Chorzy na raka coraz dłużej czekają na badania i leczenie

Źródło:
Fakty TVN
Na diagnozę czekają tygodniami, a czas w ich przypadku jest najważniejszy
Na diagnozę czekają tygodniami, a czas w ich przypadku jest najważniejszy
Marek Nowicki/Fakty TVN
Pacjenci chorzy na raka coraz dłużej czekają na badania i leczenieMarek Nowicki/Fakty TVN

Dane nie pozostawiają złudzeń - pacjenci z nowotworami coraz dłużej czekają na diagnozę i terapię. Kolejki można ominąć, a leczenie przyspieszyć, ale to kosztuje i nie każdego na to stać.

Historie pacjentów chorych na raka i oficjalne dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w onkologii dzieje się coraz gorzej. Z roku na rok pacjenci z kartą DILO coraz dłużej czekają na badania. Tak wstępne, jak i pogłębione.

- Diagnostykę musiałam zrobić prywatnie, ponieważ terminy oczekiwania były nieakceptowalne dla mnie zupełnie. Powiedziano mi, że za dwa i pół miesiąca będzie pierwszy jakiś termin - mówi pani Aneta Andrzejewska, chora na raka piersi.

Porównując dane z czerwcowe z tego roku i sprzed pięciu lat, odsetek pacjentów chorych na raka z kartą DILO, którzy otrzymali pomoc na czas, spadł aż o 13 punktów procentowych. Rząd roztacza jednak przed pacjentami optymistyczne wizje: - Nasz cel to Polska, w której nowotwory są wykrywane jak najwcześniej, a pacjenci są leczeni skutecznie i komfortowo - mówił w styczniu premier Mateusz Morawiecki.

Co zmieni Krajowa Sieć Onkologiczna? Zdaniem lekarzy niewiele
Co zmieni Krajowa Sieć Onkologiczna? Zdaniem lekarzy niewieleKatarzyna Skalska | Fakty po południu TVN24

Pacjenci diagnozują się prywatnie

Pan Ryszard Kurczak z Gubina, aby leczyć raka skutecznie i komfortowo, też musiał kolejkę ominąć, płacąc za badania diagnostyczne. - Przyspieszona gastroskopia i USG. Gdybym czekał w kolejce przez Narodowy Fundusz Zdrowia, prawdopodobnie by mnie już tutaj nie było. USG do trzech miesięcy, a gastroskopia nawet pół roku, więc jak ja bym czekał, to byłoby już po mnie - mówi pan Ryszard.

Tylko na rezonans magnetyczny trzeba w Polsce czekać średnio dwa i pół miesiąca w kolejce zwykłej i prawie dwa miesiące - w kolejce pilnej.

W szpitalu obok pana Ryszarda Kurczaka leży Henryk Kubiak ze Środy Wielkopolskiej. To kolejny chory na raka, który zanim trafił do szpitala na operację, żeby przyspieszyć zbyt długą diagnozę, płacił za badania. - Poszedłem prywatnie, wszystko ładnie, pięknie. Po dwóch dniach miałem już gastroskopię zrobioną - mówi chory.

Polska na tle Unii Europejskiej

To, o czym opowiadają pacjenci, widać też w danych z raportu OECD i Komisji Europejskiej. Śmiertelność z powodu raka jest w Polsce wyższa niż w Unii Europejskiej aż o 15 procent.

- Dobrze zdajemy sobie sprawę, wzorując się na krajach Europy Zachodniej, że cały proces diagnostyczny choroby nowotworowej powinien przebiegać w tygodniach, a nie w miesiącach. A zatem różnica między Polską a Europą Zachodnią to są tygodnie (w Europie - przyp. red.) versus miesiące (w Polsce - przyp. red.) - zwraca uwagę prof. Dawid Mura, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Zobacz także: 10 najbardziej zabójczych nowotworów według danych onkologów

Obecnie w Polsce z chorobą nowotworową żyje ponad milion osób. Każdego roku diagnozuje się kolejnych 170 tysięcy, a umiera około 100 tysięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS