Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"

17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"
17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.07.2021 | Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"Marek Nowicki | Fakty TVN

Przez lata w "Faktach" TVN opowiedzieliśmy tysiące historii. Magdzie i Mateuszowi pomogliśmy znaleźć nowy dom, rodzicom Krzysia, który urodził się bez gałek ocznych, zebrać pieniądze na operację. Filip mógł polecieć na operację do USA, a Piotr uzyskać bardzo drogi lek. To tylko kilka przykładów z ostatnich lat, kiedy widzowie TVN pomogli bohaterom naszych materiałów. Żadne prawo nie zmieni naszej misji.

- To było dokładnie 26 czerwca, 8 lat temu, o godzinie 19 w "Faktach" TVN przedstawiono reportaż pana Marka Nowickiego "Odrzucona miłość" - wspomina Izabella Ziarkowska, matka zastępcza Magdy.

Opowiedzieliśmy wtedy o ciężko chorej, porzuconej Magdzie, której nikt nie chciał adoptować. Pani Izabella obejrzała ten reportaż. Postanowiła dać dom dziewczynce i pokochać ją.

- Ja jestem niesamowicie wdzięczna i wiem, że takich dzieci, które też znalazły dom dzięki tej stacji, dzięki tym reportażom, jest jeszcze więcej - podkreśla pani Izabella.

O Mateuszu opowiedzieliśmy sześć lat temu w kwietniu. Jego historia była podobna jak w przypadku Magdy.

- Moja żona oglądała "Fakty" TVN, gdzie był program o Mateuszu, po czym ja wróciłem do domu następnego dnia rano i obejrzałem powtórkę w serwisie TVN24 w internecie, bo była dostępna, i udało nam się dodzwonić - opowiada Daniel Borkowski, ojciec adoptowanego Mateusza.

Krzyś urodził się cztery lata temu bez gałek ocznych. Potrzebne były natychmiastowe operacje, także w Niemczech. - Reportaż o nas został wyemitowany w głównym wydaniu "Faktów" TVN i pieniądze po prostu jak w kreskówkach: licznik się kręcił, a my siedzieliśmy i ze szczęścia płakaliśmy, że się udało - wspomina Joanna Wendzonka, mama Krzysia.

Lata pomocy

Filip Suchecki, mający niedorozwój kończyn, trzy lata temu umiał tylko pełzać. Potrzebna była operacja w Stanach Zjednoczonych. Cel udało się osiągnąć, chłopczyk może teraz samodzielnie chodzić.

- Darczyńców było tak dużo, że udało nam się przez TVN zebrać te pieniążki i Filip wyleciał na tę operację. Przy czym przeszedł jedną operację, bardzo rozległą, udało się i wrócił na własnych nóżkach - opowiada Elżbieta Kołosowska, babcia Filipa.

Ta pomoc liczona jest już nie w latach, tylko w dekadach.

- Myślę, że kluczowy był ten 2003 rok, kiedy to wszystko nabierało tempa i mocy - ocenia Piotr Grela.

Piotr Grela cierpiący na mukopolisacharydozę miał w 2003 roku 15 lat i płakał przed kamerą, że nie może dostać leku, który mu uratuje życie. Ministerstwo Zdrowia nie chciało płacić za bardzo drogi preparat.

- Była akcja "Pod napięciem", program na żywo, zbiórka SMS, a wcześniej nagłośnienie w programie "Faktów" i w "Uwadze" - wspomina Piotr. - Już 18 lat cieszymy się pozytywnymi skutkami całej terapii - twierdzi.

- Dołączam do tłumu, powtarzam, tłumu Polek i Polaków, którzy podobnie jak ja widzą w tym nadawcy (TVN S.A. - przyp. red.) polskie BBC - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jesteśmy zawsze i wszędzie po stronie pacjentów, potrzebujących, cierpiących i skrzywdzonych.

- Przez wiele lat, jeżeli była taka potrzeba, żeby coś nagłośnić, to TVN i inne prywatne media, niepaństwowe, były zawsze z nami. Ja myślę, że na tym polega siła wolnych mediów, że to nie jest jeden decydent - uważa Adam Sandauer, założyciel Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".

- Niechaj to polskie BBC trwa, rozwija się i czyni nas lepszymi - podkreśla prof. Marian Zembala.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS