety. Marzyła o tym momencie ponad rok. Marzyła za dwoje. Za siebie i za Marcelinę. To ona dała jej siłę do walki, choć podjąć decyzję o rozpoczęciu chemioterapii w ósmym miesiącu ciąży było niezmiernie trudno. - Przez pierwsze 24 godziny po diagnozie spałam dwie godziny, płakałam kolejne 22, natomiast kiedy już z siebie to wszystko wyrzuciłam, włączył mi się taki tryb walki i ja zaczęłam po prostu myśleć zadaniowo - opowiada Aneta Strojanowska.

Pani Aneta wywiązała się z każdego zadania wzorowo. Pierwszą serię chemii kończyła z uśmiechem na twarzy, urodziła w terminie siłami natury, a Marcelina dostała 10 punktów w skali Apgar. - Wzajemnie mówiliśmy sobie rzeczy czasem trudne, ale jakby w pełnym zrozumieniu tego, jakie są intencje, udało się - mówi doktor habilitowany Mariusz Grzesiak, kierownik Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Wspólny sukces

Udało się też skutecznie przeprowadzić drugą serię chemii, a podwójna mastektomia - wraz z rekonstrukcją piersi - była już tylko "kropką nad i". - Przebieg raka piersi w ciąży, wbrew dawnym poglądom, nie jest gorszy niż przebieg raka piersi u kobiet, które nie są ciężarne - przekonuje profesor Marek Zadrożny, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Jeśli jest gorszy, to tylko wtedy, gdy rozpoznanie następuje zbyt późno, a decyzja o natychmiastowym leczeniu jest odwlekana.

W pierwszym trymestrze ciąży nie wolno stosować chemioterapii, w drugim - można pod szczególnym nadzorem, w trzecim - nic nie stoi na przeszkodzie. - Coraz więcej możemy stosować już leków w ciąży, mamy coraz więcej na ten temat danych. Wydaje się, że będziemy mogli rozszerzać te leki o coraz bardziej nowoczesne, bo już mamy liczne leczone na świecie pacjentki - mówi profesor Ewa Kalinka, kierowniczka Kliniki Onkologii Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

W trakcie ciąży rak piersi jest nowotworem atakującym kobiety najczęściej, drugi na liście to rak szyjki macicy, trzecie miejsce zaanektowały chłoniaki. Każdego roku na raka piersi zapada w Polsce około 120 ciężarnych. Trzeba się przygotować na to, że te liczby będą rosły. - Z tego względu, że Polki decydują się na ciążę znacznie później, niż to było w poprzednich pokoleniach. To nie jest 22-25 lat, tylko to teraz z reguły to jest 35-40 lat - wyjaśnia profesor Marek Zadrożny. O kobietach takich jak pani Aneta mówi się "boskie matki", bo pokonały w ciąży śmierć. - Jeszcze trochę niedowierzanie, że to już się skończyło, że już jest za mną. I przede wszystkim szczęście, że teraz ten czas, który do tej pory poświęcałam na leczenie, na szpital, będę mogła poświęcić dla niej - wyjaśnia pani Aneta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o społeczną świadomość, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS