Nie mógł mówić, chodzić i jeść. Teraz Karol rozpoczął szkołę

Źródło:
Fakty TVN
Nie mógł mówić, chodzić i jeść. Teraz Karol rozpoczął szkołę
Nie mógł mówić, chodzić i jeść. Teraz Karol rozpoczął szkołę
Marek Nowicki/Fakty TVN
Nie mógł mówić, chodzić i jeść. Teraz Karol rozpoczął szkołęMarek Nowicki/Fakty TVN

Karol ma 8 lat i właśnie poszedł do szkoły. Na własnych nogach, a jeszcze niedawno nie mógł chodzić. Niedawno też ledwo żył, bo dusił go własny kręgosłup. Ale kiedy znalazł się ratunek, a dobrzy ludzie - także widzowie "Faktów" TVN - dołożyli trzy miliony złotych, Karol dostał szansę.

Karol Stadnik właśnie na własnych nogach poszedł do szkoły. Co prawda z rocznym opóźnieniem, bo ma już osiem lat, ale to wielki sukces jego, jego rodziców, lekarzy i wszystkich tych, którzy w tym pomagali, także widzów "Faktów" TVN.

Pięć lat temu odbyła się wielka zbiórka dla chłopca. Prawie 150 tysięcy osób zebrało trzy miliony złotych. - Dzięki ludziom udało się zebrać i w lipcu pięć lat temu przeszedł operację w Stanach Zjednoczonych na otwartej klatce piersiowej. Operację ratującą życie, dzięki której też nie ma rurki tracheostomijnej - mówi Ewa Stadnik, mama Karola. Ekipa "Faktów" TVN spotkała się wtedy, pięć lat temu, z rodziną Stadników na lotnisku - w dniu wylotu do Chicago.

CZYTAJ WIĘCEJ: Trzylatek żyje w ciągłym bólu. Jest jednak nadzieja na pomoc

Ostatni milion na leczenie dziecka zebrano w trzy dni
Ostatni milion na leczenie dziecka zebrano w trzy dnitvn24

Zagraniczna pomoc

Karol cierpi na zespół Bealsa. Urodził się ze zniekształconym kręgosłupem, który uciskał na organy wewnętrzne, przede wszystkim tchawicę. Groził mu krwotok i uduszenie się. Nie chodził, nie mówił.

- Amerykanie znaleźli sposób, żeby właściwie załatwić kwestię tchawicy, czyli ją, można powiedzieć, naprawili, bo była zniekształcona. Usunęli część naczyń krwionośnych i poprowadzili bypassem krew do mózgu inną drogą, a tak zwanym "efektem ubocznym" było to, że miało usuniętą rurkę tracheostomijną, więc z powrotem mogło mówić - dodaje Mariusz Stadnik, tata chłopca.

Lata walki

Osiem lat życia Karola to osiem lat walki, aby żył, mówił i chodził. Chodzi po kolejnej operacji, jaką przeprowadzili lekarze w Niemczech.

Polscy lekarzy z Wrocławia prostują mu kręgosłup. - Tydzień temu Karol miał rozsuwane pręty, które zostały już rozsunięte maksymalnie i lekarz zapowiedział, że w przeciągu miesiąca, dwóch, poda nam termin operacji - przekazuje mama chłopca.

Karol będzie musiał też nauczyć się normalnie jeść. W tej chwili nie ma poczucia łaknienia, jest karmiony częściowo wprost do żołądka. Dlatego między innymi jest tak szczupły.

Ale rodzice są pewni, że skoro tyle już przeszli, to i to uda im się przezwyciężyć. Marzą, żeby syn rozpoczął kiedyś samodzielne życie. Może zostanie informatykiem. - Koniec końców ta samodzielność powinna polegać na tym, że jest, żyje, żyje samodzielnie, w pełni samodzielnie, jest samodzielny finansowo. Jest przede wszystkim oczywiście w miarę zdrowy - tłumaczy tata chłopca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS