Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę

Źródło:
Fakty TVN
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkę
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Boska matka. Pani Aneta rozpoczęła w trakcie ciąży walkę z rakiem, żeby urodzić zdrową córkęMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Marcelina ważyła niemal książkowe trzy kilogramy. Dostała 10 punktów w skali Apgar, choć jej droga na świat była trudna i ryzykowna. Pani Aneta trafiła do szpitala z rakiem piersi. W ósmym miesiącu ciąży przeszła chemioterapię. Teraz uderzyła w symboliczny Dzwon Zwycięstwa.

Dzwon Zwycięstwa bił w piątek tylko dla pani Anety. Marzyła o tym momencie ponad rok. Marzyła za dwoje. Za siebie i za Marcelinę. To ona dała jej siłę do walki, choć podjąć decyzję o rozpoczęciu chemioterapii w ósmym miesiącu ciąży było niezmiernie trudno. - Przez pierwsze 24 godziny po diagnozie spałam dwie godziny, płakałam kolejne 22, natomiast kiedy już z siebie to wszystko wyrzuciłam, włączył mi się taki tryb walki i ja zaczęłam po prostu myśleć zadaniowo - opowiada Aneta Strojanowska.

Pani Aneta wywiązała się z każdego zadania wzorowo. Pierwszą serię chemii kończyła z uśmiechem na twarzy, urodziła w terminie siłami natury, a Marcelina dostała 10 punktów w skali Apgar. - Wzajemnie mówiliśmy sobie rzeczy czasem trudne, ale jakby w pełnym zrozumieniu tego, jakie są intencje, udało się - mówi doktor habilitowany Mariusz Grzesiak, kierownik Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Wspólny sukces

Udało się też skutecznie przeprowadzić drugą serię chemii, a podwójna mastektomia - wraz z rekonstrukcją piersi - była już tylko "kropką nad i". - Przebieg raka piersi w ciąży, wbrew dawnym poglądom, nie jest gorszy niż przebieg raka piersi u kobiet, które nie są ciężarne - przekonuje profesor Marek Zadrożny, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Jeśli jest gorszy, to tylko wtedy, gdy rozpoznanie następuje zbyt późno, a decyzja o natychmiastowym leczeniu jest odwlekana.

W pierwszym trymestrze ciąży nie wolno stosować chemioterapii, w drugim - można pod szczególnym nadzorem, w trzecim - nic nie stoi na przeszkodzie. - Coraz więcej możemy stosować już leków w ciąży, mamy coraz więcej na ten temat danych. Wydaje się, że będziemy mogli rozszerzać te leki o coraz bardziej nowoczesne, bo już mamy liczne leczone na świecie pacjentki - mówi profesor Ewa Kalinka, kierowniczka Kliniki Onkologii Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi.

W trakcie ciąży rak piersi jest nowotworem atakującym kobiety najczęściej, drugi na liście to rak szyjki macicy, trzecie miejsce zaanektowały chłoniaki. Każdego roku na raka piersi zapada w Polsce około 120 ciężarnych. Trzeba się przygotować na to, że te liczby będą rosły. - Z tego względu, że Polki decydują się na ciążę znacznie później, niż to było w poprzednich pokoleniach. To nie jest 22-25 lat, tylko to teraz z reguły to jest 35-40 lat - wyjaśnia profesor Marek Zadrożny. O kobietach takich jak pani Aneta mówi się "boskie matki", bo pokonały w ciąży śmierć. - Jeszcze trochę niedowierzanie, że to już się skończyło, że już jest za mną. I przede wszystkim szczęście, że teraz ten czas, który do tej pory poświęcałam na leczenie, na szpital, będę mogła poświęcić dla niej - wyjaśnia pani Aneta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS