W marcu serce otrzymał Alan, teraz o rok młodszy Olaf. Bracia mogą wrócić do domu

23.07.2021 | W marcu serce otrzymał Alan, teraz o rok młodszy Olaf. Bracia mogą wrócić do domu
23.07.2021 | W marcu serce otrzymał Alan, teraz o rok młodszy Olaf. Bracia mogą wrócić do domu
Marek Nowicki | Fakty TVN
23.07.2021 | W marcu serce otrzymał Alan, teraz o rok młodszy Olaf. Bracia mogą wrócić do domuMarek Nowicki | Fakty TVN

Udało się. Dwaj bracia - Olaf i Alan - mają już przeszczepione serca i nadzieję na szczęśliwe życie. O sprawie ciężko chorych chłopców mówiliśmy w jednym ze styczniowych wydań "Faktów" TVN. Najpierw udało się uratować starszego. Teraz obaj chłopcy mogą zająć się spełnianiem swoich marzeń.

- Dziękuję bardzo za serduszko - mówi 10-letni Olaf, który trzy tygodnie temu dostał nowe serce. Jak przyznaje jego mama - jest coraz lepiej.

Starszy o rok brat Olafa - Alan - przeszczep serca przeszedł kilka miesięcy temu, a teraz czekał na brata na korytarzu.

- W końcu możemy wszyscy razem wrócić do domu. No i chociaż po części wrócić do normalności - mówi Tomasz Rogowski, ojciec Alana i Olafa.

Obaj chłopcy chorowali na ciężką niewydolność serca. Z jej powodu bracia przeszli udary. Ratunkiem okazała się transplantacja.

Chłopcy marzyli, żeby dostać nowe serca w tym samym czasie, ale było to niemożliwe. Długo czekali podpięci do sztucznych komór, które utrzymywały ich przy życiu.

Mama chłopców opowiadała w styczniu, że Alan martwił się o swojego brata i mówił, że gdyby sam nie miał chorego serca, to by mu je oddał.

Wszystko skończyło się szczęśliwie i rodzina w komplecie opuściła Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Po półtora roku pobytu w szpitalu wychodzimy do domu - mówi Ewa Hinc-Rogowska, mama chłopców.

Przeszczepy w Polsce - brakuje dawców

Ostatnio w Polsce wykonuje się rocznie zaledwie kilka przeszczepów serca u dzieci. Potrzeby są o wiele większe, ale brakuje dawców.

Nie brakuje za to polskim lekarzom pasji i umiejętności. Mamy transplantologię na światowym poziomie.

- Nawet najtrudniejsze przypadki dzieci urodzonych z ciężką, wrodzoną wadą serca, płuc - tak jak u dzieci z Mukowiscydozą - wątroby, nerek, mogą być uratowane w Polsce dzięki transplantacji. To jest wielka sprawa i wielka radość - mówi profesor Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Olaf chce zostać żołnierzem, Alan kucharzem. Teraz wszystko jest możliwe.

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS