Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"

17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"
17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"Marek Nowicki | Fakty TVN

Przez lata w "Faktach" TVN opowiedzieliśmy tysiące historii. Magdzie i Mateuszowi pomogliśmy znaleźć nowy dom, rodzicom Krzysia, który urodził się bez gałek ocznych, zebrać pieniądze na operację. Filip mógł polecieć na operację do USA, a Piotr uzyskać bardzo drogi lek. To tylko kilka przykładów z ostatnich lat, kiedy widzowie TVN pomogli bohaterom naszych materiałów. Żadne prawo nie zmieni naszej misji.

- To było dokładnie 26 czerwca, 8 lat temu, o godzinie 19 w "Faktach" TVN przedstawiono reportaż pana Marka Nowickiego "Odrzucona miłość" - wspomina Izabella Ziarkowska, matka zastępcza Magdy.

Opowiedzieliśmy wtedy o ciężko chorej, porzuconej Magdzie, której nikt nie chciał adoptować. Pani Izabella obejrzała ten reportaż. Postanowiła dać dom dziewczynce i pokochać ją.

- Ja jestem niesamowicie wdzięczna i wiem, że takich dzieci, które też znalazły dom dzięki tej stacji, dzięki tym reportażom, jest jeszcze więcej - podkreśla pani Izabella.

O Mateuszu opowiedzieliśmy sześć lat temu w kwietniu. Jego historia była podobna jak w przypadku Magdy.

- Moja żona oglądała "Fakty" TVN, gdzie był program o Mateuszu, po czym ja wróciłem do domu następnego dnia rano i obejrzałem powtórkę w serwisie TVN24 w internecie, bo była dostępna, i udało nam się dodzwonić - opowiada Daniel Borkowski, ojciec adoptowanego Mateusza.

Krzyś urodził się cztery lata temu bez gałek ocznych. Potrzebne były natychmiastowe operacje, także w Niemczech. - Reportaż o nas został wyemitowany w głównym wydaniu "Faktów" TVN i pieniądze po prostu jak w kreskówkach: licznik się kręcił, a my siedzieliśmy i ze szczęścia płakaliśmy, że się udało - wspomina Joanna Wendzonka, mama Krzysia.

Lata pomocy

Filip Suchecki, mający niedorozwój kończyn, trzy lata temu umiał tylko pełzać. Potrzebna była operacja w Stanach Zjednoczonych. Cel udało się osiągnąć, chłopczyk może teraz samodzielnie chodzić.

- Darczyńców było tak dużo, że udało nam się przez TVN zebrać te pieniążki i Filip wyleciał na tę operację. Przy czym przeszedł jedną operację, bardzo rozległą, udało się i wrócił na własnych nóżkach - opowiada Elżbieta Kołosowska, babcia Filipa.

Ta pomoc liczona jest już nie w latach, tylko w dekadach.

- Myślę, że kluczowy był ten 2003 rok, kiedy to wszystko nabierało tempa i mocy - ocenia Piotr Grela.

Piotr Grela cierpiący na mukopolisacharydozę miał w 2003 roku 15 lat i płakał przed kamerą, że nie może dostać leku, który mu uratuje życie. Ministerstwo Zdrowia nie chciało płacić za bardzo drogi preparat.

- Była akcja "Pod napięciem", program na żywo, zbiórka SMS, a wcześniej nagłośnienie w programie "Faktów" i w "Uwadze" - wspomina Piotr. - Już 18 lat cieszymy się pozytywnymi skutkami całej terapii - twierdzi.

- Dołączam do tłumu, powtarzam, tłumu Polek i Polaków, którzy podobnie jak ja widzą w tym nadawcy (TVN S.A. - przyp. red.) polskie BBC - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jesteśmy zawsze i wszędzie po stronie pacjentów, potrzebujących, cierpiących i skrzywdzonych.

- Przez wiele lat, jeżeli była taka potrzeba, żeby coś nagłośnić, to TVN i inne prywatne media, niepaństwowe, były zawsze z nami. Ja myślę, że na tym polega siła wolnych mediów, że to nie jest jeden decydent - uważa Adam Sandauer, założyciel Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".

- Niechaj to polskie BBC trwa, rozwija się i czyni nas lepszymi - podkreśla prof. Marian Zembala.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS